5 Felaket Görüp Nesli Tükenmeyen Dünyanın En Güçlü Hayvanı 0 76

Dünya 4,5 milyar yaşında ve bugüne kadar onlarca kez doğal afetler ve felaketler yaşadı. Bir çok hayvanın soyu bu felaketlerde tükendi ve yeni yaşam formları oluşmasına sebep oldu. Ama bir hayvan var ki; bugüne kadar meteor, buz devri, volkanik patlamalar ve devasa depremler onu öldürmeye yetmedi. Üstelik bu hayvan dinozorlar ve ağaçlardan bile daha önce var olmuştu. Hala okyanuslarımızda cirit atan bu güçlü hayvan: Köpek Balığı!

Eğer bugüne kadar köpek balıklarıyla ilgili yeterince araştırma yapmadıysanız veya ilginizi çekmediyse tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Zira köpek balıkları tam 455 milyon yıldır Dünya okyanuslarında dolaşıyor ve bugüne kadar Dünyadaki canlıların neredeyse tümünü ortadan kaldıran felaketlerde bile hayatta kalmayı başardı. Dinozorları 65 milyon yıl önce karadan ve denizlerden silen göktaşı bile köpek balıklarının neslini tüketmeyi başaramadı. Yeryüzünün ilk ağaç türü olarak bilinen “Archaeopteris” bile bundan 370 milyon yıl önce var olmuştu. Yani köpek balıklarından tam 85 milyon yıl sonra.

Archaeopteris
Foto: artstation.com

Yeryüzünde yaşanan ve toplu soy tükenmesine sebep olan bu felaketlerden sağ kurtulabilen çok az canlı türü vardır. Bu felaketlerin tam 5 tanesinden sağ çıkmayı başaran köpek balığı, 2020 yılında okyanuslarda dolaşmaya devam ediyor. Geçmişte yaşanan bu felaketlerin muhtemelen en kötüsü de 252 milyon yıl önce yaşanan “Permiyen-Triyas” yok oluşu olarak da bilinen “Büyük Yok Oluş” felaketidir. Dünya üzerinde gerçekleşen bir dizi felaket sonucunda karada yaşayan canlıların yüzde 70’inin, denizde yaşayan canlıların ise tam %96’sının nesli tükenmiştir. Köpek balıkları, hayatta kalan yüzde 4’lük dilimde yer almaktadır.

Foto: deeperblue.com

En eski köpek balığı türlerinden birinin, fosili Avrupa’da bulunan Leonodus köpek balığı olduğu biliniyor fakat bu en eskisi değil. Bulunan en eski fosilin tarihlemesi tam 455 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Köpek balıkları, dilimize Süper Avcı olarak geçen “Apex Predator” canlı sınıfındadır. Yani besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Tıpkı aslanlar ve insanlar gibi, av değil avcıdırlar. Ayrıca köpek balıklarının milyonlarca yıldır var olmasının nedenlerinden bir diğeri de, hastalanmıyor olmaları. Kanser ve diğer hastalıklara yakalanmadıkları için doğaya karşı dirençleri çok yüksektir. Yapılan araştırmalara göre dünya okyanuslarında hala milyarlarca köpek balığı yaşamaktadır.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı: İnsanoğluna Tek Gezegen Yetmeyecek 0 3605

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) insanlığın aşırı müsrif yaşama alışkanlığıyla bütün doğayı tehdit ettiğini savundu. Vakfın ‘2016-Yaşayan Gezegen’ raporunda her yıl yerkürenin barındırdığının 1,6 katı doğal kaynak tüketildiği ve doğanın yağmalanması yüzünden 1970 – 2012 yılları arasında 14 bin omurgalı canlı türünün yüzde 60 oranında azaldığı belirtiliyor.

Rapora göre en çok tatlı sularda yaşayan hayvanların nesli tehlikede. Tatlı su canlılarının sayısı aynı süre zarfında yüzde 80 oranında azalmış. Canlı türlerinin azalmasında öncelikle doğal ortamın ham madde ihtiyacı sürekli artan insan tarafından tahrip edilmesi rol oynuyor. Son 25 yılda ormanların azalma hızının düşmüş olmasına rağmen bu süre zarfında 239 milyon hektar genişliğindeki ormanlık alan yok olmuş. Ormanların azalmasında iklim değişikliği ve çevre kirliliği de etkili oluyor.

Denizlerdeki kirlilik yüzünden mercan kayalıklarının tehlikede olduğu belirtilen Dünya Doğayı Koruma Vakfı raporunda Almanya’daki canlı türlerinin de hızla azaldığına dikkat çekiliyor. Almanya’daki 32 bin hayvan, bitki ve mantar türünün yüzde 30’u tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Canlı türlerinin yüzde 5,6’sı ise yoğun tarımcılık nedeniyle tamamen kaybedilmiş.

Vakıf bu şekilde yaşamaya devam edildiği takdirde gıda, su ve enerji ihtiyacını karşılayabilmek için insanlığın 2030 yılında iki yer küreye ihtiyacı olacağını hesaplamış. Hesaplamalara insanın doğayı ekolojik sistemi ne kadar sömürdüğünü gösteren ‘ekolojik ayak izi’ esas alınıyor. Hesaplamalar sonunda ortaya çıkan ‘küresel hektar’ ne kadar küçük çıkarsa doğa o kadar az yıpratılmış sayılıyor.
Dünya Doğayı Koruma Vakfı Almanya şubesinden Christoph Heinrich insanlığın yeryüzünü hayati tehlikeye sürüklediğini ve bunu durdurabilmek için refah ve başarı tanımlamasının insanın, toplumun ve çevrenin sağlığını da kapsayacak şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

© Deutsche Welle

Mars Görevinde Kaybolan Schiaparelli Bulundu 0 535

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a gönderilen Schiaparelli uzay aracı bulundu. Araç NASA’nın Mars yörüngesindeki bir uydusu tarafından gözlemlendi ancak sonuçlar oldukça kötü.

NASA’nın elde ettiği fotoğrafı inceleyen Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, Schiaparelli‘nin 2 ile 4 km kala Mars’a çakıldığını belirterek muhtemelen parçalara ayrıldığını tespit ettiler. Uçuş Operasyonları Direktörü Michel Denis, tespit edilen aracın olması gerekenden daha küçük bir alan kapladığını belirterek aracın tek parça olmadığı düşüncesine sahip olduklarını açıkladı.

Popüler Başlıklar