5 Felaket Görüp Nesli Tükenmeyen Dünyanın En Güçlü Hayvanı 0 78

Dünya 4,5 milyar yaşında ve bugüne kadar onlarca kez doğal afetler ve felaketler yaşadı. Bir çok hayvanın soyu bu felaketlerde tükendi ve yeni yaşam formları oluşmasına sebep oldu. Ama bir hayvan var ki; bugüne kadar meteor, buz devri, volkanik patlamalar ve devasa depremler onu öldürmeye yetmedi. Üstelik bu hayvan dinozorlar ve ağaçlardan bile daha önce var olmuştu. Hala okyanuslarımızda cirit atan bu güçlü hayvan: Köpek Balığı!

Eğer bugüne kadar köpek balıklarıyla ilgili yeterince araştırma yapmadıysanız veya ilginizi çekmediyse tekrar düşünmenizi tavsiye ederim. Zira köpek balıkları tam 455 milyon yıldır Dünya okyanuslarında dolaşıyor ve bugüne kadar Dünyadaki canlıların neredeyse tümünü ortadan kaldıran felaketlerde bile hayatta kalmayı başardı. Dinozorları 65 milyon yıl önce karadan ve denizlerden silen göktaşı bile köpek balıklarının neslini tüketmeyi başaramadı. Yeryüzünün ilk ağaç türü olarak bilinen “Archaeopteris” bile bundan 370 milyon yıl önce var olmuştu. Yani köpek balıklarından tam 85 milyon yıl sonra.

Archaeopteris
Foto: artstation.com

Yeryüzünde yaşanan ve toplu soy tükenmesine sebep olan bu felaketlerden sağ kurtulabilen çok az canlı türü vardır. Bu felaketlerin tam 5 tanesinden sağ çıkmayı başaran köpek balığı, 2020 yılında okyanuslarda dolaşmaya devam ediyor. Geçmişte yaşanan bu felaketlerin muhtemelen en kötüsü de 252 milyon yıl önce yaşanan “Permiyen-Triyas” yok oluşu olarak da bilinen “Büyük Yok Oluş” felaketidir. Dünya üzerinde gerçekleşen bir dizi felaket sonucunda karada yaşayan canlıların yüzde 70’inin, denizde yaşayan canlıların ise tam %96’sının nesli tükenmiştir. Köpek balıkları, hayatta kalan yüzde 4’lük dilimde yer almaktadır.

Foto: deeperblue.com

En eski köpek balığı türlerinden birinin, fosili Avrupa’da bulunan Leonodus köpek balığı olduğu biliniyor fakat bu en eskisi değil. Bulunan en eski fosilin tarihlemesi tam 455 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Köpek balıkları, dilimize Süper Avcı olarak geçen “Apex Predator” canlı sınıfındadır. Yani besin zincirinin en üstünde yer alırlar. Tıpkı aslanlar ve insanlar gibi, av değil avcıdırlar. Ayrıca köpek balıklarının milyonlarca yıldır var olmasının nedenlerinden bir diğeri de, hastalanmıyor olmaları. Kanser ve diğer hastalıklara yakalanmadıkları için doğaya karşı dirençleri çok yüksektir. Yapılan araştırmalara göre dünya okyanuslarında hala milyarlarca köpek balığı yaşamaktadır.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzaydan Kaliforniya’ya Metal Parça Düştü 0 209

Uzaydan Kaliforniya’daki bir tarlaya uzaydan metal bir cisim düştü. Orta Kaliforniya’da ceviz üreticisi bir çiftçi, 13 Ekim’de bahçesinde garip bir metal obje buldu.

KGET raporuna göre çiftçi olaydan sonra yerel şerif bürosunu aradı. Şerifler Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’ne ulaştı ve orada uzmanlar, yanmış kabuğun muhtemelen bir İridyum iletişim uydusundan gelen bir yakıt tankı olduğunu söylediler. Spesifik olarak, uydu izleme sitesi n2yo.com’a göre üç gün önce, 10 Ekim’de yörüngesinden düştüğü belirlenen parça, bir iletişim uydusu olan Iridyum 70’ten geldi .

İridyum 70, 1990’ların sonunda piyasaya sürülen iletişim uydularının bir parçasıydı. Astronautix.com’a göre, Iridiums 72, 73, 74 ve 75 ile birlikte 17 Mayıs 1998 tarihinde uzaya bir Delta 7920-10C roketi gönderildi. O uydulardan şu an yörüngede hala çalışan tek uydu İridyum 73 uydusu.

Iridyum 70, 20 yıl, 4 ay ve 23 gün boyunca düşük Dünya yörüngesinde asılıydı; ve operasyonel ömrü boyunca, küresel Iridium ağındaki uydu telefon görüşmelerini gerçekleştirebilmek için görevini yerine getirdi . KGET’e göre bu, uzaya gönderildikten sonra bir İridyum uydusundan elde edilen ilk parça. Uzaydan canlı yayın yapan internet sitelerinden birisi bu parçanın düşeceğini ve dikkatli olunması gerektiğini önceden bildirmiştir.

Virgin Galactic SpaceShipTwo’da Sonraki Aşamaya Geçti 0 194

LAS CRUCES, NM – Virgin Galactic CEO’su şirketin “SpaceShipTwo suborbital” aracı için uçuş test programının “bir sonraki aşamasına” yaklaştığını söylüyor. Şirketin kurucusu aracın haftalar içinde uzaya ulaşmasını öngörüyor.

10 Ekim’de Kişisel ve Ticari Spaceflight Uluslararası Sempozyumu’nda konuşan, Virgin Galactic’in genel müdürü George Whitesides, bu yıl bitmeden önce en az bir kez daha uçuş testini beklediğini söyledi. “Test uçuş programımızın bir sonraki aşamasına giriyoruz” diyen Whitesides, “Uçuşun bir sonraki aşaması daha uzun süreçler sağlayacak ve bu takım için heyecan verici olacak” dedi.

Whiteside’ın yorumları şirketin kurucusu Richard Branson’un Virgin Galactic’in yakın gelecekte uzaya ulaşacağını söylemesinin ardından geldi. Singapur’da CNBC’ye verdiği röportajda 9 Ekim’de “Şu ana kadar başarıya müthiş bir şekilde daha yakınız” dedi. “Aylar değil, haftalar içinde uzayda olmalıyız.”

Whitesides, son güçlü test uçuşunu 26 Temmuz yapan SpaceShipTwo’nun bu yıl tekrar uçacağını gösterdi. “Yılın sonundan önce en az bir uçuş daha göreceksiniz” dedi.

VSS Unity adlı mevcut SpaceShipTwo aracını test etmenin yanı sıra, şirketin yapım aşamasında iki araç daha var. “Zaman içinde bir uzay gemisini inşa etme vizyonumuz var” dedi. “Bunu yapmak biraz zaman alacak, ama biz gerçekten de bir sonraki

Virgin Galactic CEO’su George Whitesides

araca test uçuşlarına başlamaya hazır olduğunda hizmet vermeyi umuyoruz” dedi. Filo büyüklüğünün pazar talebine bağlı olacağını söyledi.

Whitesides, şirketin SpaceShipTwo için taşıyıcı uçak görevi gören ikinci bir WhiteKnightTwo uçağı için de “hazırlık mühendisliği işi” yaptığını söyledi. “Onu düzelteceğiz ve birkaç şekilde geliştireceğiz” dedi.

Şirketin gelecekteki planları, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’ndan 1 milyar dolarlık bir yatırımı içermeyecek gibi görünüyor. Virgin Group, bir yıl önce Virgin Galactic’e ve aynı zamanda araç üreticisi The Spaceship Company‘ye ve küçük fırlatma aracı şirketi Virgin Orbit’e gidecek olan yatırım için neredeyse bir yıl önce fonla ilgili bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı duyurdu. Bununla birlikte, Virgin, bağlayıcı olmayan bir notu bağlayıcı bir anlaşmaya dönüştürmek de dahil olmak üzere, söz konusu yatırımın durumu hakkında hiçbir güncelleme sağlamamıştır.

Whitesides, anlaşmanın durumu hakkında soru sorulduğunda, “Bu duyuru hakkında heyecanlandık” dedi. “Bunu yapmaya hazır olduğumuzda söyleyecek daha çok şeyimiz olacak.”

Bir gün sonra Branson , şirketlerinin Suudi Arabistan ile olan ilişkilerini, 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolan bir gazeteci olan Jamal Khashoggi’nin kaderi hakkındaki endişeleri nedeniyle Suudi Arabistan’la ilişkilerini askıya aldığını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Popüler Başlıklar