Yüzyıllardır Efsaneleşen Ancak Aslında Hiç Var Olmayan 3 Ünlü İsim 0 77

Shakespeare, Robin Hood, Konfüçyüs! Efsaneler, insanlık var olduğundan bu yana tüm kültürlerde tüm milletlerde dilden dile, kitaptan kitaba yayılan söylentilerdir. Bu efsanelerin çoğu anlatıldığı gibi yaşanmış olabilir. Ancak tarih bunları yazsa bile efsaneleri bırakın, tarihin bile tam anlamıyla gerçeği yazdığını söylemek oldukça zor. Eski mitolojiler ve efsanelerin bir çoğunun gerçekten oldukça uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya tarihte yer alan, hatta haklarında kitap kitap biyografi yazılan, yaşadığına dair kanıtlar olan bazı kişilerin hiç yaşamamış olabileceğini öğrenseydiniz?

Günümüzde bazı araştırmacılar, hatta ünlü tarihçilerden bir çoğu, tanıdığımız bazı isimlerin aslında hiç yaşamamış olduğunu düşünüyor. Ellerinde bulunan verilere bakıldığında bazı ünlülerin gerçekten yaşadığına veya tek bir kişi olduğuna inanmak epey zor. Aslında daha fazla kişi olmasına rağmen bu ünlülerden en meşhur olan 5 tanesini derledik;

William Shakespeare

Nasıl olur, Shakespeare’in onlarca yüzlerce oyunu, yazdığı tonla şey var, hatta portreleri var dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yaşadığıyla ilgili gerçek bilgiler göz önüne alındığında aslında Shakespeare’in sadece bir kalem adı olduğunu ve daha fazlası hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmadığını gösteriyor. Evet, William Shakespeare diye bir adam varmış ancak tarih bu adamın herhangi bir oyun ya da başka birşey

W. Shakespeare

yazdığını kayıtlara geçirmemiş. Kayıtlara geçen gerçek biyografisinde ise 18 yaşında evlendiğini, üç çocuğu olduğunu ve sonradan ailesini terk edip Londra’ya yerleştiğini gösteriyor.

Sanatla ilgili tek kayıtlı olan bilgi ise 2 kere kraliçe için tiyatroda oynadığını ve Globe Tiyatrosunun hissedarları arasında yer aldığını gösteriyor. Daha sonra Londra’dan taşınıp evine tekrar geri dönen W.Shakespeare, büyük bir ev satın alıp bir süre gayrimenkul ve tahıl satıcılığı yaptıktan sonra 1616 yılında ölmüştür.

Yani gerçek tarih kayıtlarında bu adamın yazdığı herhangi bir oyun veya sanatla ilgili pek bir şey bulunmuyor. Bugün Shakespeare adına sahnelenen oyunların yazarının gerçekte kraliyet ailesinden gelen Edward de Vere olduğu düşünülüyor. Pek de iç açıcı bir geçmişi olmayan Vere’nin, sanatçı kişiliğini bastırmadığı ancak kendi adıyla yazmayıp Shakespeare ismiyle bu eserleri sunduğu belirtiliyor. Shakespeare oyunlarında bulunan parmak izleri geçtiğimiz yıllarda taranmış ve Shakespeare’in aslında Edward de Vere olduğu ortaya çıkmıştı. Yine de işin iç yüzünde tam olarak neler yaşandı bunu 400 yıl geriye gidemeden asla tam olarak bilemeyeceğiz. Bildiğimiz tek şey Edward de Vere’nin William Shakespeare’den çok daha gerçek olduğu.

Robin Hood

Robin Hood

Ünlü efsane iyi kalpli Robin Hood’un gerçekte yaşayıp yaşamadığı hala bilinmiyor. Aslında Robin Hood’un bir kitap olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu kitaptaki kahraman Robin Hood’un gerçekte kim olduğu veya kimden esinlenildiği gizemini koruyor. Tarihçiler Robin Hood‘un tamamen hayali olmadığını ve birinden esinlenildiğini düşünüyor. Bulgular ışığında Robin Hood’un yüksek ihtimalle Kral John‘a ayaklanan asilzadelerden biri olan Fulk Fitzwarin olduğu düşünülüyor. Daha sonraları yaşamış olan haydutların bir kısmı kendilerini Robin Hood olarak adlandırmış ve tarihte Robin Hood efsanesini karmaşık bir hale getirmişlerdir. Gerçekte Robin Hood diye biri yaşamamış, ama bu lakabın Fitzwarin’e ait olduğu düşünülüyor.

Konfüçyüs

Konfüçyüs

Çin’in Socrates‘i olarak anılan bu adamın söylemiş olabileceği düşünülen sözlerin büyük çoğunluğu tutarsızdır ve başka sorular sormayı doğurur. Aslında günümüzde sosyal medya kullanımından dolayı ortalıkta dolaşan milyon tane söz ve söz öbeğinin Konfüçyüs’e ait olduğunu sanabilirsiniz ama öyle değil. Gerçekten Konfüçyüs’e ait olduğu düşünülen sözlerin ise daha fazla soruyu doğurduğu bir gerçek. Konfüçyüs aslında bir filozof ve öğretici olarak yaşamadı. Gerçek Konfüçyüs’ün memnuniyetsiz bir idealist ve iddialı bir politikacı olduğu sanılıyor. Diğer efsaneleşmiş Konfüçyüs ise Çinli bir süper kahraman. Süper kahraman bir filozof olarak düşünmek herkesin daha çok hoşuna gitse de, Konfüçyüs bir politikacı. Verdiği cevaplardan çok sorduğu sorular var. Pek filozof olduğu söylenemez.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Tel Aviv’de Modernizm ve Tarihin Bir Karışımı 0 32

Geçtiğimiz 100 yılda, Vera Otelini barındıran bina, bir doğum hastanesi, bir banka ve bir sigorta bürosu olmuştur. Şimdi ise yerel zanaatkârlar için tam anlamıyla bir vitrin.

İsrail’li otel arkadaşım Danny Tamari’nin ilk kişisel projesi olan Vera Hotel‘in yapısı, Tel Aviv’den daha eski. Yerel sanatçılar, tasarımcılar ve tekstil üreticileri ile kapsamlı bir iki yıllık işbirliğiyle geçen bir sürecin ardından Mart ayında açılan bu butik tasarım tesisi, zamanla bir banka haline gelen tam bir asırlık doğum hastanesini yeniden canlandırdı. Daha sonra bir ofis binası ve sigorta merkezi olarak da görev yaptı. Binayı yaklaşık otuz yıldan beri boşken satın alan Bay Tamari, neredeyse her detayı yerel olarak temin etme konusunda saplantılıydı. Günümüzde 39 odalı modern odada, ham cam ışık fikstürleri, ısmarlama ahşap mobilyalar ve saf keten tekstil ürünlerinin yanı sıra, kurtarılmış yer karolarından üretilen özel bir seramik tavan bulunmaktadır.

Tel Aviv Vera Hotel

Popüler Lilienblum Caddesi üzerinde yer alan otel, doğrudan kentin şehir merkezindedir. Tel Aviv’in en büyük caddesi olan Rothschild Bulvarı ve işinin ve start-up sektörünün kalbi sadece bu bloktan ibaret, kısa bir yürüyüş sizi hem hareketli Carmel Pazarı’na hem de butik ve galeri astarlı Arnavut kaldırımlı sokaklara götürecek.

Altı kategoride konaklama imkanı bulunuyor. Dördüncü kattaki deluxe odam en büyüklerinden biriydi ve güvercin gri, yumurta kabuğu ve moka kahverenginin sakin bir paletinde dekore edilmişti. Kral yatağı, tereyağlı Mısır pamuğundan yapılmış çarşaflarla kaplıydı ve meşe ağacının iç kısmı serin gri karo zemin ve zengin gri yastıklar ile aydınlatılmıştı. Yazı masası, komodin ve sehpanın tamamı modern bir ortama sahipti ve yeşil bir Aloe Vera bitkisi (otelin adı) bile vardı.

Ferah odada büyük bir duşakabin, büyük boy bir duş başlığı, havlu ve banyo malzemeleri için şık siyah demir merdiven rafı ve lavabo lavabosunun üstünde çıplak bir ayna bulunmaktadır. Vera, çevre dostu politikalarını uyguluyor, bu nedenle burada tek kullanımlık küçük şampuan yok: duş, yerel bir cilt bakım şirketi olan Arugot tarafından yapılan büyük miktarda yeniden doldurulabilir organik şampuan, saç kremi ve duş jeli içeriyor.

Tel Aviv Vera Hotel Yatak Odası

Sabahları, Vera’nın lobi barının kavisli tezgahından ücretsiz kahvaltı servisi yapılır: yumurtalar, hamur işleri ve yerel peynirlerin yanı sıra yakındaki çiftçiler, yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu, ekmek ve zeytinlerden elde edilen sebze ve etler. Otel ayrıca yıl sonundan önce gece boyunca atıştırmalıklar ve özel bir kokteyl menüsü sunmayı planlıyor. Otelde restoran yok, ancak Lilienblum Caddesi ve çevresi üzerinde çok çeşitli restoranlar bulunmaktadır. İsrailli ünlü şef Eyal Shani’den Kuzey Abraxas (Lilienblum 40), resmi yemeğe şenlikli, sebze odaklı bir bakış sunuyor; Hanoi (Lilienblum 18), baharatlı, otantik Asya eriştesi ve açık havada çorbalar servis etmektedir.

Vera Hotel’in giriş kısmı

NY TIMES, Debra Kamin.

Yeni Kamera Modelleriyle Anılarınızı Ölümsüzleştirin! 0 30

Yeni Kamera Modelleriyle Anılarınızı Ölümsüzleştirin!

Gelişen teknoloji sayesinde kamera modelleri de çok daha üstün özelliklere kavuştu. Artık kameralar ile çekim yapmak hem daha kolay hem de daha keyifli! Özellikle hd çözünürlüklü kamera modellerinin beklentilerin de üzerinde olan teknik donanımı ile dikkat çektiğinden söz etmek gerekiyor. 24 MP çözünürlük sunabilen ve 100 – 6400 ışık duyarlılığına sahip olan makine modelleri ile tüm anılarınızı kolayca ölümsüzleştirebilirsiniz.

Üstün özelliklerle donatılan bu makine modellerini kullanabilmeniz için mutlaka profesyonel fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Çünkü tüm ayarlarını hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyor ve fotoğraf makinasını çekime hazır hale getirebiliyorsunuz. Üstelik sinematik full HD çekimler de yapmanızı sağlayan ürün modellerine kolayca sahip olabilirsiniz. Yenilenen modeller hangi özellikleri sunuyor, birlikte göz atalım!

Fotoğraf Makinalarında En Yeni Özellikler

Yaratıcı otomatik moduna kavuşan makine modelleri canlı kontrol çekimleri yapabilmeyi sağlıyor. Üstelik makine modellerinin yazılımında çeşitli filtreler de bulunuyor ve bu filtreler sayesinde fotoğraflarınıza dilediğiniz atmosfer kazandırarak paylaşabiliyorsunuz. Hatta kısa video görüntüsü almanızı sağlayan makine modellerinin de olduğunu bilmenizde fayda var. Gün içerisinde yaşanan spontane anları yakalamanız için harika bir seçenek!

Çekilen fotoğrafların akıllı telefon modellerine aktarılması için artık uzun uğraşlar vermeye de gerek kalmadı. Kablo karmaşasından uzak bir şekilde sadece birkaç dakikada fotoğrafların telefonlara aktarılması mümkün oluyor. Bu sayede çektiğiniz kareleri sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

Zamanla kendinizi fotoğraf çekimlerinde geliştirdiğinizde çeşitli aksesuarlar ve lensler de ekleyerek daha farklı kareler yakalamanız da mümkün oluyor. Peki, fiyatlar nasıl? Tüm bu teknik donanıma sahip olan makine modellerine sahip olmak için bol sıfırlı ödemeler yapmanıza gerek yok. Sadece makul fiyat sunan adreslerden alışveriş yapmanız yeterli oluyor.

Bu noktada MediaMarkt web adresini sizlere önerebiliriz. Çünkü HD kalitede makine modellerinde geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Yeni başlayanlar için uygun ürün modellerini de firmanın internet sitesinde bulmak mümkün oluyor. Aynı zamanda fiyatların pek çok farklı adres ile kıyaslandığında daha makul olduğunu fark ettik. Ödeme seçenekleri ve taksit olanakları da bulunduğundan bütçeyi zorlamadan harika bir makinaya sahip olabiliyorsunuz.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: