“Düşlerimizdeki Troia” İsimli Moda Tasarım Sergisi Başladı 0 61

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin hazırladığı “Düşlerimizdeki Troia” sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde kapılarını açtı. 2018 Troya Yılına katkı sağlamak amacıyla Troya döneminde yaşayan kadınların kıyafetlerinden esinlenerek düzenlenen sergiye sanatseverler ilgi gösterdi.

Serginin antik ve tarihsel geçmişe tanıklık ettiğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan DOĞRUSÖZ “Tekstil tasarımı giyim ve dokuma sergisine hoşgeldiniz. Troya Yılı etkinlikleri üniversitemizin güzel sanatlar fakültesi branşlarındaki akademisyen ve öğrencilerimizin katkıları ile bugüne kadar geldi. Bugünkü sergimizdeki amaç Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Troya’ya özgü giyim tasarımlarının sunulması. Bu açıdan öğrencilerimiz içinde farklı bir tema, farklı bir konu. Çanakkale’nin antik ve tarihsel geçmişine önemli bir katkı sağlayacak tasarımların bir sonraki kuşaklara da aktarılmasının önemli bir misyona sahip olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda hocalarımızı ve öğrencilerimizi de kutluyorum. Bu gibi çalışmaların sadece 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında değil, tarihimizdeki diğer alanlarda kültürel mirasımızın canlandırılmasını, öncelik etmesini, aynı zamanda tasarıma da yeni örnekler kazandırması, günümüze çağımıza yaraşır yorumların desteklenerek ileriki kuşaklara aktarılmasını temenni ediyorum.”ifadelerine yer verdi.

Onsekiz Mart Üniversitesi Tekstil Tasarımı Öğrencilerinin Troia Yılı İçin Tasarladığı Kıyafetler

2018 Troia Yılı Etkinliklerle Devam Ediyor

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında birçok etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal DOKUZ, “Değerli hocalarımız sevgili öğrenciler malumunuz 2018 Troya Yılı’nın en önemli projesi olan Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından Tevfikiye Köyünde Ören yerine 500 metre mesafede 10 Ekim tarihinde yeni Troya Müzemiz açıldı. 2018 Troya yılının en önemli büyük projesi, Yaklaşık 75 Milyon’a mal olan bu eser hem Çanakkale’mize hem ülkemize hayırlı olsun. Gerçekten ülke turizmine de total olma anlamında da baktığımızda büyük bir katma değer sağlayacaktır. Türkiye’de 381 tane müze ve ören yeri var. 381 müze ve ören yerinin içerisinde şu anki istatistiki bilgileri irdelediğimiz zaman dördüncü antik şehir veya ziyaret edilen destinasyon. Böyle kıymetli bir eserin destinasyonunun Çanakkale’de olmasının da çok farklı bir yeri var. Dolayısıyla Troya Yılı olması münasebetiyle ilimizde hem Bakanlığımız hem Valiliğimiz ve Üniversitemiz işbirliği içerisinde birçok etkinlik gerçekleşiyor” dedi.

Troya Müzesi’nin resmi açılışının yapılacağı müjdesini de veren DOKUZ şöyle devam etti. “9 Kasım’da Sayın Bakanımız Mehmet Nuri ERSOY’un katılımlarıyla müze protokol açılışını da gerçekleştirecek. Arkeo-köy dediğimiz Tevfikiye köyünde Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz, OPET Grubu topluluğumuz yenileme çalışmaları gerçekleştirdi. Ben hem müzemizi hem de Tevfikiye Köyü’ndeki çalışmaları görmeyen, gitmeyen varsa bira an önce görmesini ve gidip oraları ziyaret etmesini tavsiye ederim. Tevfikiye Köyü merkezinde gerçekten çok kıymetli çalışmalar yapılmış durumda. Burada da Devlet Güzel Sanatlar Galerimizde de geçtiğimiz günlerde Kültür Turizm Bakanlığının ulusal çapta Troya ile ilgili yapılan Afiş çalışması vardı. Troya dediğimizde ne düşlüyor insanlar? Bu bağlamda üniversitemiz ile işbirliği içinde bir masal yarışmamız var. Şimdi de Güzel Sanatlar Fakültemizin Tekstil Bölümü öğretmen ve öğrencilerimizin çok kıymetli eserlerinin sergilendiği bir açılışa ev sahipliği yapıyoruz. Ben bu eserleri meydana getiren kıymetli öğretmen ve öğrencilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu tür çalışmaların ilimize ve ülkemize verimli olmasını dileyerek, katılımlarınızdan dolayı da sizlere teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Sergi küratörü Dr. Öğretim Üyesi Aylin Özcan ve Öğretim Görevlisi Şule Günal ise, sergi de ana tema olarak Troya desenleri kullandıklarını, bundan sonraki süreçte de Troya müzesinin çalışmalarına ilham kaynağı olacağını dile getirdiler. Konuşmaların ardından sanatseverler ile birlikte sergi gezildi.

Düşlerimizdeki Troia adlı sergi 9 Kasım 2018 tarihine kadar Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Kaynak: Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Previous Article

Bir cevap yazın

Yeni Kamera Modelleriyle Anılarınızı Ölümsüzleştirin! 0 28

Yeni Kamera Modelleriyle Anılarınızı Ölümsüzleştirin!

Gelişen teknoloji sayesinde kamera modelleri de çok daha üstün özelliklere kavuştu. Artık kameralar ile çekim yapmak hem daha kolay hem de daha keyifli! Özellikle hd çözünürlüklü kamera modellerinin beklentilerin de üzerinde olan teknik donanımı ile dikkat çektiğinden söz etmek gerekiyor. 24 MP çözünürlük sunabilen ve 100 – 6400 ışık duyarlılığına sahip olan makine modelleri ile tüm anılarınızı kolayca ölümsüzleştirebilirsiniz.

Üstün özelliklerle donatılan bu makine modellerini kullanabilmeniz için mutlaka profesyonel fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Çünkü tüm ayarlarını hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyor ve fotoğraf makinasını çekime hazır hale getirebiliyorsunuz. Üstelik sinematik full HD çekimler de yapmanızı sağlayan ürün modellerine kolayca sahip olabilirsiniz. Yenilenen modeller hangi özellikleri sunuyor, birlikte göz atalım!

Fotoğraf Makinalarında En Yeni Özellikler

Yaratıcı otomatik moduna kavuşan makine modelleri canlı kontrol çekimleri yapabilmeyi sağlıyor. Üstelik makine modellerinin yazılımında çeşitli filtreler de bulunuyor ve bu filtreler sayesinde fotoğraflarınıza dilediğiniz atmosfer kazandırarak paylaşabiliyorsunuz. Hatta kısa video görüntüsü almanızı sağlayan makine modellerinin de olduğunu bilmenizde fayda var. Gün içerisinde yaşanan spontane anları yakalamanız için harika bir seçenek!

Çekilen fotoğrafların akıllı telefon modellerine aktarılması için artık uzun uğraşlar vermeye de gerek kalmadı. Kablo karmaşasından uzak bir şekilde sadece birkaç dakikada fotoğrafların telefonlara aktarılması mümkün oluyor. Bu sayede çektiğiniz kareleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

Zamanla kendinizi fotoğraf çekimlerinde geliştirdiğinizde çeşitli aksesuarlar ve lensler de ekleyerek daha farklı kareler yakalamanız da mümkün oluyor. Peki, fiyatlar nasıl? Tüm bu teknik donanıma sahip olan makine modellerine sahip olmak için bol sıfırlı ödemeler yapmanıza gerek yok. Sadece makul fiyat sunan adreslerden alışveriş yapmanız yeterli oluyor.

Bu noktada MediaMarkt web adresini sizlere önerebiliriz. Çünkü HD kalitede makine modellerinde geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Yeni başlayanlar için uygun ürün modellerini de firmanın internet sitesinde bulmak mümkün oluyor. Aynı zamanda fiyatların pek çok farklı adres ile kıyaslandığında daha makul olduğunu fark ettik. Ödeme seçenekleri ve taksit olanakları da bulunduğundan bütçeyi zorlamadan harika bir makinaya sahip olabiliyorsunuz.

Yüzyıllardır Efsaneleşen Ancak Aslında Hiç Var Olmayan 3 Ünlü İsim 0 75

Shakespeare, Robin Hood, Konfüçyüs! Efsaneler, insanlık var olduğundan bu yana tüm kültürlerde tüm milletlerde dilden dile, kitaptan kitaba yayılan söylentilerdir. Bu efsanelerin çoğu anlatıldığı gibi yaşanmış olabilir. Ancak tarih bunları yazsa bile efsaneleri bırakın, tarihin bile tam anlamıyla gerçeği yazdığını söylemek oldukça zor. Eski mitolojiler ve efsanelerin bir çoğunun gerçekten oldukça uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya tarihte yer alan, hatta haklarında kitap kitap biyografi yazılan, yaşadığına dair kanıtlar olan bazı kişilerin hiç yaşamamış olabileceğini öğrenseydiniz?

Günümüzde bazı araştırmacılar, hatta ünlü tarihçilerden bir çoğu, tanıdığımız bazı isimlerin aslında hiç yaşamamış olduğunu düşünüyor. Ellerinde bulunan verilere bakıldığında bazı ünlülerin gerçekten yaşadığına veya tek bir kişi olduğuna inanmak epey zor. Aslında daha fazla kişi olmasına rağmen bu ünlülerden en meşhur olan 5 tanesini derledik;

William Shakespeare

Nasıl olur, Shakespeare’in onlarca yüzlerce oyunu, yazdığı tonla şey var, hatta portreleri var dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yaşadığıyla ilgili gerçek bilgiler göz önüne alındığında aslında Shakespeare’in sadece bir kalem adı olduğunu ve daha fazlası hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmadığını gösteriyor. Evet, William Shakespeare diye bir adam varmış ancak tarih bu adamın herhangi bir oyun ya da başka birşey

W. Shakespeare

yazdığını kayıtlara geçirmemiş. Kayıtlara geçen gerçek biyografisinde ise 18 yaşında evlendiğini, üç çocuğu olduğunu ve sonradan ailesini terk edip Londra’ya yerleştiğini gösteriyor.

Sanatla ilgili tek kayıtlı olan bilgi ise 2 kere kraliçe için tiyatroda oynadığını ve Globe Tiyatrosunun hissedarları arasında yer aldığını gösteriyor. Daha sonra Londra’dan taşınıp evine tekrar geri dönen W.Shakespeare, büyük bir ev satın alıp bir süre gayrimenkul ve tahıl satıcılığı yaptıktan sonra 1616 yılında ölmüştür.

Yani gerçek tarih kayıtlarında bu adamın yazdığı herhangi bir oyun veya sanatla ilgili pek bir şey bulunmuyor. Bugün Shakespeare adına sahnelenen oyunların yazarının gerçekte kraliyet ailesinden gelen Edward de Vere olduğu düşünülüyor. Pek de iç açıcı bir geçmişi olmayan Vere’nin, sanatçı kişiliğini bastırmadığı ancak kendi adıyla yazmayıp Shakespeare ismiyle bu eserleri sunduğu belirtiliyor. Shakespeare oyunlarında bulunan parmak izleri geçtiğimiz yıllarda taranmış ve Shakespeare’in aslında Edward de Vere olduğu ortaya çıkmıştı. Yine de işin iç yüzünde tam olarak neler yaşandı bunu 400 yıl geriye gidemeden asla tam olarak bilemeyeceğiz. Bildiğimiz tek şey Edward de Vere’nin William Shakespeare’den çok daha gerçek olduğu.

Robin Hood

Robin Hood

Ünlü efsane iyi kalpli Robin Hood’un gerçekte yaşayıp yaşamadığı hala bilinmiyor. Aslında Robin Hood’un bir kitap olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu kitaptaki kahraman Robin Hood’un gerçekte kim olduğu veya kimden esinlenildiği gizemini koruyor. Tarihçiler Robin Hood‘un tamamen hayali olmadığını ve birinden esinlenildiğini düşünüyor. Bulgular ışığında Robin Hood’un yüksek ihtimalle Kral John‘a ayaklanan asilzadelerden biri olan Fulk Fitzwarin olduğu düşünülüyor. Daha sonraları yaşamış olan haydutların bir kısmı kendilerini Robin Hood olarak adlandırmış ve tarihte Robin Hood efsanesini karmaşık bir hale getirmişlerdir. Gerçekte Robin Hood diye biri yaşamamış, ama bu lakabın Fitzwarin’e ait olduğu düşünülüyor.

Konfüçyüs

Konfüçyüs

Çin’in Socrates‘i olarak anılan bu adamın söylemiş olabileceği düşünülen sözlerin büyük çoğunluğu tutarsızdır ve başka sorular sormayı doğurur. Aslında günümüzde sosyal medya kullanımından dolayı ortalıkta dolaşan milyon tane söz ve söz öbeğinin Konfüçyüs’e ait olduğunu sanabilirsiniz ama öyle değil. Gerçekten Konfüçyüs’e ait olduğu düşünülen sözlerin ise daha fazla soruyu doğurduğu bir gerçek. Konfüçyüs aslında bir filozof ve öğretici olarak yaşamadı. Gerçek Konfüçyüs’ün memnuniyetsiz bir idealist ve iddialı bir politikacı olduğu sanılıyor. Diğer efsaneleşmiş Konfüçyüs ise Çinli bir süper kahraman. Süper kahraman bir filozof olarak düşünmek herkesin daha çok hoşuna gitse de, Konfüçyüs bir politikacı. Verdiği cevaplardan çok sorduğu sorular var. Pek filozof olduğu söylenemez.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: