Dünyanın İlk Dikey Ormanı: Ağaç Kaplı Gökdelen 0 529

Dünyanın İlk Dikey Ormanı: Ağaç Kaplı Gökdelen 0 530

İsviçre’nin Lozan şehrinde inşa edilecek olan dünyanın ilk dikey ormanı, İtalyan bir mimar olan Stefano Boeri tarafından tasarlandı. 117 metrelik gökdelen tasarımında dünyada ilk kez gökyüzüne doğru ağaçlar dikilecek. 100’den fazla ağaç barındıracak olan proje, ev sahiplerine aynı zamanda Cenevre Gölü manzarası sunacak. 100 küsür ağacın yanında bu projede 6000 civarı çalı ve 18000 civarı bitki kullanılacak. Yani tam anlamıyla bir orman formu yaratılacak. Tek farkı ise yeryüzünde değil, bir mimarın yarattığı gökdelen projesinde yer alması. Projenin 2017 yılında bitirilmesi planlanmış.

Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com

Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com

Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com
Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com

Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com

Dünyanın ilk dikey ormanı || Fotoğraflar: wherecoolthingshappen.com

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Covid-19 Gripten 20 Kat Daha Fazla Ölüme Sebep Oluyor 0 23

Yeni tip “coronavirüs” (Covid-19), yalnızca “başka bir çeşit grip”ten ibaret değil.

Harvard Tıp Okulu ve Emory Üniversitesinden bazı yazarlar, yaptıkları araştırmaları kamuoyuyla paylaştı. Bu araştırmaların sonuçlarının oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyen araştırmacılar, Covid-19’un aslında yalnızca masum bir grip virüsü çeşidi olmadığını ortaya koyuyor.

Grip ve Covid-19’un karşılaştırıldığı testler sonucunda grip virüsünün Amerika’da Ekim 2019 ile Nisan 2020 arasında 62.000 ölümle sonuçlandığını, Covid-19 virüsünün yol açtığı pandeminin ise sadece 1 Mayıs – 14 Mayıs arasındaki iki haftalık süreçte (Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre) 82.000 ölümle sonuçlandığını göstermiş. Ancak yetkililere göre bu denli sonuçlara varabilmek için henüz erken. Zira hastalığın ani gelişimi, halk arasında yarattığı panik ve tıbbi cihazların yetersiz kalması gibi etmenler, doğrudan virüsün ölümcüllüğü ile alakası olan etmenler değil.

Foto: cnn.com

Kıyas yaparken ortaya çıkan bir diğer sorun da, ABD’deki grip vakalarının istatistiklerinin tam olarak bilinemiyor olması. Tüm eyaletlerde bulunan binlerce hastaneden ve sağlık merkezlerinden alınan yetersiz verilerle yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ise Covid-19, gripten en az 20 kat daha ölümcül. Özellikle Nisan ayı sonunda ve Mayıs ayının ilk iki haftasında bildirilen ölüm vakaları da bunu destekliyor.

Gribi Hafife Almayın

Ayrıca araştırmacılar bir konuda da tüm dünyayı uyarıyor; Covid-19’un ölümcüllüğünden dolayı Grip virüsünü sakın hafife almayın. Covid-19 kadar tehlikeli olmasa da bazı koşullarda grip de covid kadar ölümcül olabiliyor. Ama şunu belirtmekte fayda var, Covid-19 Sars tipi bir virüsken, Grip mevsimsel influenza türü bir virüstür. Yani iki virüsü eşit şartlarda kıyaslamak ne yazık ki mümkün değil. Elmayla armutu kıyaslayarak tam anlamıyla doğru sonuçları elde edemeyiz.

ABD’de ise bugüne kadar toplam 1,53 milyon kişi enfekte olmuş durumda ve bunlardan 92.000’i hayatını kaybetmiş. Dünya çapında ise 4.9 milyon vaka ve 325.000 ölüm bildirildi. Yani Dünya çapındaki genel tabloya bakılırsa ABD, virüsü en ağır şekilde geçiren ülke. Ancak buna rağmen ülkedeki bazı siyasetçiler bir an önce hayatın normale dönmesini istiyor.

Dünyanın diğer ülkelerinde ise normale dönme çalışmaları devam ediyor. Virüsü hafif atlatan bazı ülkeler yavaş yavaş normale dönmeye başladı ve Almanya gibi virüs yönetimi başarılı olan ülkeler ise adım adım önlemleri gevşetiyor.

Orjinal yayın: Dünyayı Keşfet


Kaynaklar:
1. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2766121
2. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/
3. https://www.livescience.com/covid-19-deaths-vs-flu-deaths.html
4. https://www.livescience.com/coronavirus-updates-united-states.html

3 Adımda YouTube Kanalı Nasıl Açılır? 0 36

Son 10 yılda televizyon yayıncılığının yerini internet yayıncılığı almaya başladı. Dünya çok hızlı bir dönüşüm geçirip hızlı bilgi, hızlı yayın ve online medya çağına geçti. Haliyle yayın yapmak eskisi gibi zor değil. 2005 yılında kurulan YouTube sayesinde günümüzde çok kolay bir şekilde yayın yapmak mümkün. Peki o zaman “YouTube kanalı nasıl açılır?” Sizlerle adım adım yeni bir YouTube kanalı oluşturacağız.

Adımlara geçmeden önce herkesin merak ettiği veya bilmediği bir soru daha mevcut:

YouTube kanalı açarak para kazanmak mümkün mü?

YouTube kanalı sayesinde tahmin ettiğinizden daha fazla kazanç elde etmeniz mümkün. 2006 yılında Google, YouTube’u satın aldı. İlk yıllarda yayın yaparak para kazanmak mümkün değildi, yayıncılar sadece markalarla işbirliği yaparak para kazanabiliyordu. Fakat son 5 yılda Dünyanın bir çok ülkesinde yürürlüğe giren para kazanma uygulamasıyla birlikte Google reklamları yayınlayarak para kazanmak mümkün hale geldi.

Herkesin bağımsız birer yayıncı olabilmesi sebebiyle son zamanlarda iyice yaygınlaşan YouTube’ta sıfırdan bir kanal oluşturmak çok kolay.

1. YouTube üzerinde hesap oluşturma

www.youtube.com adresine girdiğimizde bizi karşılayan ekranın sağ üst bölümünde bulunan “Oturum Aç” tuşuna tıklıyoruz. Ardından bizden bir hesap oluşturmamızı isteyecek. Eğer bir Google Mail veya farklı bir mail adresine sahipseniz giriş yaparak devam edin. Değilseniz adımları takip edin.

 

Yeni bir YouTube veya Google hesabı oluşturmak için “Hesap Oluşturun” tuşuna bastık. Eğer bir Gmail hesabına veya farklı bir mail adresine sahipseniz yalnızca YouTube hesabı oluşturmak için çıkan kısımda isminizi mail adresinizi yazıp şifrenizi oluşturup “İleri” tuşuna tıklayabilirsiniz.

Fakat biz bir mail hesabınızın olmadığını varsayarak yeni bir mail oluşturarak devam edeceğiz. O yüzden “Bunun yerine yeni bir Gmail adresi oluştur” tuşuna basıyoruz ve oluşturmak istediğimiz mail adresini girip devam ediyoruz.

Ardından kurtarma seçenekleri ve telefon numarasını isteğe bağlı girerek veya girmeden devam ederek doğum tarihimizi yazıp devam ediyoruz ve bitiriyoruz.

YouTube hesabımız hazır. Şimdi yeni bir kanal oluşturalım.

2. YouTube Kanal Oluşturma

Hesabımızı açtığımız anda karşımıza YouTube anasayfası geldi. Yukarı sağ köşede gördüğünüz isminizin baş harfine tıklayın ve “Kanal Oluştur” tuşuna basın. Karşınıza gelen “İçerik üretici yolculuğunuz başlıyor” iletisine “Başlayın” diyerek devam ediyoruz. Ardından karşınıza çıkan ekranda kanal ismini belirlemeniz istenecek. Bu kısımda kanal ismine karar verip seçmeniz yeterli.

İşte bu kadar! Artık kanalınız hazır. Bu kısımda dilerseniz bir profil fotoğrafı belirleyip kanalınızın neyle ilgili olduğuna dair açıklamalar ve kanal etiketleri yazabilirsiniz. Bu etiketleri yazmanız, kanalınızı ve videolarınızı daha kolay bulmalarını sağlayabilir.

3. YouTube Kanalı Özelleştirme

Kanalımızı açtık, peki YouTube kanalımızı kendimize özel hale getirebilmek için ne yapmamız gerekir? Bütün ayarlamalardan sonra bizi kanalımızın bulunduğu sayfaya yönlendirecek. O sayfadan sağ üstte “Kanalı Özelleştir” butonuna tıklıyoruz.

Dilerseniz üstte bulunan “Kanal resmi ekle” tuşunu kullanarak üst kısma yatay bir resim yerleştirebilirsiniz. Ya da sağ tarafına geldiğinizde ortaya çıkan kalem görseline tıklayarak Facebook, Instagram hesaplarınızı kanalınıza bağlayabilirsiniz. Kanalla ilgili diğer tüm ayarlamaları ve YouTube kanalından para kazanma ile ilgili içerikleri websitemizden okuyabilirsiniz.


Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni

1895 Yılında Fast Food’u Ortaya Çıkaran Makina: Otomat

Popüler Başlıklar