3D XPoint Bellek: Eskisinden 1000 Kat Daha Hızlı Depolama 0 294

3D XPoint Bellek: Eskisinden 1000 Kat Daha Hızlı Depolama 0 295

Yeni 3D XPoint bellekler eski flash bellek ve hard disklere oranla 1000 kat daha hızlı depolama imkanı sunuyor. Intel’in yeni buluşu sayesinde artık çok büyük veri aktarımları eskisi gibi uzun saatler almayacak gibi duruyor. Bu yeni teknoloji sayesinde hayatımıza yeni bir depolama sistemi girecek ve eski yavaş depolama sistemleri hem fiyat bakımından hem popülerlik bakımından hızla zayıflacak.

Uzmanlar bilgisayar ve veri depolama açısından bu teknolojik yeniliği “büyük bir adım” olarak nitelendiriyor. RAM teknolojisini de baştan sona değiştirecek olan 3D XPoint sayesinde oyun geliştiricileri için yepyeni bir dönem başlayacak. Günlük hayatımızda kullandığımız depolamadan ziyade oyun sektörü için son günlerdeki en güzel haberlerden birisi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lightroom Kullanarak Fotoğraflarınızı 5 Dakikada Nasıl Etkileyici Yapabilirsiniz? 0 805

Sosyal medyanın son derece yoğun kullanıldığı bir dönemde insanlar gerek telefonuyla, gerek fotoğraf makinesiyle çektikleri sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Fakat bazı hesaplar fotoğraflarını etkileyici hale getirerek binlerce beğeni kazanmayı başarabiliyor. Peki nasıl oluyor da hiç bir fotoğraf makinesiyle elde edilemeyen o etkileyici görüntüleri elde ediyorlar?

Fotoğraf çektiğimiz zaman telefonumuzun ya da fotoğraf makinesinin bize verdiği görüntü “ham görüntü” diye tabir edilir. Instagram’da, Pinterest’te, Facebook’ta ya da diğer mecralarda gördüğümüz o “çok etkileyici” fotoğraflar ancak program kullanarak elde edilebiliyor. Bir çok kişi bu hesapların fotoğraflarını telefonunda bulunan uygulamalarla düzenlediğini düşünür fakat genellikle yanılıyorlar. Telefon uygulamalarında bulunan programlar ne kadar uğraşılsa da istenileni vermiyor. Haliyle saatlerce uğraşıp da düzenlediğinizi düşündüğünüz fotoğraflar o kadar uğraştan sonra size güzel gelse bile yalnızca amatör birer çalışma olmaktan öteye gidemiyor.

Adobe Lightroom ise bize bu fotoğrafları profesyonelce düzenleme imkanı sunuyor. Her ne kadar bitmiş halini fazla beğenmesek de, kısa sürede fotoğrafı büyük ölçüde “ham görüntüsünden” kurtardığı için “YuriFineArt” adlı kanalın hazırladığı İngilizce videoyu izleyerek en azından programda kullanılan basit adımlara aşina olabilirsiniz.

Uçarak Fotoğraflarınızı Çeken Taşınabilir Selfie Drone’u: Airselfie 0 529

Kollarınız yeterince uzun değilse ya da bir selfie çubuğu işinizi görmüyorsa, arkadaşlarınızla birlikte bir fotoğraf yakalamak için özel olarak tasarlanmış bir drone fikri hiç de fena olmazdı.

AirSelfie, yaklaşık 60 metrelik bir mesafedeki her yere uçurabileceğiniz, daha sonra kumandanızın üzerine gelip elinizle tutabileceğiniz, bir cep telefonu kılıfının içine oturabilen bir mini uçaktır.

AirSelfie’den Edoardo Scroppiana, kameranın beş megapiksel olduğunu ve bir iPhone 6’da bulacağınız fotoğraf makinesinin tipiyle aynı olduğunu söylüyor. Scroppiana, “Fotoğrafları Facebook’a yüklediğinizde zaten yeniden boyutlandırılıyorlar, bu nedenle belki de 10 megapiksel kameraya sahip olmak bu cihazı daha iyi bir şey yapmayacak” dedi.

Aslında pazardaki birkaç selfie uçağından biri olan AirSelfie’nin yaklaşık 200 $’lık başlangıç fiyatı olması planlanıyor. 2018 yılının Mart ayına kadar satışa çıkması bekleniyor.

Popüler Başlıklar