Vize Nasıl Alınır? Vize Almanın Püf Noktaları 0 413

Vize Nasıl Alınır? Vize Almanın Püf Noktaları 0 414

Dünya üzerinde bir çok devlet olduğunu ve bu devletlerin kendi vatandaşları haricindeki vatandaşları ülkesine kolay kolay almadığını biliyoruz. Bir çok ülke girişleri kontrol altında tutmak için vize uygulaması yapmaktadır. Vize almak ise hiç kolay bir iş değildir. Ancak Dünya üzerinde gezilecek, görülecek çok yer varken vize almanın gerekliliği bariz ortadadır. Kısacası şu an bulunduğumuz ülkeden başka bir ülkeye seyahatte bulunup o ülkenin ekonomisine katkı sağlamak için bile vizeye ihtiyacınız var. Peki vize nasıl alınır? Kolayca vize almak mümkün müdür? Bu soruların cevabını Görülmesi Gerekenler‘de kısa kısa vermeye çalışacağız. Ekstra sorularınız olursa yorum kısmından veya mail adresimizden de ulaşabilirsiniz.

Vize Nasıl Alınır?

Vize almak için, seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru  ve cevap sürecinin hızlı işlemesi için evraklarınız eksiksiz olmalı ve istenilen şeyleri yerine getirmiş olmalısınız. Bunların başında hangi amaçla ülkeye giriş yapmak istediğinize dair dolduracağınız form geliyor. Formu doldurup ülkeye giriş yapmak istediğinizi beyan ettikten sonra görüşme yapmak için randevu almalısınız. Belgeleriniz kesinlikle eksiksiz olmalıdır ve kötü bir niyet taşımadığınızı yetkilelere kanıtlamak durumundasınız. Bunun sebebi de ülkeye daha sonra dönmemek kaydıyla giriş yapmak isteyenleri engellemektir. Görüşmede bir problem çıkmaması için size sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekmekte. Unutmayın, vize almanın yolu gideceğiniz ülkenin konsolosluk yetkililerinden geçmektedir. Eğer herhangi bir risk teşkil etmeyecek şekilde o ülkeye gitmeniz gerektiğini veya turistik seyahat etmek istediğinizi açıklarsanız vize almamak için hiç bir neden kalmaz.

Eğer bir işe sahipseniz ve çalışıyorsanız;

 * Hangi şirkette ne süredir çalıştığınızı gösteren imzalı bir yazı
 * SSK sicil kaydı
 * Şirketin ticaret sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası
 * Maaş bordrosu
 * Banka hesabınızın dökümü
 * Kredi kartlarınızın fotokopisi
 * Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, araba vs. belgeleri
 * Gideceğiniz ülkeye olan uçak bileti ve otel rezervasyonu
 * Sağlık sigortanız varsa fotokopisi

Öğrenciyseniz bunlara ilave olarak ailenizin bu seyahate sponsor olduğunu gösteren imzalı bir yazı ve öğrenci kimlik belgesini yanınızda bulundurmalısınız.

Ticari kimlikle vize başvurusu yapıyorsanız ve ticari bir sebeple vize istiyorsanız işinizle ilgili o ülkeye giriş yapmanız gereken herhangi bir durumu belgelemeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Akraba ziyareti için vize istiyorsanız yukarıdaki belgelere ek olarak akrabanızdan gelen bir davetiyeyle vize başvurusunda bulunmanız işinizi kolaylaştırır.

Schengen vizeniz veya dünya üzerinde kabul gören başka bir vizeniz varsa herhangi bir ülkeye vize almanız kolaylaşacaktır.

Başvurunuzda gelirinizi belgelemek vize almanızı kolaylaştıran etmenlerin başlıcasıdır. Eğer gittiğiniz ülkede maddi durumunuzun yeterli olduğunu düşünürlerse vizeyi daha kolay verirler.

Eğer gideceğiniz ülkeyi belirlediyseniz ve vize durumunu merak ediyorsanız Uluslararası Vize Haritasına göz atabilirsiniz:
https://www.dunyayikesfet.net/2014/07/10/uluslararas-vize-haritas-haziran-2014/

Veya gideceğiniz ülkeyi henüz belirlememişseniz ve hangi ülkeye daha kolay vize alınabileceğini araştırıyorsanız:
https://www.dunyayikesfet.net/2014/06/28/vizesiz-gidilebilen-ulkeler-2014/

İlgili konularımıza göz atabilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Efsane Woodstock Festivali 2019’da Yeniden! 0 709

1969 yılının 15-18 Ağustos’unda yarım milyon insanı müzik ve barış teması altında buluşturan ve 1969’dan sonraki 20.yüzyıl müzik tarzını şekillendiren efsane Woodstock Festivalinin, 50.yıldönümü olan 2019’da tekrar düzenlenmesi planlanıyor. Yarım asırdan sonra 50.yıl ruhuyla tekrar Woodstock’ta bir araya gelme fikri, Rock’n Roll müzik tutkunu şimdiki gençliğin daha ilk dakikadan ilgisini çekmiş olmalı. Özellikle Rock müziğin temellerinin atıldığı 60’lı yıllarda ortaya çıkan grupları dinleyememiş olmak, o zamanlarda yaşamak isteyip de o havayı soluyamayan şimdiki nesil binlerce kişinin bu festivale yoğun ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil. 69’dan sonra da düzenlenen fakat 2019 için özel bir 50.yıl organizasyonu planlanan Woodstock’ta efsane ’69 günlerini tekrardan yakalayabilmek çok da zor değil.

’69 yılında yaklaşık 450.000 müziksever ve “hippie” gençliğin, çadır ve karavanlarıyla katıldığı Woodstock’a 2019 yılında kaç kişi katılır bilemeyiz ancak müzik tarihine damga vuran ve büyük bir nesli temsil eden bu festivale düşünülenden daha büyük bir katılım olacağını söylesek yalan söylemiş olmayız. Özellikle bu önemli haberi sizler için yazarken heyecanlanan ben olmak üzere benimle aynı şeyleri hisseden binlerce kişinin Türkiye’den dahi şimdiden pasaport işlemlerine başlamak için sabırsızlandığını görür gibiyim.

New York’ta aynı yerde gerçekleşmesi düşünülen 2019 Woodstock’a hangi grupların ya da sanatçıların katılacağı henüz belli değil. 1969’da Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Who ve sayamadığımız bir çok efsanenin katılımıyla gerçekleşen festival, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok konuşulacak konulardan biri olacak. Biz de festival ile ilgili gelişmeleri sizlere duyuracağız. Rock müzik ve Barışın simgesi Woodstock için takipte kalın!

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 595

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Popüler Başlıklar