İtalya’da Görülmesi Gereken 5 Yer 0 613

İtalya’da Görülmesi Gereken 5 Yer 0 614

İtalya’da gezilecek yerler nerelerdir? Görülmesi gereken nereler vardır? Aslında İtalya genel olarak turistler için yaratılmış bir ülke gibi. Roma’sından tutun Venedik’e kadar, Akdeniz kıyılarına kadar bir gezgin için mükemmel bir ülke. Listemizdeki 5 şehirle sınırlı değil aslında İtalya. Zamanı vakti olan için bütün şehirlerinin gezilmesi görülmesi şart.

Roma

Dünya tarihinde çok ama çok önemli bir yere sahip olan Roma kenti, eski Dünya’nın uzun süreler başkentliğini yapmış bir şehir. Bir zamanların dünya hakimi Roma İmparatorluğunun başkenti olan ve günümüze bıraktıklarıyla gezilmesi gereken en önemli yer Roma’dır İtalya sınırlarında. Hiç durmadan gezme isteği uyandıracak bir kent ve aynı zamanda fotoğrafçılar için mükemmel bir yer.

Venedik

Kuşkusuz Dünya’nın en ünlü noktalarından biri de Venedik’tir. Bu dünyaca ünlü şehri “dünyaca ünlü” yapan şey ise kanalları. Venedik’i çoğumuz biliriz, özelliği ise içinden geçen kanallar. Veya gerçek tabirle kanalların içinden geçen şehir. Gondollarla kayıklarla ulaşım sağlanan Venedik, romantizmin başkentlerinden birisidir. Özellikle Venedik’te sevgilinizi akşam yemeği için gondola bindirip kanal kenarında bir restorana götürmek paha biçilemez bir romantizm.

Floransa

Rönesans zamanından kalma tarihi eserleriyle, o zamanın havasını hala soluyabileceğiniz bir şehir olan Floransa tarihi yönüyle dünyada ilgi çeken bir nokta. Eski yapılarıyla dev bir müzeyi andıran Floransa’yı gezmek için en az bir haftanızı ayırmak gerekir. Detaylar o kadar fazla ve şehir o kadar güzel ki, gezerken kendinizi unutabilirsiniz.

Milano

Moda denince akla gelen ilk şehirlerden biri olan Milano aynı zamanda İtalya’nın en büyük şehri ve modern yapısıyla Avrupa’nın önemli başkentleriyle aynı kefeye konulabilir. Şüphesiz İtalya’nın en modern ve farklı şehri Milano. Modanın başkenti olmasının da şehre büyük katkıları bulunuyor. Moda festivalleri, moda haftaları vs. modayla ilgili bir çok etkinlik için Milano yılda milyonlarca kez ziyaret ediliyor. Giderseniz Duomo di Milano katedralini görmeden dönmeyin.

Toskana

İtalya’nın Toskana bölgesinde İtalya’nın genelinden bambaşka bir hava hakim. Değişik yemek kültürüyle dikkat çeken Toskana bölgesi aynı zamanda iklim ve bölge olarak da İtalya’nın genelinden farklı. Bambaşka deneyimler edinmek için mutlaka gidilmesi gereken bir bölge olan Toskana’yı ziyaret etmeden sakın İtalya’dan dönmeyin.

Buna da Göz Atın:

Almanya’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Efsane Woodstock Festivali 2019’da Yeniden! 0 709

1969 yılının 15-18 Ağustos’unda yarım milyon insanı müzik ve barış teması altında buluşturan ve 1969’dan sonraki 20.yüzyıl müzik tarzını şekillendiren efsane Woodstock Festivalinin, 50.yıldönümü olan 2019’da tekrar düzenlenmesi planlanıyor. Yarım asırdan sonra 50.yıl ruhuyla tekrar Woodstock’ta bir araya gelme fikri, Rock’n Roll müzik tutkunu şimdiki gençliğin daha ilk dakikadan ilgisini çekmiş olmalı. Özellikle Rock müziğin temellerinin atıldığı 60’lı yıllarda ortaya çıkan grupları dinleyememiş olmak, o zamanlarda yaşamak isteyip de o havayı soluyamayan şimdiki nesil binlerce kişinin bu festivale yoğun ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil. 69’dan sonra da düzenlenen fakat 2019 için özel bir 50.yıl organizasyonu planlanan Woodstock’ta efsane ’69 günlerini tekrardan yakalayabilmek çok da zor değil.

’69 yılında yaklaşık 450.000 müziksever ve “hippie” gençliğin, çadır ve karavanlarıyla katıldığı Woodstock’a 2019 yılında kaç kişi katılır bilemeyiz ancak müzik tarihine damga vuran ve büyük bir nesli temsil eden bu festivale düşünülenden daha büyük bir katılım olacağını söylesek yalan söylemiş olmayız. Özellikle bu önemli haberi sizler için yazarken heyecanlanan ben olmak üzere benimle aynı şeyleri hisseden binlerce kişinin Türkiye’den dahi şimdiden pasaport işlemlerine başlamak için sabırsızlandığını görür gibiyim.

New York’ta aynı yerde gerçekleşmesi düşünülen 2019 Woodstock’a hangi grupların ya da sanatçıların katılacağı henüz belli değil. 1969’da Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Who ve sayamadığımız bir çok efsanenin katılımıyla gerçekleşen festival, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok konuşulacak konulardan biri olacak. Biz de festival ile ilgili gelişmeleri sizlere duyuracağız. Rock müzik ve Barışın simgesi Woodstock için takipte kalın!

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 596

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Popüler Başlıklar