SpaceX’in Starship SN4 Roketi Testten Sonra Patladı 0 29

SpaceX şirketinin prototipi Starship SN4 roketi patladı. SpaceX şirketinin son prototipi olan Starship roketi, 30 Mayıs 2020 cuma günü gerçekleştirilen bir motor testinden hemen sonra patladı ve şirketin Güney Teksas’ta bulunan test sahası alevlere teslim oldu.

Starship SN4 prototipi, South Padre Island turizm sitesi SPadre.com tarafından paylaşılan bir videoya göre, SpaceX’in Boca Chica, Teksas yakınlarındaki test tesislerinde yaklaşık 13:49 pm CDT’de (14:49 pm EDT / 18:49 GMT) patladı. Patlama, Raptor roket motorunun kısa bir testinden yaklaşık bir dakika sonra meydana geldi, ancak bu patlamaya neyin sebep olduğu belli değil.

SpaceX , Starship SN4 roketini dün yaklaşık 150 metre yukarı taşıyabilen bir fırlatma testi hazırlıkları kapsamında başarıyla test etti. Aynı gün SpaceX, Federal Havacılık Dairesinden Starship testleri için gerekli izinleri aldı.

Asıl Hedef Mars

Adından da anlaşılacağı gibi Starship SN4 aracı, SpaceX’in gerçekten büyük bir uzay fırlatma sistemi için gerekli teknolojileri test etmek için ürettiği bir dizi prototipin en yenisi tam 165 feet uzunluğunda (50 metre). Bu araç SpaceX’in bir seferde 100 kadar kişiyi uzaya taşıyacağını ve nihayetinde Mars’a ulaştıracağını umuyor.

Geçen ay NASA, SpaceX’in Yıldız Gemisini , ajansın 2024’teki Artemis programı için aya astronotları indirebilecek üç ticari uzay aracından biri olarak seçti.

Starship prototiplerinin birçoğu patlamış olsa da, SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketin her testten öğrendiği çok şey olduğunu ve çok fazla ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Şirketin ilk prototipi olan Starship Mk1, Kasım 2019’daki bir basınç testi sırasında patladı. Halefi SN, aynı testte Şubat ayında patladı. Bir sonraki deneme olan SN2, Mart ayında bu basınç testini başarıyla geçti. Bu arada SN3 prototipi, Nisan ayında test sırasında patladı. Musk daha sonra sızdıran vanalarda problem olduğunu ve bir sonraki araçta bunun düzeltileceğini söyledi.

Starship SN5 Roketi Yolda

Starship SN4 bugüne kadarki en uzun ömürlü ve en fazla test edilmiş prototipti. SpaceX, bugünkü SN4 hatası sırasında zaten başka bir prototip olan SN5’i inşa ediyordu. Bu araç büyük olasılıkla şirketin bir sonraki testi için hazır olacak.

Ayrıca bir SpaceX Falcon 9 roketi, tarihi bir uçuş gerçekleştirerek Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki NASA astronotu fırlatacak. Demo-2 olarak adlandırılan görev şu anda NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nden 30 Mayıs Cumartesi saat 15: 22’de EDT’de (19:22 GMT – 22:22 TSİ) başlayacak. SpaceX’in ilk insanlı uzay uçuşu olacak ve NASA’nın uzay mekiği filosunun Temmuz 2011’de emekli olmasından bu yana ABD’den fırlatılan ilk yörünge uçuşu olacak.

Türkçe Orjinal: Dünyayı Keşfet


Kaynaklar:
1. https://www.livescience.com/spacex-starship-sn4-prototype-explodes.html
2. https://en.wikipedia.org/wiki/SpaceX_Starship

Previous ArticleNext Article

Uzaydan Kaliforniya’ya Metal Parça Düştü 0 209

Uzaydan Kaliforniya’daki bir tarlaya uzaydan metal bir cisim düştü. Orta Kaliforniya’da ceviz üreticisi bir çiftçi, 13 Ekim’de bahçesinde garip bir metal obje buldu.

KGET raporuna göre çiftçi olaydan sonra yerel şerif bürosunu aradı. Şerifler Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve orada uzmanlar, yanmış kabuğun muhtemelen bir İridyum iletişim uydusundan gelen bir yakıt tankı olduğunu söylediler. Spesifik olarak, uydu izleme sitesi n2yo.com’a göre üç gün önce, 10 Ekim’de yörüngesinden düştüğü belirlenen parça, bir iletişim uydusu olan Iridyum 70’ten geldi .

İridyum 70, 1990’ların sonunda piyasaya sürülen iletişim uydularının bir parçasıydı. Astronautix.com’a göre, Iridiums 72, 73, 74 ve 75 ile birlikte 17 Mayıs 1998 tarihinde uzaya bir Delta 7920-10C roketi gönderildi. O uydulardan şu an yörüngede hala çalışan tek uydu İridyum 73 uydusu.

Iridyum 70, 20 yıl, 4 ay ve 23 gün boyunca düşük Dünya yörüngesinde asılıydı; ve operasyonel ömrü boyunca, küresel Iridium ağındaki uydu telefon görüşmelerini gerçekleştirebilmek için görevini yerine getirdi . KGET’e göre bu, uzaya gönderildikten sonra bir İridyum uydusundan elde edilen ilk parça. Uzaydan canlı yayın yapan internet sitelerinden birisi bu parçanın düşeceğini ve dikkatli olunması gerektiğini önceden bildirmiştir.

Virgin Galactic SpaceShipTwo’da Sonraki Aşamaya Geçti 0 193

LAS CRUCES, NM – Virgin Galactic CEO’su şirketin “SpaceShipTwo suborbital” aracı için uçuş test programının “bir sonraki aşamasına” yaklaştığını söylüyor. Şirketin kurucusu aracın haftalar içinde uzaya ulaşmasını öngörüyor.

10 Ekim’de Kişisel ve Ticari Spaceflight Uluslararası Sempozyumu’nda konuşan, Virgin Galactic’in genel müdürü George Whitesides, bu yıl bitmeden önce en az bir kez daha uçuş testini beklediğini söyledi. “Test uçuş programımızın bir sonraki aşamasına giriyoruz” diyen Whitesides, “Uçuşun bir sonraki aşaması daha uzun süreçler sağlayacak ve bu takım için heyecan verici olacak” dedi.

Whiteside’ın yorumları şirketin kurucusu Richard Branson’un Virgin Galactic’in yakın gelecekte uzaya ulaşacağını söylemesinin ardından geldi. Singapur’da CNBC’ye verdiği röportajda 9 Ekim’de “Şu ana kadar başarıya müthiş bir şekilde daha yakınız” dedi. “Aylar değil, haftalar içinde uzayda olmalıyız.”

Whitesides, son güçlü test uçuşunu 26 Temmuz yapan SpaceShipTwo’nun bu yıl tekrar uçacağını gösterdi. “Yılın sonundan önce en az bir uçuş daha göreceksiniz” dedi.

VSS Unity adlı mevcut SpaceShipTwo aracını test etmenin yanı sıra, şirketin yapım aşamasında iki araç daha var. “Zaman içinde bir uzay gemisini inşa etme vizyonumuz var” dedi. “Bunu yapmak biraz zaman alacak, ama biz gerçekten de bir sonraki

Virgin Galactic CEO’su George Whitesides

araca test uçuşlarına başlamaya hazır olduğunda hizmet vermeyi umuyoruz” dedi. Filo büyüklüğünün pazar talebine bağlı olacağını söyledi.

Whitesides, şirketin SpaceShipTwo için taşıyıcı uçak görevi gören ikinci bir WhiteKnightTwo uçağı için de “hazırlık mühendisliği işi” yaptığını söyledi. “Onu düzelteceğiz ve birkaç şekilde geliştireceğiz” dedi.

Şirketin gelecekteki planları, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan 1 milyar dolarlık bir yatırımı içermeyecek gibi görünüyor. Virgin Group, bir yıl önce Virgin Galactic’e ve aynı zamanda araç üreticisi The Spaceship Company‘ye ve küçük fırlatma aracı şirketi Virgin Orbit’e gidecek olan yatırım için neredeyse bir yıl önce fonla ilgili bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı duyurdu. Bununla birlikte, Virgin, bağlayıcı olmayan bir notu bağlayıcı bir anlaşmaya dönüştürmek de dahil olmak üzere, söz konusu yatırımın durumu hakkında hiçbir güncelleme sağlamamıştır.

Whitesides, anlaşmanın durumu hakkında soru sorulduğunda, “Bu duyuru hakkında heyecanlandık” dedi. “Bunu yapmaya hazır olduğumuzda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak.”

Bir gün sonra Branson , şirketlerinin Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolan bir gazeteci olan Jamal Khashoggi’nin kaderi hakkındaki endişeleri nedeniyle Suudi Arabistan’la ilişkilerini askıya aldığını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Popüler Başlıklar