Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 383

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 384

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Felaket Görüp Nesli Tükenmeyen Dünyanın En Güçlü Hayvanı 0 80

Dünya 4,5 milyar yaşında ve bugüne kadar onlarca kez doğal afetler ve felaketler yaşadı. Bir çok hayvanın soyu bu felaketlerde tükendi ve yeni yaşam formları oluşmasına sebep oldu. Ama bir hayvan var ki; bugüne kadar meteor, buz devri, volkanik patlamalar ve devasa depremler onu öldürmeye yetmedi. Üstelik bu hayvan dinozorlar ve ağaçlardan bile daha önce var olmuştu. Hala okyanuslarımızda cirit atan bu güçlü hayvan: Köpek Balığı!

Eğer bugüne kadar köpek balıklarıyla ilgili yeterince araştırma yapmadıysanız veya ilginizi çekmediyse tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Zira köpek balıkları tam 455 milyon yıldır Dünya okyanuslarında dolaşıyor ve bugüne kadar Dünyadaki canlıların neredeyse tümünü ortadan kaldıran felaketlerde bile hayatta kalmayı başardı. Dinozorları 65 milyon yıl önce karadan ve denizlerden silen göktaşı bile köpek balıklarının neslini tüketmeyi başaramadı. Yeryüzünün ilk ağaç türü olarak bilinen “Archaeopteris” bile bundan 370 milyon yıl önce var olmuştu. Yani köpek balıklarından tam 85 milyon yıl sonra.

Archaeopteris
Foto: artstation.com

Yeryüzünde yaşanan ve toplu soy tükenmesine sebep olan bu felaketlerden sağ kurtulabilen çok az canlı türü vardır. Bu felaketlerin tam 5 tanesinden sağ çıkmayı başaran köpek balığı, 2020 yılında okyanuslarda dolaşmaya devam ediyor. Geçmişte yaşanan bu felaketlerin muhtemelen en kötüsü de 252 milyon yıl önce yaşanan “Permiyen-Triyas” yok oluşu olarak da bilinen “Büyük Yok Oluş” felaketidir. Dünya üzerinde gerçekleşen bir dizi felaket sonucunda karada yaşayan canlıların yüzde 70’inin, denizde yaşayan canlıların ise tam %96’sının nesli tükenmiştir. Köpek balıkları, hayatta kalan yüzde 4’lük dilimde yer almaktadır.

Foto: deeperblue.com

En eski köpek balığı türlerinden birinin, fosili Avrupa’da bulunan Leonodus köpek balığı olduğu biliniyor fakat bu en eskisi değil. Bulunan en eski fosilin tarihlemesi tam 455 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Köpek balıkları, dilimize Süper Avcı olarak geçen “Apex Predator” canlı sınıfındadır. Yani besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Tıpkı aslanlar ve insanlar gibi, av değil avcıdırlar. Ayrıca köpek balıklarının milyonlarca yıldır var olmasının nedenlerinden bir diğeri de, hastalanmıyor olmaları. Kanser ve diğer hastalıklara yakalanmadıkları için doğaya karşı dirençleri çok yüksektir. Yapılan araştırmalara göre dünya okyanuslarında hala milyarlarca köpek balığı yaşamaktadır.

Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni 1 743

Dünyanın yüzde 70’i okyanuslarla kaplıdır.  Ve okyanuslarda henüz keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yer mevcuttur. Bilim adamları her ne kadar araştırmalarına devam etse de, okyanusların derinlikleri bizim için uzayın derinliklerine ulaşmaktan farksız bir durumdur. Araştırmacılar bugüne kadar dünya üzerinde değişik okyanus fenomenleri rapor etmiştir. Bu fenomenlerden en ilginç olan 5 tanesiyle karşınızdayız.

5. Kızıl Gelgit

Foto: gachd.org

Suda yaşayan bazı fitoplanktonların yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan ve gelgitlere sebep olan bir fenomendir. Bir terliksi hayvan olan protistaların kahverengi veya kırmızı renk almasıyla Kızıl Gelgit’ler oluşur. Zaman zaman deniz kirliliğinin de göstergesi olabilir. Zaman zaman Marmara Denizinde oluşmaktadır.

4. Su Altındaki Gizemli Şekiller

Foto: boredomfiles.com

Bu garip şekiller ilk önce 1995 yılında Japonya kıyılarında keşfedildi. Ardından 18 Eylül 2012 tarihinde Japon bir fotoğrafçının yayınladığı görüntülerde görülen bu gizemli su altı şekilleri, sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde bu şekilleri ortaya çıkaran şeyin küçük bir kirpi balığı olduğu ortaya çıktı. Bu balıkların, şekilleri dişileri etkilemek için yaptığı keşfedildi.

3. Büyük Mavi Delik

Foto: amazonaws.com

Belize’de bulunan resiflerle çevrili bu su altı çukuru, yaklaşık 124 metre derinliğe sahiptir ve çevresindeki sığ sulara oranla aşırı bir derinliğe sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bu çukura İstanbul’da bulunan Tekfen Tower veya Metrocity gökdelenleri rahatlıkla sığabilir. Bu çukurun oluşumu ise binlerce yıl öncesine dayanır. Eskiden bu alanda bulunan bir mağaranın zamanla çökmesi ve yerini okyanus sularıyla doldurması ile Büyük Mavi Delik oluşmuştur.

2. Haydut Dalgalar

Foto: hswstatic.com

Haydut dalgalar, genellikle okyanuslarda ortaya çıkan ve normal dalgaların arasında aniden ortaya çıkan, 3-4 kat daha şiddetli dalgalardır. Bu dalgaların şiddeti bazen o kadar o yüksek oluyor ki, bir petrol tankeri veya transatlantik gemisini bile batırabilecek kuvvete ulaşabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, normal gemiler ortalama 21-30 psi basınca dayanıklıyken, haydut dalgaların gücü 140 psi’ı bulabilir ve bu da koca bir gemiyi rahatlıkla batırabilir.

1. Sütlü Deniz Fenomeni

Foto: bustle.com

Denizciler uzun yıllar önce okyanus seyahatlerinden döndüklerinde garip hikayeler anlatırmış. Bu hikayelerden en dikkat çekeni ise okyanusun gece masmavi ışıldayarak parlaması olayı. Uzun yıllar boyunca buna dair bir kanıt bulunamadığı için efsane olarak kalmış ve çoğu insan bu hikayeleri reddetmiş. Ancak 2005 yılında araştırmacılar görgü tanıklarından yola çıkarak, 1995 yılında gerçekleşen fenomenin uzaydan çekilen görüntüsüyle eşleştirdiler. Görgü tanıkları haklıydı. Okyanus 3 gece üst üste parlamış ve o kadar büyük bir alanda gerçekleşmiş ki uydular uzaydan kaydedebilmişler. Daha sonra araştırmalarına devam eden bilim insanları, bu fenomene yol açanın okyanus planktonları olduğunu ve kimyasal enerjiyi ışık enerjisine çevirebildiklerini saptamışlardır.

Popüler Başlıklar