51.Bölge’nin Sırrı Nedir? 0 767115

Bugüne kadar 51.Bölge olarak isimlendirdikleri bölge hakkında hepimiz bir şeyler duymuşuzdur. Eğer duymayanınız olduysa söyleyelim, 51.Bölge (Area 51) olarak telaffuz edilen bölge Amerika Birleşik Devletleri’nin Nevada çölünde kurulan devasa bir üstür. Ancak bu üssün gizemi kurulduğu tarihten beri halktan ve hatta devletin bazı kademelerinden bile hiç kimsenin buraya giriş yapamamasından kaynaklanıyor. Bu üste olup biten her şeyi ancak 51.Bölge çalışanları ve devletin üst kademelerinde görevli olan kişiler biliyor.

51.Bölge hakkında bugüne kadar çok fazla spekülasyon yapılmıştır. Bunlardan en ünlü olanı ise burada uzaylılara otopsi yapıldığıdır. 1947 yılında yaşanan Roswell UFO kazası sonrasında enkazdan çıkarılan uzaylı yaratığın cesedine otopsi yapıldığı yıllar sonra kanıtlanmış ve Birleşik Devletleri zor duruma sokmuştur. 51.Bölge’de devletin gizli üs kurmasının sebebi ise çok yüksek ihtimalle kullandıkları teknolojiyi başka devletlerin öğrenmesini engellemektir.

Roswell Olayı sonrası gazete manşeti

 

Roswell UFO Kazası

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’nin yüksek teknoloji silahlara ve araçlara sahip olmasının sebebi olarak ise 1947 yılında yaşanan Roswell UFO kazası gösterilmektedir. 8 Temmuz 1947 tarihinde New Mexico eyaletinin Roswell kasabasına düşen UFO’yu gizlice incelemeye alan yetkililer 51.Bölge’de yaptıkları çalışmalar sonrasında UFO’nun kullandığı teknolojiyi araştırmışlardır. Aynı zamanda kazada ölü (veya yaralı) olarak ele geçirilen uzaylı yaratığa otopsi yaparak organlarını ve beyin yapısını incelemişlerdir. Bunun hakkında gerçekliği tam olarak bilinmeyen bir video bulunmaktadır.

Videoda eski bir makineyle çekilmiş otopsi görüntüleri yer almaktadır. Görüntüde otopsisi yapılan canlının ise Roswell’de düşen UFO’dan çıkarılan uzaylı olduğu savunulmaktadır. Dakikalar boyunca otopsi yapılan uzaylının vücudu ve iç yapısı incelenmektedir. Bu otopsi daha önce yalanlansa da daha sonradan emekli 51.Bölge çalışanı bir kaç kişinin Roswell olayını doğrulamasıyla tartışmaya açık hale gelmiştir.

51.Bölge Tabelası

51.Bölge yasak ve gidip gezmesi imkansız bir yer olduğu için en güvenilir bilgi kaynakları eski 51.Bölge çalışanlarıdır. Onların da büyük kısmı Amerika Birleşik Devletleri tarafından susturulmuştur ve susturulmaktadır. Bu bölgede tam olarak hangi çalışmaların yapıldığı bilinmiyor ama Amerika’nın en önemli çalışmalarının yapıldığına kesin gözüyle bakılıyor. İlerleyen zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri bunu açıklar mı açıklamaz mı göreceğiz.

51.Bölge Sınırları

 

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 Felaket Görüp Nesli Tükenmeyen Dünyanın En Güçlü Hayvanı 0 77

Dünya 4,5 milyar yaşında ve bugüne kadar onlarca kez doğal afetler ve felaketler yaşadı. Bir çok hayvanın soyu bu felaketlerde tükendi ve yeni yaşam formları oluşmasına sebep oldu. Ama bir hayvan var ki; bugüne kadar meteor, buz devri, volkanik patlamalar ve devasa depremler onu öldürmeye yetmedi. Üstelik bu hayvan dinozorlar ve ağaçlardan bile daha önce var olmuştu. Hala okyanuslarımızda cirit atan bu güçlü hayvan: Köpek Balığı!

Eğer bugüne kadar köpek balıklarıyla ilgili yeterince araştırma yapmadıysanız veya ilginizi çekmediyse tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Zira köpek balıkları tam 455 milyon yıldır Dünya okyanuslarında dolaşıyor ve bugüne kadar Dünyadaki canlıların neredeyse tümünü ortadan kaldıran felaketlerde bile hayatta kalmayı başardı. Dinozorları 65 milyon yıl önce karadan ve denizlerden silen göktaşı bile köpek balıklarının neslini tüketmeyi başaramadı. Yeryüzünün ilk ağaç türü olarak bilinen “Archaeopteris” bile bundan 370 milyon yıl önce var olmuştu. Yani köpek balıklarından tam 85 milyon yıl sonra.

Archaeopteris
Foto: artstation.com

Yeryüzünde yaşanan ve toplu soy tükenmesine sebep olan bu felaketlerden sağ kurtulabilen çok az canlı türü vardır. Bu felaketlerin tam 5 tanesinden sağ çıkmayı başaran köpek balığı, 2020 yılında okyanuslarda dolaşmaya devam ediyor. Geçmişte yaşanan bu felaketlerin muhtemelen en kötüsü de 252 milyon yıl önce yaşanan “Permiyen-Triyas” yok oluşu olarak da bilinen “Büyük Yok Oluş” felaketidir. Dünya üzerinde gerçekleşen bir dizi felaket sonucunda karada yaşayan canlıların yüzde 70’inin, denizde yaşayan canlıların ise tam %96’sının nesli tükenmiştir. Köpek balıkları, hayatta kalan yüzde 4’lük dilimde yer almaktadır.

Foto: deeperblue.com

En eski köpek balığı türlerinden birinin, fosili Avrupa’da bulunan Leonodus köpek balığı olduğu biliniyor fakat bu en eskisi değil. Bulunan en eski fosilin tarihlemesi tam 455 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Köpek balıkları, dilimize Süper Avcı olarak geçen “Apex Predator” canlı sınıfındadır. Yani besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Tıpkı aslanlar ve insanlar gibi, av değil avcıdırlar. Ayrıca köpek balıklarının milyonlarca yıldır var olmasının nedenlerinden bir diğeri de, hastalanmıyor olmaları. Kanser ve diğer hastalıklara yakalanmadıkları için doğaya karşı dirençleri çok yüksektir. Yapılan araştırmalara göre dünya okyanuslarında hala milyarlarca köpek balığı yaşamaktadır.

Dünyanın En Garip ve İnanılmaz 5 Okyanus Fenomeni 1 463

Dünyanın yüzde 70’i okyanuslarla kaplıdır.  Ve okyanuslarda henüz keşfedilmeyi bekleyen çok fazla yer mevcuttur. Bilim adamları her ne kadar araştırmalarına devam etse de, okyanusların derinlikleri bizim için uzayın derinliklerine ulaşmaktan farksız bir durumdur. Araştırmacılar bugüne kadar dünya üzerinde değişik okyanus fenomenleri rapor etmiştir. Bu fenomenlerden en ilginç olan 5 tanesiyle karşınızdayız.

5. Kızıl Gelgit

Foto: gachd.org

Suda yaşayan bazı fitoplanktonların yüksek konsantrasyonu sonucu oluşan ve gelgitlere sebep olan bir fenomendir. Bir terliksi hayvan olan protistaların kahverengi veya kırmızı renk almasıyla Kızıl Gelgit’ler oluşur. Zaman zaman deniz kirliliğinin de göstergesi olabilir. Zaman zaman Marmara Denizinde oluşmaktadır.

4. Su Altındaki Gizemli Şekiller

Foto: boredomfiles.com

Bu garip şekiller ilk önce 1995 yılında Japonya kıyılarında keşfedildi. Ardından 18 Eylül 2012 tarihinde Japon bir fotoğrafçının yayınladığı görüntülerde görülen bu gizemli su altı şekilleri, sonrasında yapılan araştırmalar neticesinde bu şekilleri ortaya çıkaran şeyin küçük bir kirpi balığı olduğu ortaya çıktı. Bu balıkların, şekilleri dişileri etkilemek için yaptığı keşfedildi.

3. Büyük Mavi Delik

Foto: amazonaws.com

Belize’de bulunan resiflerle çevrili bu su altı çukuru, yaklaşık 124 metre derinliğe sahiptir ve çevresindeki sığ sulara oranla aşırı bir derinliğe sahiptir. Örnek vermek gerekirse, bu çukura İstanbul’da bulunan Tekfen Tower veya Metrocity gökdelenleri rahatlıkla sığabilir. Bu çukurun oluşumu ise binlerce yıl öncesine dayanır. Eskiden bu alanda bulunan bir mağaranın zamanla çökmesi ve yerini okyanus sularıyla doldurması ile Büyük Mavi Delik oluşmuştur.

2. Haydut Dalgalar

Foto: hswstatic.com

Haydut dalgalar, genellikle okyanuslarda ortaya çıkan ve normal dalgaların arasında aniden ortaya çıkan, 3-4 kat daha şiddetli dalgalardır. Bu dalgaların şiddeti bazen o kadar o yüksek oluyor ki, bir petrol tankeri veya transatlantik gemisini bile batırabilecek kuvvete ulaşabilirler. Basitçe söylemek gerekirse, normal gemiler ortalama 21-30 psi basınca dayanıklıyken, haydut dalgaların gücü 140 psi’ı bulabilir ve bu da koca bir gemiyi rahatlıkla batırabilir.

1. Sütlü Deniz Fenomeni

Foto: bustle.com

Denizciler uzun yıllar önce okyanus seyahatlerinden döndüklerinde garip hikayeler anlatırmış. Bu hikayelerden en dikkat çekeni ise okyanusun gece masmavi ışıldayarak parlaması olayı. Uzun yıllar boyunca buna dair bir kanıt bulunamadığı için efsane olarak kalmış ve çoğu insan bu hikayeleri reddetmiş. Ancak 2005 yılında araştırmacılar görgü tanıklarından yola çıkarak, 1995 yılında gerçekleşen fenomenin uzaydan çekilen görüntüsüyle eşleştirdiler. Görgü tanıkları haklıydı. Okyanus 3 gece üst üste parlamış ve o kadar büyük bir alanda gerçekleşmiş ki uydular uzaydan kaydedebilmişler. Daha sonra araştırmalarına devam eden bilim insanları, bu fenomene yol açanın okyanus planktonları olduğunu ve kimyasal enerjiyi ışık enerjisine çevirebildiklerini saptamışlardır.

Popüler Başlıklar