Değişen Dünyada Google Şirketi 0 282

Değişen Dünyada Google Şirketi 0 283

1995 senesinde Google şirketinin kurucuları Larry Page ile Sergey Brin, Stanford Üniversitesinde tanıştıktan bir süre sonra BackRub adlı arama motorunu oluşturdular. Bu arama motoru internet üzerindeki sayfaları tarayarak kullanıcılara doğru sonuçlar vermeyi amaçlıyordu. 1998 yılına gelene dek bireysel olan bu arama motoru, bir şirketin sahibinden gelen 100 bin $’lık çek sayesinde Google Şirketi haline dönüştü.

Bu şirket bugün binlerce kişiye istihdam sağlayan ve onlarca farklı alanda faaliyet gösteren bir şirket. Bu faaliyetler o denli boyutlara ulaştı ki, son zamanlarda Google’ın robot geliştirdiğini dahi okur hale geldik. Daha önceki yıllarda Adwords, Adsense, Translate vs. gibi ufak çapta oluşumlarla farklı yönlere adım atan Google, son yıllarda büyüyen ekibi sayesinde teknolojinin bir numaralı geliştiricisi konumuna hızla ilerliyor. YouTube gibi şirketleri satın alarak yoluna devam eden şirketin aynı zamanda bir çok yerdeki çalışma ofisleri de çalışanlarına yaşanabilir bir ortam sunuyor.

2014 yılını ortaladık ve günlük yaşamımızda Google’ın adını sık sık duymaya devam ediyoruz. Geçenlerde bir teknoloji dergisinin kapağında Google’ın robot geliştirme çalıştırmaları için bir şirket daha satın aldığı yazısı dikkatimi çekti. Araştırma yaptım ve Google’ın sessiz sedasız gerçekleştirdiği şirket satın almaların 9. veya 10.sunu yaptığını farkettim. Bu son haberlerin bize şunu gösterdiğini söyleyebilirim: Google önümüzdeki seneler içerisinde AR-GE çalışmalarını ve şirket satın almalarını daha da hızlandıracak gibi duruyor. Bu da yakın zamanda dünyanın hayalini kurduğu bir çok teknolojik gelişmeye kavuşacağını işaret ediyor. Google’ın daha önceki çalışmalarına bakarsak bu alanda bir numaralı şirket olduğunu veya olmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

2010’lu yıllar da hızla geride kalmakta ve dünya değişmekte. Teknoloji alanında bu değişimlere bazı şirketler ayak uydururken, teknolojinin hızını yakalayamayan bazı şirketler de silinip gidiyor. Google’ın bu atakları önümüzdeki yıllarda da devam ederse dünyada teknoloji adına çok daha büyük işler başarılacak gibi. Umarız bilim ve teknoloji adına çalışmalar yapan şirketler ve kurumlar çoğalır. Dünyayı daha yaşanabilir kılan her yeniliğe ihtiyacımız olduğu açık.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haklarında Yakalama Kararı Bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu 0 666

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde, kendi devletleri veya diğer devletler için suç teşkil eden çeşitli siber eylemlere imza atan onlarca hacker grubu bulunmakta. Bu hacker gruplarından bazılarının sayısız kere yaptığı eylemler o kadar büyük ses getirdi ki, her grup kendi ülkelerinde çok uzun süredir aranmakta. Üstelik haklarında bulunan bu yakalama kararlarına rağmen henüz daha bulunabilmiş değiller. İşte karşınızda; yaptıkları eylemlerin büyüklüğüne göre Uluslararası kaynaklar tarafından sıralanan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu:

10. Honker Union (Çin Merkezli)

9. UGNazi (Uluslararası)

8. Anonymous (Uluslararası)

7. LulzSec (ABD)

6. Xbox Underground (Uluslararası)

5. Lizard Squad (Uluslararası)

4. The 414s (ABD)

3. RedHack (Türkiye)

2. Syrian Electronic Army (Suriye)

1. The Level Seven Crew (ABD)

Apple Markası Otomobil Üretimi Çalışmalarına Devam Etmek İstiyor 0 490

Her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da Apple’ın bir süredir kendi otomobilini üretmek için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Peki bu çalışmalar ne durumda ve ileride bir Apple Car görebilecek miyiz?

Gelen son bilgilere göre Project Titan adıyla da bildiğimiz Apple’ın araba projesi tamamen sonlandırılmış değil. Şirketin otomotiv ekibine otomatik pilot özelliğinin uygulanabilirliğini kanıtlamaları üzere 2017 yılının sonuna kadar zaman tanıdığı söyleniyor.

Ekibinden gelecek raporlar doğrultusunda nihai kararını verecek olan şirketin kendi arabasını oluşturmayı şimdilik düşünmediği, ancak gelecekte yine kendi arabasını geliştirmeye dönebileceği ya da otomotiv sektöründeki bir iş ortağı ile yola devam edebileceği de bilgiler arasında yer alıyor.

Yaklaşık bin kişilik bir ekibin, gerçek dünya ortamında projenin otonom programları, görüntüleme sensörleri ve simülatörler için testleri yürüttüğü de söylentiler arasında. Hem de bu ekipte sürekli yeni bir bakış açısı sağlanması için değişiklikler yapıldığı da ifade ediliyor.

Ertelemelerin ve şirket içi çekişmelerin Apple’ın araba projesi için büyük sıkıntı oluşturduğu söyleniyor. Süreçte ekibin başında yer alan Steve Zadesky’nin istifa etmesi, donanım mühendisi Dan Riccio’nun görevi üstlenmesi ve son olarak Bob Mansfield’in göreve geldikten sonra projenin seyrini değiştirerek Tesla’ya rakip olmak yerine oto pilot platformu oluşturmaya odaklanmak istemesi sanıyoruz ki çekişmeler ve fikir ayrılıkları konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bakalım 2020 yılı için planlandığı söylenilen Apple tasarımı arabanın kaderi ne olacak?

Popüler Başlıklar