Almanya’dan Tesla’ya “Autopilot” Uyarısı 0 406

Almanya’dan Tesla’ya “Autopilot” Uyarısı 0 407

Alman hükümeti, Tesla‘nın reklamlarındaki “Autopilot” teriminin kullanıcılardaki olumsuz etkileri sebebiyle kullanmaktan vazgeçmesini istedi. Tesla’dan isteğe cevap gecikmedi.

Reuters’ın haberine göre Almanya’daki yönetim birimleri Tesla’nın reklamlarında “Autopilot” terimini kullanıcılar üzerinde yola ve çevreye karşı gerektiği kadar dikkatli olmamalarına sebep olduğu için kullanmamalarını istedi.

Alman gazetesi Bild am Sonntag‘ın haberine göre Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’in geçtiğimiz Cuma günü Tesla’ya gönderdiği mektupta “yanıltıcı” kelimesine vurgu yaparak “yanlış anlamaya mahal vermemek ve yanlış kullanıcı beklentilerini engellemek için” reklamlarda ve “Autopilot” teriminin kullanılmaktan vazgeçilmesini istediğiklerini belirtti.

Federal  Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin daha öncesinde Tesla’ya hatırlattığı üzere bu özellik sadece “yardımcı” olması gerektiği ve “yüksek otonom araçların sürücünün sabit dikkati olmadan kontrol edilmemesi gerektiği” tekrarlanmış oldu.
 
Tesla sözcüsünün Reuters‘a söylediğine göre sürücülere her zaman dikkatli olmaları gerektiği tavsiye ettiklerini ve Autopilot’un salt manuel sürüşe ek güvenlik katmanı olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

© Donanımhaber
Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WordPress 2021’de Piyasayı Ele Geçirmeye Hazırlanıyor 0 360

Dünyanın en ünlü ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan WordPress, 2021 yılında CMS(Content Management System) pazarında tamamen lider olmaya hazırlanıyor. İçerik yönetim sistemleri arasında yıllardır en fazla kullanılan isim olan WordPress, 2020 sonu ve 2021 başı, herhangi bir sistem kullanılmayan özel web sitelerini de yüzde olarak geride bırakarak tüm internet siteleri içinde en fazla kullanım payına sahip olmayı bekliyor.

Dünya Üzerindeki Web Sitelerinin İçerik Yönetim Sistemleri

2011
1 Jan
2012
1 Jan
2013
1 Jan
2014
1 Jan
2015
1 Jan
2016
1 Jan
2017
1 Jan
2018
1 Jan
2019
1 Jan
2019
1 Aug
Olmayan 76.4% 71.0% 68.2% 64.8% 61.7% 56.6% 53.3% 51.3% 45.3% 43.7%
WordPress 13.1% 15.8% 17.4% 21.0% 23.3% 25.6% 27.3% 29.2% 32.7% 34.3%
Joomla 2.6% 2.8% 2.8% 3.3% 3.3% 3.3% 3.4% 3.2% 3.0% 2.8%
Drupal 1.4% 1.9% 2.3% 1.9% 2.0% 2.1% 2.2% 2.3% 1.9% 1.8%
Shopify 0.1% 0.3% 0.4% 0.6% 0.9% 1.4% 1.6%
Squarespace <0.1% 0.1% <0.1% 0.1% 0.2% 0.4% 0.5% 0.7% 1.4% 1.6%
Wix <0.1% 0.1% 0.1% 0.2% 0.3% 0.4% 1.0% 1.1%
Magento 0.9% 1.1% 1.2% 1.2% 1.2% 1.0% 0.9%
Blogger 0.6% 0.9% 1.1% 1.2% 1.1% 1.2% 1.1% 0.9% 0.8% 0.8%

Herhangi bir sistem kullanmayan web siteleri 2011 yılında tüm web sitelerinin %76’sını oluştururken 2019’un 1 Ağustos’unda %43,7’ye gerileyerek yerini yavaş yavaş WordPress’e bırakıyor. WordPress ise 2011 yılında %13,1 ‘lik paya sahipken 2019 yılında bu pay %34’e çıkarak, her 10 kişiden 4’ünün WordPress kullandığını belirtiyor.

Joomla, Drupal, Blogger, Magento gibi sistemlerin kullanıcı sayısı düşüp pazar payı azalırken; Shopify, Squarespace, Wix gibi içerik yönetim sistemleri yavaş da olsa büyümeye devam ediyor. Fakat WordPress’in kullanışlı sistemi, büyük eklenti dünyası ve ücretsiz olarak devasa bir arşivinin bulunması gibi sebeplerle diğerlerinden daha hızlı bir şekilde büyümeyi sürdürüyor.

1 Ağustos 2019 itibariyle “Sistem Kullanmayan” web siteleri %43,7 iken, WordPress kullanan web siteleri %34,3. 2019 ve 2020 yılında toplamda %4 büyümesi beklenen WordPress Kullanıcılarının, en geç 2021 itibariyle herhangi bir içerik sistemi kullanmayan web sitesi kullanıcılarını aşarak zirveye oturması bekleniyor. WordPress’in son yıllardaki büyüme hızına bakılırsa 2020 sonuna kalmadan liderliği elde etmesi mümkün görünüyor.

WordPress’in Avantajları Neler?

● Tamamen ücretsiz bir sistem olması
● Kolay kurulum ve yönetim
● Devasa eklenti havuzu
● Gelişmiş güvenlik sistemi
● Gelişmiş eklenti güvenlikleri
● Dünyanın en az üçte birinin WordPress kullanması
● Ücretsiz olarak sınırsız özelleştirmeye imkan tanıması
● SEO optimizasyonu ve arama motorları için kullanışlı ve ücretsiz eklentiler

WordPress’in Dezavantajları Neler?

● Kalabalık kullanıcı sayısından dolayı sisteme zarar vermeye çalışan yazılımcıların ve hackerların da kalabalık olması
● Çoklu dil desteği için eklenti kullanmak zorunda kalmak
● Çeşitli özellikler için fazla eklenti kurmak zorunda kalınması ve siteyi yavaşlatması

Peki ya Joomla?

Joomla Logo

Joomla bir zamanlar piyasa lideri olmuşsa da bunu kısa sürede WordPress’e kaptırmıştır ve uzun zamandır ikinci sırada bulunmaktadır. Bu sene ilk defa büyümek yerine kullanıcı payında düşüş yaşayarak küçülmeye başlamıştır. Joomla ile WordPress benzer özelliklere sahip olsa da Joomla’nın genellikle ücretli eklentiler sunması ve dar olan eklenti havuzu, tercih sebebi yapmamaktadır. WordPress’in yükselişi devam ederken eski rakipleri Joomla gibi içerik yönetim sistemleri düşüşe geçmiştir.

Blogger

Blogger Logo

Google’a ait olan Blogger içerik yönetimi sistemi, WordPress’ten daha sağlam bir altyapıya sahiptir. Google’ın imkanları ile desteklenen bir blog ve hızlı indekslenen web siteleri istiyorsanız, özelleştirmeye fazla ihtiyacınız yoksa mutlaka Blogger’ı tercih etmelisiniz. Çünkü Blogger sistemi hosting’i Google bünyesinde ücretsiz olarak sağlıyor ve sitenizin sunucuları aslında Google’ın sunucularında barınıyor.  Bu da daha hızlı sayfa yüklemesi ve arama motorlarında daha hızlı yer etmesi demek. Peki dezavantajı nedir? Özelleştirmek için kolay bir yapısının bulunmaması. Blogger’ı özelleştirmek için kod sistemi konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Çok kısıtlı bir özelleştirme seçeneği bulunan Blogger’da aynı zamanda eklenti çeşitliliği de bulunmuyor. Eklenti olarak genelde manuel kodlardan faydalanmak gerekiyor.

Blogger için SEO taktiklerini ele alıp arama sonuçlarını iyileştirmeniz için kaleme aldığımız içeriği inceleyebilirsiniz:

https://www.dunyayikesfet.net/2014/08/blogger-icin-seo-taktikleri-10-gecerli/

Microsoft’un Kurucu Ortağı Paul Allen Öldü 0 229

WASHINGTON – Bir milyar dolarlık uzay yolculuğu yarışmasında kazanan projeye destek veren ve daha sonra büyük bir hava fırlatma sisteminin geliştirilmesini finanse eden Microsoft’un milyarder kurucularından Paul Allen, 15 Ekim’de hayatını kaybetti.

Bir açıklamada, Allen’in holding şirketi Vulcan Inc., 65 yaşındaki Allen’ın 15 Ekim’de Seattle’da Hodgkin olmayan lenfoma komplikasyonlarından öldüğünü söyledi. Allen, iki hafta önce, 2009 yılında tedavi gördükten sonra tekrar kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

Allen, 1980’li yıllarda Hodgkin hastalığı teşhisi konduktan sonra şirketten ayrıldı ve çeşitli profesyonel spor takımlarının da dahil olmak üzere çeşitli antrenörlükler yapmak için döndü. Öldüğünde tahmini 20 milyar dolar serveti vardı.

Bu aralar uzay gemilerine ilgisi vardı. 2011 biyografisi Fikir Adam’ında “Kimsenin daha önce hiç yapmadığı bir şey yapmak istedim” diye hatırlattı . Bu, 1990’ların sonunda, 10 milyon dolarlık X Ödülü için yarışmak üzere alt-orta araçlara yönelik fikirler peşinde koşan ünlü uçak tasarımcısı Burt Rutan ile toplantılara yol açtı. İkili, 2000 yılında SpaceShipOne olarak bilinen şeyi geliştirmek için bir anlaşmaya vardı.

Allen, bir haftadan daha az iki suborbital uzay yürüyüşü gerçekleştirdikten sonra Ekim 2004’te yeniden adlandırılan Ansari X Ödülü’nü kazanan SpaceShipOne’u finanse etmek için 28 milyon dolar harcadı. Allen kitabında yaptığı konuşmada, projeye yaptığı yatırımın, Rutan’ın Ölçekli Kompozitleri ile eşit olarak bölünmüş olan ödül çantasından kendisine “net pozitif getiri” kazandığını söyledi; Virgin Galactic’ten SpaceShipOne teknolojisine yönelik lisans ücretleri; Aracın Smithsonian’ın Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ne bağışlanması için bir vergi yazarı, Charles Lindbergh’in “St. Louis Ruhu” uçaklarının yanı sıra Chuck Yeager tarafından kullanılan sesi kırmak için kullanılan Bell X-1 ile birlikte bir galeride sergileniyor.

Allen 2011’de uzay işletmesine geri döndüğünde yeni bir girişim olan Stratolaunch Systems‘ın, daha önce hiç denenmemiş bir ölçekte bir hava fırlatma sistemi geliştirecek bir finanse olacağını açıkladığında. Bu kavram, roketlerin fırlatılması için bir platform olarak kullanılacak olan dünyadaki herhangi bir uzun kanattan daha uzun kanatlı bir uçak geliştirilmesini içeriyordu.

“Stratolaunch, daha fazla güvenlik, esneklik ve maliyet etkinliği ile bize mekana yörünge erişimi sağlayacak bir hava fırlatma sistemi inşa edecek” dedi. Daha sonra, SpaceShipOne’da olduğu gibi Stratolaunch’ta yaklaşık on kat fazla harcama yapmayı planladığını söyledi.

Bu açıklamada Allen, uçağın 2015’te uçmaya başlamasını beklediğini söyledi. 2016’da ilk lansmanıyla birlikte. “Gelişme, beklenenden uzun sürdü, ancak şirket roket üzerinde birkaç kez yön değiştirdi. Uçak şimdi, ilk uçuşuna yaklaşıyor ve geçen hafta en son testini gerçekleştirerek saatte yaklaşık 130 kilometre hıza ulaştı. Bu test, tüm hedefleri karşıladı”, Stratolaunch başkanı ve CEO’su Jean Floyd, 11 Ekim’de bu tweeti attı.

Şirket, Allen’ın servetini geliştirmeye ve Allen’ın aldığı uzun vadeli görüşe dayanıyordu. Floyd, Mayıs 2017’deki bir panel tartışması sırasında “Onun vizyonu insan durumunu değiştirmek” dedi. “O para kazanmak için dışarıda değil. Yatırım geri dönüşü almak için dışarı çıkmadı. ”

“Para kaybetmek istediğini söylemiyorum” diye ekledi. “Ama Paul Allen benimle ilgili hiç bahsetmedi,“ Bunu çıkarırsam ne kadar para kazanacağım? ”

Vulcan, Allen’in ölümü hakkındaki ifadesinde, planların geçişinden sonra çeşitli girişimlerini sürdürmek için geliştirildiğini, ancak ayrıntıları açıklamadığını söyledi.

“Paul, kurduğu ve desteklediği birçok kurumun artık onları yönetemediğinden sonra nasıl devam edeceğini düşünmeye çalıştı. Bu, Paul’un ailesine odaklandığımızda, bu özelliklerin üstesinden gelmenin zamanı değil, ”ifadesinde, Vulcan’ın genel müdürü Bill Hilf söyledi. “Vulcan, takımlar, araştırma enstitüleri veya müzeler için hiçbir değişiklik yok.”

“İnanılmaz üzücü bir haber. Bay Allen’ın vizyonuna derin saygı duyuyor ve hayranlık duyuyoruz, ”Floyd, Allen’in ölüm haberine tepki olarak bir tweet attı. “Onun mirası onurlandırılacak.”

Popüler Başlıklar