SpaceX Uzaya İlk Kez Astronot Gönderdi 0 23

SpaceX, 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü TSİ 22:22’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 2 astronot gönderdi. Bu fırlatmanın önemi, tarihte ilk kez özel bir firma tarafından uzaya insan gönderiliyor olması. NASA’nın daha önceki uçuşlarında bir çok kez astronotlar uzaya taşınmış olsa da, bu fırlatmalar hep devlet aracılığıyla yapılmıştı. SpaceX ise Elon Musk‘ın sahibi olduğu özel bir şirket.

Amerika Birleşik Devletleri topraklarından en son 2011 yılında astronot fırlatılmıştı. O tarihten sonra NASA kendi roketlerini ve kapsülünü kullanmayı bırakıp Rusya’nın Soyuz uzay aracı ile astronotlarını uzaya taşıyordu. Fakat SpaceX’in son yıllardaki atılımı sayesinde bir işbirliği gelişti ve 9 yıl sonra Amerika Birleşik Devletleri topraklarından ilk kez uzaya astronot fırlatıldı.

Foto: Bay News 9

Falcon 9 roketiyle gerçekleşen fırlatmanın ilk aşaması başarıyla tamamlandı. Kapsül uzaya doğru ilerlerken roket Dünya’ya dönüş yaptı ve onu bekleyen roket gemisine başarılı bir şekilde iniş yaptı. 31 Mayıs 2020’de ISS’e ulaşması planlanan uzay aracında bulunan astronotlar, maksimum 4 aylık bir sürenin sonunda Dünya’ya geri dönecekler.

Bu uçuşu tarihe yazan ana etmen, ilk kez Dünya üzerinde özel bir şirket uzaya astronot göndermiş oldu. Eğer süreç komple başarıyla tamamlanırsa bu tarihten sonra uzaya çok daha fazla ziyaret gerçekleşecek.

Elon Musk’ın ana hedefi ise Mars. Kızıl gezegeni kolonileştirmek isteyen Musk, bunun için adımlar atmaya devam ediyor. Özellikle Falcon roketlerinin başarıyla dönebilmesi için yıllardır uğraşan Musk ve ekibi, son testlerinin neredeyse tamamında başarılı olarak roketleri denizde bulunan gemiye indirebilmeyi başardı. Bir çok açıdan başarılı işlere imza atan SpaceX firması ise bu tarihten sonra çok daha fazla karşımıza çıkacak ve yeni roller almaya devam edecek gibi.

Previous Article

Mars Görevinde Kaybolan Schiaparelli Bulundu 0 535

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a gönderilen Schiaparelli uzay aracı bulundu. Araç NASA’nın Mars yörüngesindeki bir uydusu tarafından gözlemlendi ancak sonuçlar oldukça kötü.

NASA’nın elde ettiği fotoğrafı inceleyen Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, Schiaparelli‘nin 2 ile 4 km kala Mars’a çakıldığını belirterek muhtemelen parçalara ayrıldığını tespit ettiler. Uçuş Operasyonları Direktörü Michel Denis, tespit edilen aracın olması gerekenden daha küçük bir alan kapladığını belirterek aracın tek parça olmadığı düşüncesine sahip olduklarını açıkladı.

Uzay Aracı Mars Atmosferine Girdikten Sonra Kayboldu 0 786

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rus Uzay Ajansı‘nın (Roskosmos) ortak misyonuyla Mars’a gönderilen Trace Gas Orbiter (TGO) uzay aracı, başarıyla Mars yörüngesine oturdu. Ancak TGO’nun taşıdığı Schiaparelli test modülünden, Mars atmosferine girdikten sonra bir daha sinyal alınamadı.

ESA yetkilileri, Schiaparelli‘den alınan verilerin test modülünün planlandığı gibi atmosfere girdiğini ve hızını azaltmak için paraşütü açtığını gösterdiğini kaydetti. Ancak beklenen inişten kısa bir süre sonra sinyal kayboldu.

ESA kontrol merkezi görevlileri, gece boyunca araçtan gelecek sinyali bekledi. Almanya’nın Darmstadt kentindeki misyon kontrol merkezinde basın açıklaması yapan ESA güneş sistemi ve gezegen misyonları bölümü başkanı Andrea Accomazzo “Şu anda modülün hangi dinamik şartlarda yere iniş yaptığını belirleyecek pozisyonda değiliz” dedi.

ESA‘dan Thierry Blancquaert ise modülün hala tek parça halinde olup olmadığının bilinmediğini söyledi. Blancquaert, Schiaparelli’nin kayalık bir yere ya da kratere çarpmış olabileceğini ya da sadece iletişim kuramıyor olabileceğini kaydetti. Modülün hala işlevsel halde bulunup bulunmadığını anlamak için Dünya’ya gönderdiği sinyaller durmadan önce yolladığı 600 megabaytlık verinin incelenmesi gerektiği kaydedildi.

Eğer araçtan bir daha hiçbir sinyal alınamazsa, bu Avrupa’nın Mars yüzeyine araç gönderilmesi konusunda ikinci başarısızlığı olacak. Daha önce de İngiliz yapımı Beagle 2 robotu, 2003 yılında ana gemisi Mars Express‘ten ayrıldıktan sonra ortadan kaybolmuştu. Robotun kalıntıları geçen yıl NASA tarafından çekilen fotoğraflarda ortaya çıkmıştı.

© Deutsche Welle

Popüler Başlıklar