Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni 0 1451

Dünyanın yüzde 70’i okyanuslarla kaplıdır.  Ve okyanuslarda henüz keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yer mevcuttur. Bilim adamları her ne kadar araştırmalarına devam etse de, okyanusların derinlikleri bizim için uzayın derinliklerine ulaşmaktan farksız bir durumdur. Araştırmacılar bugüne kadar dünya üzerinde değişik okyanus fenomenleri rapor etmiştir. Bu fenomenlerden en ilginç olan 5 tanesiyle karşınızdayız.

5. Kızıl Gelgit

Foto: gachd.org

Suda yaşayan bazı fitoplanktonların yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan ve gelgitlere sebep olan bir fenomendir. Bir terliksi hayvan olan protistaların kahverengi veya kırmızı renk almasıyla Kızıl Gelgit’ler oluşur. Zaman zaman deniz kirliliğinin de göstergesi olabilir. Zaman zaman Marmara Denizinde oluşmaktadır.

4. Su Altındaki Gizemli Şekiller

Foto: boredomfiles.com

Bu garip şekiller ilk önce 1995 yılında Japonya kıyılarında keşfedildi. Ardından 18 Eylül 2012 tarihinde Japon bir fotoğrafçının yayınladığı görüntülerde görülen bu gizemli su altı şekilleri, sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde bu şekilleri ortaya çıkaran şeyin küçük bir kirpi balığı olduğu ortaya çıktı. Bu balıkların, şekilleri dişileri etkilemek için yaptığı keşfedildi.

3. Büyük Mavi Delik

Foto: amazonaws.com

Belize’de bulunan resiflerle çevrili bu su altı çukuru, yaklaşık 124 metre derinliğe sahiptir ve çevresindeki sığ sulara oranla aşırı bir derinliğe sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bu çukura İstanbul’da bulunan Tekfen Tower veya Metrocity gökdelenleri rahatlıkla sığabilir. Bu çukurun oluşumu ise binlerce yıl öncesine dayanır. Eskiden bu alanda bulunan bir mağaranın zamanla çökmesi ve yerini okyanus sularıyla doldurması ile Büyük Mavi Delik oluşmuştur.

2. Haydut Dalgalar

Foto: hswstatic.com

Haydut dalgalar, genellikle okyanuslarda ortaya çıkan ve normal dalgaların arasında aniden ortaya çıkan, 3-4 kat daha şiddetli dalgalardır. Bu dalgaların şiddeti bazen o kadar o yüksek oluyor ki, bir petrol tankeri veya transatlantik gemisini bile batırabilecek kuvvete ulaşabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, normal gemiler ortalama 21-30 psi basınca dayanıklıyken, haydut dalgaların gücü 140 psi’ı bulabilir ve bu da koca bir gemiyi rahatlıkla batırabilir.

1. Sütlü Deniz Fenomeni

Foto: bustle.com

Denizciler uzun yıllar önce okyanus seyahatlerinden döndüklerinde garip hikayeler anlatırmış. Bu hikayelerden en dikkat çekeni ise okyanusun gece masmavi ışıldayarak parlaması olayı. Uzun yıllar boyunca buna dair bir kanıt bulunamadığı için efsane olarak kalmış ve çoğu insan bu hikayeleri reddetmiş. Ancak 2005 yılında araştırmacılar görgü tanıklarından yola çıkarak, 1995 yılında gerçekleşen fenomenin uzaydan çekilen görüntüsüyle eşleştirdiler. Görgü tanıkları haklıydı. Okyanus 3 gece üst üste parlamış ve o kadar büyük bir alanda gerçekleşmiş ki uydular uzaydan kaydedebilmişler. Daha sonra araştırmalarına devam eden bilim insanları, bu fenomene yol açanın okyanus planktonları olduğunu ve kimyasal enerjiyi ışık enerjisine çevirebildiklerini saptamışlardır.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzaydan Kaliforniya’ya Metal Parça Düştü 0 212

Uzaydan Kaliforniya’daki bir tarlaya uzaydan metal bir cisim düştü. Orta Kaliforniya’da ceviz üreticisi bir çiftçi, 13 Ekim’de bahçesinde garip bir metal obje buldu.

KGET raporuna göre çiftçi olaydan sonra yerel şerif bürosunu aradı. Şerifler Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve orada uzmanlar, yanmış kabuğun muhtemelen bir İridyum iletişim uydusundan gelen bir yakıt tankı olduğunu söylediler. Spesifik olarak, uydu izleme sitesi n2yo.com’a göre üç gün önce, 10 Ekim’de yörüngesinden düştüğü belirlenen parça, bir iletişim uydusu olan Iridyum 70’ten geldi .

İridyum 70, 1990’ların sonunda piyasaya sürülen iletişim uydularının bir parçasıydı. Astronautix.com’a göre, Iridiums 72, 73, 74 ve 75 ile birlikte 17 Mayıs 1998 tarihinde uzaya bir Delta 7920-10C roketi gönderildi. O uydulardan şu an yörüngede hala çalışan tek uydu İridyum 73 uydusu.

Iridyum 70, 20 yıl, 4 ay ve 23 gün boyunca düşük Dünya yörüngesinde asılıydı; ve operasyonel ömrü boyunca, küresel Iridium ağındaki uydu telefon görüşmelerini gerçekleştirebilmek için görevini yerine getirdi . KGET’e göre bu, uzaya gönderildikten sonra bir İridyum uydusundan elde edilen ilk parça. Uzaydan canlı yayın yapan internet sitelerinden birisi bu parçanın düşeceğini ve dikkatli olunması gerektiğini önceden bildirmiştir.

Virgin Galactic SpaceShipTwo’da Sonraki Aşamaya Geçti 0 196

LAS CRUCES, NM – Virgin Galactic CEO’su şirketin “SpaceShipTwo suborbital” aracı için uçuş test programının “bir sonraki aşamasına” yaklaştığını söylüyor. Şirketin kurucusu aracın haftalar içinde uzaya ulaşmasını öngörüyor.

10 Ekim’de Kişisel ve Ticari Spaceflight Uluslararası Sempozyumu’nda konuşan, Virgin Galactic’in genel müdürü George Whitesides, bu yıl bitmeden önce en az bir kez daha uçuş testini beklediğini söyledi. “Test uçuş programımızın bir sonraki aşamasına giriyoruz” diyen Whitesides, “Uçuşun bir sonraki aşaması daha uzun süreçler sağlayacak ve bu takım için heyecan verici olacak” dedi.

Whiteside’ın yorumları şirketin kurucusu Richard Branson’un Virgin Galactic’in yakın gelecekte uzaya ulaşacağını söylemesinin ardından geldi. Singapur’da CNBC’ye verdiği röportajda 9 Ekim’de “Şu ana kadar başarıya müthiş bir şekilde daha yakınız” dedi. “Aylar değil, haftalar içinde uzayda olmalıyız.”

Whitesides, son güçlü test uçuşunu 26 Temmuz yapan SpaceShipTwo’nun bu yıl tekrar uçacağını gösterdi. “Yılın sonundan önce en az bir uçuş daha göreceksiniz” dedi.

VSS Unity adlı mevcut SpaceShipTwo aracını test etmenin yanı sıra, şirketin yapım aşamasında iki araç daha var. “Zaman içinde bir uzay gemisini inşa etme vizyonumuz var” dedi. “Bunu yapmak biraz zaman alacak, ama biz gerçekten de bir sonraki

Virgin Galactic CEO’su George Whitesides

araca test uçuşlarına başlamaya hazır olduğunda hizmet vermeyi umuyoruz” dedi. Filo büyüklüğünün pazar talebine bağlı olacağını söyledi.

Whitesides, şirketin SpaceShipTwo için taşıyıcı uçak görevi gören ikinci bir WhiteKnightTwo uçağı için de “hazırlık mühendisliği işi” yaptığını söyledi. “Onu düzelteceğiz ve birkaç şekilde geliştireceğiz” dedi.

Şirketin gelecekteki planları, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan 1 milyar dolarlık bir yatırımı içermeyecek gibi görünüyor. Virgin Group, bir yıl önce Virgin Galactic’e ve aynı zamanda araç üreticisi The Spaceship Company‘ye ve küçük fırlatma aracı şirketi Virgin Orbit’e gidecek olan yatırım için neredeyse bir yıl önce fonla ilgili bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı duyurdu. Bununla birlikte, Virgin, bağlayıcı olmayan bir notu bağlayıcı bir anlaşmaya dönüştürmek de dahil olmak üzere, söz konusu yatırımın durumu hakkında hiçbir güncelleme sağlamamıştır.

Whitesides, anlaşmanın durumu hakkında soru sorulduğunda, “Bu duyuru hakkında heyecanlandık” dedi. “Bunu yapmaya hazır olduğumuzda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak.”

Bir gün sonra Branson , şirketlerinin Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolan bir gazeteci olan Jamal Khashoggi’nin kaderi hakkındaki endişeleri nedeniyle Suudi Arabistan’la ilişkilerini askıya aldığını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Popüler Başlıklar