Dünya Tarihindeki En Ölümcül 10 Salgın Hastalık 0 75

Tarihöncesi çağlardan bu yana Dünya üzerinde çeşitli zamanlarda bölgesel veya küresel salgın hastalıklar meydana gelmiştir. İnsanoğlunun binlerce yıldır Dünya üzerinde yaşadığı göz önünde bulundurulursa, atalarımızın belki de yüzlerce defa bu pandemilerle karşılaşmış olma olasılığı yüksek. Tarihöncesi zamanlarda yaşayan ilkel insanlardan bu yana gerçekleşen ve bir şekilde kaydı tutulabilen bu salgınlardan en ölümcül olanlarını sizlerle paylaşacağız. Sıralama, salgın tarihine göre yapılmıştır.

10 – M.Ö. 3000 Yer: Çin

Çin’de gerçekleştiği düşünülen ve Çin Arkeolojik buluntularında saptanan bu salgının izleri halen korunarak bugüne kadar gelmiştir. 5000 yıl önce Çin’in bir köyünü tamamen yok ettiği düşünülen bu salgınla ilgili kanıtlar arasında topluca bir eve kapatılıp yakıldığı düşünülen insan cesetleri bulunmuştur. Salgın hastalık bulaşan ve virüslü olduğu düşünülen her yaştan insan bir evin içine kapatılarak yakılmış ve virüs yok edilmeye çalışılmıştır. Hamin Mangha adı verilen bu arkeolojik alan günümüzde de korunmaktadır.

9 – Atina Vebası – M.Ö.430

M.Ö. 430 civarında, Atina ve Sparta arasında bir savaş başladıktan kısa bir süre sonra, salgın Atina halkını tahrip etti ve yaklaşık beş yıl sürdü. Bazı tahminler ölümlerin 100.000’den daha fazla olabileceğini söylüyor, ki bu sayı o tarihler için muazzam bir insan nüfusu demekti. Yunan tarihçi Tuşidid bu salgın hastalığın belirtilerini şöyle açıklamıştır: “Yüksek ateş, gözlerde kızarıklık ve iltihaplanma, boğaz veya dil kısmında iltihaplanma sonucu kötü nefes kokusu”.

8 – Kara Ölüm

Foto: asiatimes.com

Asya’da 1340’lı yıllarda başlayıp ardından Avrupa’ya yayılan bu veba salgını sonucunda yaklaşık 200 milyon kişinin hayatını kaybettiği düşünülmektedir. 1348 yılında İstanbul’a yayılarak Avrupa’ya giriş yapan salgının 1349 yılında Paris’e ve Londra’ya ulaşarak hızla Avrupa’nın tamamına yayıldığı düşünülmektedir. O yıllarda motorlu taşıtlar bulunmadığı için yalnızca atlarla veya yürüyerek ulaşım sağlanıyordu. İletişim ağı da günümüzdeki kadar gelişmiş değildi. Ona rağmen hızla ve çok fazla kişiye bulaşarak milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştur. Yersinia Pestis adı verilen bir bakterinin yol açtığı düşünülen bu hastalık insanlara sıçan ve pireler yoluyla bulaşmıştır. Kara ölüm salgını, sonraki yıllarda bir çok sanatçının kültürel eserinde bolca işlenmiştir.

7 – Londra Vebası – 1665

1665 yılının nisan ayında ortaya çıkan ve sonraki günler sıcağın da etkisiyle hızla yayılan bu büyük veba salgını sonucunda tahmini 100.000 kişi hayatını kaybetmiştir. O zamanki Londra nüfusunun yaklaşık yüzde 15’inin ölmesiyle Dünya tarihinin en ölümcül salgınlarından biri olarak kayda geçmiştir. Yine kemirgen ve pireler vasıtasıyla bulaşan bu veba salgınının getirdiği ölümler 1665 yılı ile sınırlı kalmayıp 1666 yılında veba sonrasında gerçekleşen ve 4 gün süren büyük Londra yangını ile şehrin büyük bir bölümü yanıp kül olmuştur.

6 – Marsilya Vebası – 1720

Tarihsel kayıtlar, Marsilya Büyük Vebasının, Fransa’nın Marsilya kentinde Grand-Saint-Antoine adlı bir geminin Doğu Akdeniz’den bir yük taşıdığı zaman başladığını söylüyor. Gemi karantinaya alınmış olmasına rağmen veba, muhtemelen kemirgen ve pireler yoluyla şehre girdi. Salgın boyunca Marsilya’da 100.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği düşünülüyor.

5 – Rus Vebası – 1770

Moskova’da etkisini gösteren salgın sebebiyle binlerce insan etkilendi. Fakat problem yalnızca salgın değildi. Moskova’da karantinaya alınan insanlar isyan çıkardı, şehri yakıp yıkmak istediler. Salgın sebebiyle topluca ibadet edilmemesini isteyen Başpsikopos Ambrosius’un öldürülmesiyle daha da alevlenen olaylarla birlikte şehirde 100.000’e yakın insanın öldüğü tahmin ediliyor.

4 – Grip Salgını – 1889

Rusya’da ortaya çıkan ve endüstriyel çağ sebebiyle tren gibi hızlı ulaşım araçlarının var olmasından dolayı hızla Avrupa ve Dünya’ya yayılan bu ilk grip salgını sonrasında sadece bir kaç ay içinde Dünya genelinde 1 milyondan fazla insanın ölümüne sebep oldu. Günümüzdeki gibi grip aşısının var olmaması sebebiyle ölüm oranı oldukça yüksek olan bu salgın, özellikle Rusya’nın en büyük şehirlerinden biri olan St. Petersburg’da ortaya çıkıp hızla yayılmıştır. Günümüzde aşısı mevcut olmasına rağmen korku salmaya devam etmektedir.

3 – İspanyol Gribi – 1918

Aslında sanıldığının aksine İspanya’da ortaya çıkmayan bu salgın, Dünya coğrafyasının neredeyse tamamında etkili olarak 500 milyondan fazla insana virüs bulaşmasına ve tam 140 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu açıdan insanlık tarihinde ortaya çıkan en büyük salgın İspanyol Gribi salgınıdır.

2 – Domuz Gribi – 2009

Bir çeşit H1N1 virüsü olan domuz gribi, 2009 baharında Meksika’da ortaya çıkmış ve 1 yıl içinde 1.4 milyar insanı enfekte ederek tahmini 500.000 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Domuzlar arasında yaygın bir virüs tipi olduğu için domuz gribi denmiştir. Belirtileri arasında ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtiler bulunmaktadır.

1 – Ebola

Foto: Caritas Internationalis

2014 – 2017 yılları arasında Batı Afrika’yı tahrip eden bir virüs olan Ebola Virüsü, dünyada ölüm oranı en yüksek virüs olarak kabul edilmektedir. İlk kez 1976 yılında Ebola Nehri yakınında ortaya çıkan ve sonraki yıllarda tek tük ölümlere sebep olan bu virüs, 2013-14 yıllarına gelindiğinde Afrika’da bir salgına dönüşmüş ve virüs bulaşan 28 bin insandan yaklaşık 11 bin’ini öldürmüştür. Ölüm oranı oldukça yüksek olan bu virüs, 2016 yılından sonra yükselişini durdursa da 2020 yılının nisan ayında son vakanın görülmesiyle varlığını sürdürmektedir.

Devam Eden Salgın – Covid-19

Günümüzde devam eden ve Covid-19 adı verilen salgın 2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkarak kısa süre içinde tüm Dünya’ya yayılmış ve 2020’nin ilk aylarında Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi”, yani “Küresel Çapta Salgın” olarak tanımlanmıştır. Solunum yoluyla bulaşabilen bir koronavirüs türü olan Covid-19, 2020 yılında dünyanın çoğu ülkesini alarm durumuna geçirerek sokağa çıkma yasağı gibi önlemler almaya mecbur bırakmıştır. Henüz aşısı bulunamayan Covid-19 virüsünün yayılmasını önlemek için tedbirler alınmaya devam edilmektedir.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Covid-19 Gripten 20 Kat Daha Fazla Ölüme Sebep Oluyor 0 24

Yeni tip “coronavirüs” (Covid-19), yalnızca “başka bir çeşit grip”ten ibaret değil.

Harvard Tıp Okulu ve Emory Üniversitesinden bazı yazarlar, yaptıkları araştırmaları kamuoyuyla paylaştı. Bu araştırmaların sonuçlarının oldukça dikkat çekici olduğunu söyleyen araştırmacılar, Covid-19’un aslında yalnızca masum bir grip virüsü çeşidi olmadığını ortaya koyuyor.

Grip ve Covid-19’un karşılaştırıldığı testler sonucunda grip virüsünün Amerika’da Ekim 2019 ile Nisan 2020 arasında 62.000 ölümle sonuçlandığını, Covid-19 virüsünün yol açtığı pandeminin ise sadece 1 Mayıs – 14 Mayıs arasındaki iki haftalık süreçte (Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre) 82.000 ölümle sonuçlandığını göstermiş. Ancak yetkililere göre bu denli sonuçlara varabilmek için henüz erken. Zira hastalığın ani gelişimi, halk arasında yarattığı panik ve tıbbi cihazların yetersiz kalması gibi etmenler, doğrudan virüsün ölümcüllüğü ile alakası olan etmenler değil.

Foto: cnn.com

Kıyas yaparken ortaya çıkan bir diğer sorun da, ABD’deki grip vakalarının istatistiklerinin tam olarak bilinemiyor olması. Tüm eyaletlerde bulunan binlerce hastaneden ve sağlık merkezlerinden alınan yetersiz verilerle yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ise Covid-19, gripten en az 20 kat daha ölümcül. Özellikle Nisan ayı sonunda ve Mayıs ayının ilk iki haftasında bildirilen ölüm vakaları da bunu destekliyor.

Gribi Hafife Almayın

Ayrıca araştırmacılar bir konuda da tüm dünyayı uyarıyor; Covid-19’un ölümcüllüğünden dolayı Grip virüsünü sakın hafife almayın. Covid-19 kadar tehlikeli olmasa da bazı koşullarda grip de covid kadar ölümcül olabiliyor. Ama şunu belirtmekte fayda var, Covid-19 Sars tipi bir virüsken, Grip mevsimsel influenza türü bir virüstür. Yani iki virüsü eşit şartlarda kıyaslamak ne yazık ki mümkün değil. Elmayla armutu kıyaslayarak tam anlamıyla doğru sonuçları elde edemeyiz.

ABD’de ise bugüne kadar toplam 1,53 milyon kişi enfekte olmuş durumda ve bunlardan 92.000’i hayatını kaybetmiş. Dünya çapında ise 4.9 milyon vaka ve 325.000 ölüm bildirildi. Yani Dünya çapındaki genel tabloya bakılırsa ABD, virüsü en ağır şekilde geçiren ülke. Ancak buna rağmen ülkedeki bazı siyasetçiler bir an önce hayatın normale dönmesini istiyor.

Dünyanın diğer ülkelerinde ise normale dönme çalışmaları devam ediyor. Virüsü hafif atlatan bazı ülkeler yavaş yavaş normale dönmeye başladı ve Almanya gibi virüs yönetimi başarılı olan ülkeler ise adım adım önlemleri gevşetiyor.

Orjinal yayın: Dünyayı Keşfet


Kaynaklar:
1. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2766121
2. https://www.worldometers.info/coronavirus/country/us/
3. https://www.livescience.com/covid-19-deaths-vs-flu-deaths.html
4. https://www.livescience.com/coronavirus-updates-united-states.html

Dünyanın En Çok Çay İçen 10 Ülkesi ve Çay Kültürleri 0 68

En çok çay içen ülke hangisi? Peki ya kimin çay kültürü daha eskiye dayanıyor? Bir çok ülkede kahve ve çay sevme oranları değişiklik gösterir. Ama araştırmalar gösteriyor ki, insanların büyük bir çoğunluğu kahve içmeyi daha çok seviyor. Çay ise çok daha özel bir kültürün parçası. Çay tüketiminin fazla olduğu toplumlar, genellikle toplumsal alışkanlıklar sebebiyle daha fazla çay içiyor. Örneğin Türkiye, İrlanda ve Birleşik Krallık gibi örneklerde çay sevgisi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Peki eğer “Dünyanın en fazla çay tüketen ülkeleri hangileridir?” diye sormuş olsaydık cevap ne olurdu? Bu konuya bir de istatistiksel olarak bakalım.

Dünyanın En Çok Çay İçen 10 Ülkesi


10. Japonya – Kişi başı 0,97 KG.

Japonya’nın çay sevgisi hiç yabana atılacak cinsten değil. Ne demiştik? Çay sevgisi bir kültürdür. Japon kültürüne bakarsak 12.yüzyıldan bu yana çay tükettiklerini ve bunu bir ritüel haline getirdiklerini söyleyebiliriz. 12.yüzyıldan önce ise çayı içmek yerine değerli bir ilaç olarak kullandıklarını biliyoruz.

9. Polonya – Kişi başı 1 KG.

Polonya’da hem kahve hem de çay tüketimi oldukça yüksek. Bazı kaynaklara göre Polonya’lıların çay tüketimi alışkanlığı Türklerden kazanılmış. Moğol zamanlarında eski Türk kavimleri ile kültürel temas sonucuyla hem çay içme alışkanlığı hem de dil ve kültür anlamında bazı özelliklerin Polonya halkına aktarıldığı düşünülmekte.

8. Mısır – Kişi başı 1,01 KG.

1500’lü yıllardan beri Mısır’da yaygın olan çay tüketme kültürü, kendine has özellikler sergilemektedir. İki farklı şekilde demlenebilen Mısır Çayı, kupa veya fincanda servis edilmez. Onun yerine uzun bardaklarda servis edilir.

7. Yeni Zelanda – Kişi başı 1,19 KG.

Nispeten yeni bir ülke ve coğrafya olan Yeni Zelanda’da halk, bol bol çay tüketiyor. Yöreye özgü bir çay bitkisine sahip olan Yeni

Dünyanın En Çok Çay İçen 10 Ülkesi
Bangladeş’te çay toplayan çiftçiler – Foto: bangladeshus.com

Zelanda’lıların Dünyaya çay ihraç ettikleri büyük bir çay firması da mevcut.

6. Fas – Kişi başı 1,22 KG.

Yeşil Çay ve Nane’yi karıştırıp servis eden Fas’lılar, çaylarını sadece Fas’ta değil, Afrika kıtasının tamamında üne kavuşturmuş. Çay servis edilmeden önce bardağa nane koyulup sıcak su ekleniyor ve kısa bir süre bekletilip Nane kokusunun bardağın her yerine sinmesi sağlanıyor. Ardından nanenin etkisiyle yeşil olan suya demli çay eklenerek Fas Çayı elde edilmiş oluyor.

5. Rusya – Kişi başı 1,38 KG.

Rus Çayı sıcak veya soğuk olarak servis edilebiliyor. 17.yüzyılda bir Moğol hükümdarının Rus çarına çay hediye etmesiyle başlayan ve ardından Rus halkı arasında yaygın bir şekilde tüketilmeye başlayan çay, günümüzde Rusları bu listenin 5.sırasına getirmiştir.

4. İran – Kişi başı 1,50 KG.

Siyah çayı daha çok tüketen İran halkına da yine bir çok ülke gibi ilk çay Çin’den gitmiş. İpek Yolu sayesinde Çin ile ticari ilişkileri güçlü olan İran, ilk çayı Çin’den ithal etmiştir. Çay kültürü, İran’da önemli bir yere sahiptir. Gittiğiniz her yerde çay ikram edilirse şaşırmayın.

3. Birleşik Krallık – Kişi başı 1.94 KG.

İngiltere’de yaşanan iç savaştan sonra monarşinin geri gelmesiyle birlikte kral olan 2.Charles, 1662 yılında Portekiz Kralının kızı Catherine ile evlenmiştir. Catherine Portekiz’den gelirken çeyizinde bir miktar çay da getirmiştir. O zamanlar çayı üreten Çinlilerle sıkı ticari ilişkileri olan Portekiz’de de çay yaygınlaşmaya başlamıştı. Charles ile evlenip İngiltere, İskoçya ve İrlanda kraliçesi olan Catherine sayesinde Birleşik Krallık’ın tamamında çay tüketimi yaygınlaşmıştır. Günümüzde kullanılan “5 çayı” cümlesi de İngilizlere aittir. Çayın dünyada yaygınlaşmasının en temel sebeplerinden biri İngilizler’in çay tüketimidir.

2. İrlanda – Kişi başı 2.19 KG.

Listenin 2.sırasında bulunan İrlanda’da bir kişi yılda 2 kilodan fazla çay tüketmektedir. Birleşik Krallık Kraliçesi Catherine sayesinde yaygınlaşan ve yüzlerce yıldır bir kültür haline gelen çay tüketimi İrlanda’da oldukça fazladır. İngilizler gibi genellikle siyah çaya süt ekleyerek servis ederler.

1. Türkiye – Kişi başı 3.16 KG.

Dünyanın açık ara en çok çay tüketen toplumu Türkler listemizin 1.sırasında. Bir kişi yılda ortalama tam 3 kilodan fazla çay tüketmektedir. Çayın Türkiye’de bir kültür haline dönüşmesinin çok eskilere dayandığını zannedebilirsiniz, fakat tam olarak öyle değil. Hatta çay kültürü Osmanlı’da bile yoktu. Bu kültürün oturmasını ve çayın bu denli yaygınlaşmasını sağlayan kişi ise Atatürk’tü. Cumhuriyet kurulduktan bir yıl sonra Gürcistan’dan tonlarca çay tohumu getirtip Rize’ye ekilmesini sağlayan yasa sayesinde çok kısa sürede çay kültürü yayılmış. Çayın kahveden daha ucuza mal edilmesinin de bunda etkisi büyüktür.

Diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni:
https://www.dunyayikesfet.net/dunyanin-en-garip-ve-inanilmaz-5-okyanus-fenomeni/

1895 Yılında Fast Food’u Ortaya Çıkaran Makina: Otomat
https://www.dunyayikesfet.net/1895-yilinda-fast-foodu-ortaya-cikaran-makina-otomat/


Kaynaklar:

1. https://www.worldatlas.com/articles/top-10-tea-loving-countries-in-the-world.html
2. https://yemek.com/cayin-tarihcesi/
3. https://en.wikipedia.org/wiki/Tea_in_the_United_Kingdom
4. https://theculturetrip.com/europe/russia/articles/everything-you-need-to-know-about-russian-tea-ceremonies/

Popüler Başlıklar