Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni 1 447

Dünyanın yüzde 70’i okyanuslarla kaplıdır.  Ve okyanuslarda henüz keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yer mevcuttur. Bilim adamları her ne kadar araştırmalarına devam etse de, okyanusların derinlikleri bizim için uzayın derinliklerine ulaşmaktan farksız bir durumdur. Araştırmacılar bugüne kadar dünya üzerinde değişik okyanus fenomenleri rapor etmiştir. Bu fenomenlerden en ilginç olan 5 tanesiyle karşınızdayız.

5. Kızıl Gelgit

Foto: gachd.org

Suda yaşayan bazı fitoplanktonların yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan ve gelgitlere sebep olan bir fenomendir. Bir terliksi hayvan olan protistaların kahverengi veya kırmızı renk almasıyla Kızıl Gelgit’ler oluşur. Zaman zaman deniz kirliliğinin de göstergesi olabilir. Zaman zaman Marmara Denizinde oluşmaktadır.

4. Su Altındaki Gizemli Şekiller

Foto: boredomfiles.com

Bu garip şekiller ilk önce 1995 yılında Japonya kıyılarında keşfedildi. Ardından 18 Eylül 2012 tarihinde Japon bir fotoğrafçının yayınladığı görüntülerde görülen bu gizemli su altı şekilleri, sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde bu şekilleri ortaya çıkaran şeyin küçük bir kirpi balığı olduğu ortaya çıktı. Bu balıkların, şekilleri dişileri etkilemek için yaptığı keşfedildi.

3. Büyük Mavi Delik

Foto: amazonaws.com

Belize’de bulunan resiflerle çevrili bu su altı çukuru, yaklaşık 124 metre derinliğe sahiptir ve çevresindeki sığ sulara oranla aşırı bir derinliğe sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bu çukura İstanbul’da bulunan Tekfen Tower veya Metrocity gökdelenleri rahatlıkla sığabilir. Bu çukurun oluşumu ise binlerce yıl öncesine dayanır. Eskiden bu alanda bulunan bir mağaranın zamanla çökmesi ve yerini okyanus sularıyla doldurması ile Büyük Mavi Delik oluşmuştur.

2. Haydut Dalgalar

Foto: hswstatic.com

Haydut dalgalar, genellikle okyanuslarda ortaya çıkan ve normal dalgaların arasında aniden ortaya çıkan, 3-4 kat daha şiddetli dalgalardır. Bu dalgaların şiddeti bazen o kadar o yüksek oluyor ki, bir petrol tankeri veya transatlantik gemisini bile batırabilecek kuvvete ulaşabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, normal gemiler ortalama 21-30 psi basınca dayanıklıyken, haydut dalgaların gücü 140 psi’ı bulabilir ve bu da koca bir gemiyi rahatlıkla batırabilir.

1. Sütlü Deniz Fenomeni

Foto: bustle.com

Denizciler uzun yıllar önce okyanus seyahatlerinden döndüklerinde garip hikayeler anlatırmış. Bu hikayelerden en dikkat çekeni ise okyanusun gece masmavi ışıldayarak parlaması olayı. Uzun yıllar boyunca buna dair bir kanıt bulunamadığı için efsane olarak kalmış ve çoğu insan bu hikayeleri reddetmiş. Ancak 2005 yılında araştırmacılar görgü tanıklarından yola çıkarak, 1995 yılında gerçekleşen fenomenin uzaydan çekilen görüntüsüyle eşleştirdiler. Görgü tanıkları haklıydı. Okyanus 3 gece üst üste parlamış ve o kadar büyük bir alanda gerçekleşmiş ki uydular uzaydan kaydedebilmişler. Daha sonra araştırmalarına devam eden bilim insanları, bu fenomene yol açanın okyanus planktonları olduğunu ve kimyasal enerjiyi ışık enerjisine çevirebildiklerini saptamışlardır.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı: İnsanoğluna Tek Gezegen Yetmeyecek 0 3602

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) insanlığın aşırı müsrif yaşama alışkanlığıyla bütün doğayı tehdit ettiğini savundu. Vakfın ‘2016-Yaşayan Gezegen’ raporunda her yıl yerkürenin barındırdığının 1,6 katı doğal kaynak tüketildiği ve doğanın yağmalanması yüzünden 1970 – 2012 yılları arasında 14 bin omurgalı canlı türünün yüzde 60 oranında azaldığı belirtiliyor.

Rapora göre en çok tatlı sularda yaşayan hayvanların nesli tehlikede. Tatlı su canlılarının sayısı aynı süre zarfında yüzde 80 oranında azalmış. Canlı türlerinin azalmasında öncelikle doğal ortamın ham madde ihtiyacı sürekli artan insan tarafından tahrip edilmesi rol oynuyor. Son 25 yılda ormanların azalma hızının düşmüş olmasına rağmen bu süre zarfında 239 milyon hektar genişliğindeki ormanlık alan yok olmuş. Ormanların azalmasında iklim değişikliği ve çevre kirliliği de etkili oluyor.

Denizlerdeki kirlilik yüzünden mercan kayalıklarının tehlikede olduğu belirtilen Dünya Doğayı Koruma Vakfı raporunda Almanya’daki canlı türlerinin de hızla azaldığına dikkat çekiliyor. Almanya’daki 32 bin hayvan, bitki ve mantar türünün yüzde 30’u tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Canlı türlerinin yüzde 5,6’sı ise yoğun tarımcılık nedeniyle tamamen kaybedilmiş.

Vakıf bu şekilde yaşamaya devam edildiği takdirde gıda, su ve enerji ihtiyacını karşılayabilmek için insanlığın 2030 yılında iki yer küreye ihtiyacı olacağını hesaplamış. Hesaplamalara insanın doğayı ekolojik sistemi ne kadar sömürdüğünü gösteren ‘ekolojik ayak izi’ esas alınıyor. Hesaplamalar sonunda ortaya çıkan ‘küresel hektar’ ne kadar küçük çıkarsa doğa o kadar az yıpratılmış sayılıyor.
Dünya Doğayı Koruma Vakfı Almanya şubesinden Christoph Heinrich insanlığın yeryüzünü hayati tehlikeye sürüklediğini ve bunu durdurabilmek için refah ve başarı tanımlamasının insanın, toplumun ve çevrenin sağlığını da kapsayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

© Deutsche Welle

Mars Görevinde Kaybolan Schiaparelli Bulundu 0 534

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a gönderilen Schiaparelli uzay aracı bulundu. Araç NASA’nın Mars yörüngesindeki bir uydusu tarafından gözlemlendi ancak sonuçlar oldukça kötü.

NASA’nın elde ettiği fotoğrafı inceleyen Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, Schiaparelli‘nin 2 ile 4 km kala Mars’a çakıldığını belirterek muhtemelen parçalara ayrıldığını tespit ettiler. Uçuş Operasyonları Direktörü Michel Denis, tespit edilen aracın olması gerekenden daha küçük bir alan kapladığını belirterek aracın tek parça olmadığı düşüncesine sahip olduklarını açıkladı.

Popüler Başlıklar