NASA Mars’ta Oksijen Üretecek 0 304

NASA Mars’ta Oksijen Üretecek 0 305

NASA’nın yapmış olduğu duyuruda Curiosity adlı uzay aracı Mars’ta yapmış olduğu başarı ardından Mars’ın keşif aracı olan Mars 2020 özellikleri ile merak ediliyordu. NASA uzun bir aradan sonra merakla beklenen keşif aracının özelliklerini kamuyla paylaştı. Mars 2020 keşif aracı proje içersinde bulunan Michael Meyer, yeni bir Mars aracının oksijen üretecek olduğunu dikkat çekerek, Mars’ta oksijen üreteceği aracın uzay keşifleri için büyük önem taşıdığını ifade etti. Bu aracın üzerinde yer alacak MOXIE adlı cihaz Mars’ın atmosferindeki karbondioksiti çekerek saf oksijen ve karbonmonoksite dönüştüreceği açıklandı. Dünya’ya geri dönme ihtimaline karşı Mars’ta numune de toplayacak, 2030 yılında ise kızıl gezegende kurulması beklenen koloni için önemli bir adım olarak görülmekte. Ortalama aracın yaklaşık 10 yıl kadar oksijen üreteceği öngörülüyor.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uçarak Fotoğraflarınızı Çeken Taşınabilir Selfie Drone’u: Airselfie 0 528

Kollarınız yeterince uzun değilse ya da bir selfie çubuğu işinizi görmüyorsa, arkadaşlarınızla birlikte bir fotoğraf yakalamak için özel olarak tasarlanmış bir drone fikri hiç de fena olmazdı.

AirSelfie, yaklaşık 60 metrelik bir mesafedeki her yere uçurabileceğiniz, daha sonra kumandanızın üzerine gelip elinizle tutabileceğiniz, bir cep telefonu kılıfının içine oturabilen bir mini uçaktır.

AirSelfie’den Edoardo Scroppiana, kameranın beş megapiksel olduğunu ve bir iPhone 6’da bulacağınız fotoğraf makinesinin tipiyle aynı olduğunu söylüyor. Scroppiana, “Fotoğrafları Facebook’a yüklediğinizde zaten yeniden boyutlandırılıyorlar, bu nedenle belki de 10 megapiksel kameraya sahip olmak bu cihazı daha iyi bir şey yapmayacak” dedi.

Aslında pazardaki birkaç selfie uçağından biri olan AirSelfie’nin yaklaşık 200 $’lık başlangıç fiyatı olması planlanıyor. 2018 yılının Mart ayına kadar satışa çıkması bekleniyor.

Haklarında Yakalama Kararı Bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu 0 665

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde, kendi devletleri veya diğer devletler için suç teşkil eden çeşitli siber eylemlere imza atan onlarca hacker grubu bulunmakta. Bu hacker gruplarından bazılarının sayısız kere yaptığı eylemler o kadar büyük ses getirdi ki, her grup kendi ülkelerinde çok uzun süredir aranmakta. Üstelik haklarında bulunan bu yakalama kararlarına rağmen henüz daha bulunabilmiş değiller. İşte karşınızda; yaptıkları eylemlerin büyüklüğüne göre Uluslararası kaynaklar tarafından sıralanan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu:

10. Honker Union (Çin Merkezli)

9. UGNazi (Uluslararası)

8. Anonymous (Uluslararası)

7. LulzSec (ABD)

6. Xbox Underground (Uluslararası)

5. Lizard Squad (Uluslararası)

4. The 414s (ABD)

3. RedHack (Türkiye)

2. Syrian Electronic Army (Suriye)

1. The Level Seven Crew (ABD)

Popüler Başlıklar