Yüzyıllardır Efsaneleşen Ancak Aslında Hiç Var Olmayan 3 Ünlü İsim 0 224

Shakespeare, Robin Hood, Konfüçyüs! Efsaneler, insanlık var olduğundan bu yana tüm kültürlerde tüm milletlerde dilden dile, kitaptan kitaba yayılan söylentilerdir. Bu efsanelerin çoğu anlatıldığı gibi yaşanmış olabilir. Ancak tarih bunları yazsa bile efsaneleri bırakın, tarihin bile tam anlamıyla gerçeği yazdığını söylemek oldukça zor. Eski mitolojiler ve efsanelerin bir çoğunun gerçekten oldukça uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya tarihte yer alan, hatta haklarında kitap kitap biyografi yazılan, yaşadığına dair kanıtlar olan bazı kişilerin hiç yaşamamış olabileceğini öğrenseydiniz?

Günümüzde bazı araştırmacılar, hatta ünlü tarihçilerden bir çoğu, tanıdığımız bazı isimlerin aslında hiç yaşamamış olduğunu düşünüyor. Ellerinde bulunan verilere bakıldığında bazı ünlülerin gerçekten yaşadığına veya tek bir kişi olduğuna inanmak epey zor. Aslında daha fazla kişi olmasına rağmen bu ünlülerden en meşhur olan 5 tanesini derledik;

William Shakespeare

Nasıl olur, Shakespeare’in onlarca yüzlerce oyunu, yazdığı tonla şey var, hatta portreleri var dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yaşadığıyla ilgili gerçek bilgiler göz önüne alındığında aslında Shakespeare’in sadece bir kalem adı olduğunu ve daha fazlası hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmadığını gösteriyor. Evet, William Shakespeare diye bir adam varmış ancak tarih bu adamın herhangi bir oyun ya da başka birşey

W. Shakespeare

yazdığını kayıtlara geçirmemiş. Kayıtlara geçen gerçek biyografisinde ise 18 yaşında evlendiğini, üç çocuğu olduğunu ve sonradan ailesini terk edip Londra’ya yerleştiğini gösteriyor.

Sanatla ilgili tek kayıtlı olan bilgi ise 2 kere kraliçe için tiyatroda oynadığını ve Globe Tiyatrosunun hissedarları arasında yer aldığını gösteriyor. Daha sonra Londra’dan taşınıp evine tekrar geri dönen W.Shakespeare, büyük bir ev satın alıp bir süre gayrimenkul ve tahıl satıcılığı yaptıktan sonra 1616 yılında ölmüştür.

Yani gerçek tarih kayıtlarında bu adamın yazdığı herhangi bir oyun veya sanatla ilgili pek bir şey bulunmuyor. Bugün Shakespeare adına sahnelenen oyunların yazarının gerçekte kraliyet ailesinden gelen Edward de Vere olduğu düşünülüyor. Pek de iç açıcı bir geçmişi olmayan Vere’nin, sanatçı kişiliğini bastırmadığı ancak kendi adıyla yazmayıp Shakespeare ismiyle bu eserleri sunduğu belirtiliyor. Shakespeare oyunlarında bulunan parmak izleri geçtiğimiz yıllarda taranmış ve Shakespeare’in aslında Edward de Vere olduğu ortaya çıkmıştı. Yine de işin iç yüzünde tam olarak neler yaşandı bunu 400 yıl geriye gidemeden asla tam olarak bilemeyeceğiz. Bildiğimiz tek şey Edward de Vere’nin William Shakespeare’den çok daha gerçek olduğu.

Robin Hood

Robin Hood

Ünlü efsane iyi kalpli Robin Hood’un gerçekte yaşayıp yaşamadığı hala bilinmiyor. Aslında Robin Hood’un bir kitap olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu kitaptaki kahraman Robin Hood’un gerçekte kim olduğu veya kimden esinlenildiği gizemini koruyor. Tarihçiler Robin Hood‘un tamamen hayali olmadığını ve birinden esinlenildiğini düşünüyor. Bulgular ışığında Robin Hood’un yüksek ihtimalle Kral John‘a ayaklanan asilzadelerden biri olan Fulk Fitzwarin olduğu düşünülüyor. Daha sonraları yaşamış olan haydutların bir kısmı kendilerini Robin Hood olarak adlandırmış ve tarihte Robin Hood efsanesini karmaşık bir hale getirmişlerdir. Gerçekte Robin Hood diye biri yaşamamış, ama bu lakabın Fitzwarin’e ait olduğu düşünülüyor.

Konfüçyüs

Konfüçyüs

Çin’in Socrates‘i olarak anılan bu adamın söylemiş olabileceği düşünülen sözlerin büyük çoğunluğu tutarsızdır ve başka sorular sormayı doğurur. Aslında günümüzde sosyal medya kullanımından dolayı ortalıkta dolaşan milyon tane söz ve söz öbeğinin Konfüçyüs’e ait olduğunu sanabilirsiniz ama öyle değil. Gerçekten Konfüçyüs’e ait olduğu düşünülen sözlerin ise daha fazla soruyu doğurduğu bir gerçek. Konfüçyüs aslında bir filozof ve öğretici olarak yaşamadı. Gerçek Konfüçyüs’ün memnuniyetsiz bir idealist ve iddialı bir politikacı olduğu sanılıyor. Diğer efsaneleşmiş Konfüçyüs ise Çinli bir süper kahraman. Süper kahraman bir filozof olarak düşünmek herkesin daha çok hoşuna gitse de, Konfüçyüs bir politikacı. Verdiği cevaplardan çok sorduğu sorular var. Pek filozof olduğu söylenemez.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Patagonya’yı Keşfetmek 0 205

 


* Bu bir National Geographic turudur ve A.B.D. merkezlidir.

● Kara ve deniz tarafından Patagonya’yı keşfederken, dört günlük bir gezintiye çıkıp el değmemiş fiyortları ve uçsuz bucaksız buzulları süzerek, daha sonra granit kuleleri, safir gölleri ve gizli şelaleleri keşfetmek için iç bölgelere doğru ilerlerken uzmanlık bilgileri edinin.

Torres del Paine Milli Parkı’nın şaşırtıcı zirvelerine bakan, Dünya’nın Ulusal Coğrafi Bir Eşsiz Köşkü olan muhteşem Tierra Patagonia’ya yerleşin.

● 100.000’den fazla Macellan pengueninin bulunduğu bir koloniye ev sahipliği yapan Magdalena Adası’nda bir yürüyüşe çıkın.

● Yerel Gauchos ile eğlenceli bir barbekünün keyfini çıkarın ve geleneksel Patagonya kovboy kültürüne bir göz atın.

Patagonya

REHBERLER

Her seyahat gününüzde, sizinle tüm bildiklerini paylaşmak için bir National Geographic uzmanı eşlik edecek.

Constanza Ceruti
Maceracı, Arkeolog

Kitty Coley
Birder, jeolog, doğa bilimci

Diego Pol
Paleontolog

YOL

Fiyortları tarafından oyulmuş ve parıldayan buzullarla kaplanmış Patagonya, bir doğa harikasıdır. Kalın orman ve buzdağlarından oluşan bir manzarada, Cape Horn ve Macellan Boğazı’nın ucuna yolculuk yapın. Daha sonra Patagonya’nın taç mücevherine (Torres del Paine Ulusal Parkı) giderek seyahate devam edin ve Şili’nin hareketli başkenti Santiago’da yolculuğumuzu tamamlayın.

1. GÜN: BUENOS AIRES, ARJANTIN

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bu sabah gel. Popüler Recoleta semtinin merkezindeki otelimize transfer ve yakındaki galerileri, müzeleri ve kafeleri keşfedin. Tango performansının keyfini çıkarın, bu akşam hoşgeldin akşam yemeğimizi takip edin.

Yemekler dahil: Akşam yemeği
Konaklama: The Brick Hotel Buenos Aires
2. GÜN: BUENOS AIRES

Arjantin’in kozmopolit başkenti Güney Amerika’nın Paris’i olarak bilinen günü keşfederek geçirin. Bir şehir turunda, Eva Perón’un mezar yeri olan olağanüstü Recoleta Mezarlığı’na bakın. Tarihi cumhurbaşkanlığı sarayı La Casa Rosada’ya ve Plaza de Mayo’daki katedrale devam. Öğle yemeğinden sonra San Telmo’nun arnavut kaldırımlı şeritlerini ve renkli sanatçıların La Boca mahallesini keşfedin.

Yemekler dahil: Kahvaltı, Öğle yemeği
Konaklama: The Brick Hotel Buenos Aires
3. GÜN: USHUAIA / TIERRA DEL FUEGO ULUSAL PARKI

Dünyanın en güney şehri Ushuaia’ya uçun ve Tierra del Fuego Milli Parkı’nı ziyaret edin. Gemimize binin ve ünlü Beagle Kanalı’na doğru yola çıkın.

Yemekler Dahil: Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği

Konaklama :MV Stella Australis veya MV Ventus Australis

4. GÜN: CAPE HORN, ŞILI / WULAIA KÖRFEZI

Havalar müsait olduğunda, Güney Amerika’nın güney ucundan panoramik bir görünüm için efsanevi Cape Horn’a Zodiacs atın. Daha sonra, Charles Darwin’in HMS Beagle’daki yolculuğu sırasında iniş yaptığı Wulaia Körfezi’ni keşfedin . Macellan ormanının muhteşem güzelliğini yaşamak için iki yürüyüşten birini seçin.

Yemekler Dahil: Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği
Konaklama: MV Stella Australis veya MV Ventus Australis
GÜN 5-6: MAGDALENA KANAL / AGOSTINI SES

Magdalena Kanalında gezinirken, penguenleri, yunusları, albatrosları ve diğer deniz kuşlarını inceledik. Pia Fjord’a girdikten sonra Zodiacs’a binin ve Pia Glacier’de bir sahil gezisine çıkın. Beagle Kanalı boyunca Garibaldi Buzulu’na devam edin. Seçerseniz Macellan ormanı boyunca zorlu bir yürüyüşe çıkın. Ertesi gün, görkemli Agostini Sesi ile yolculuk yapın ve Águila Buzulu’na daha yakından bakmak için inin. Kolay bir yürüyüş sırasında kara dağların oluşturduğu parlak mavi-beyaz buzun muhteşem manzarasını seyredin ve bu dramatik araziyi şekillendiren jeolojik kuvvetleri öğrenin.

Yemekler Dahil: Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği

Konaklama :MV Stella Australis veya MV Ventus Australis

7. GÜN: MAGDALENA ADASI / PUNTA ARENAS

100.000’den fazla Macellan pengueninin kolonisine ev sahipliği yapan Magdalena Adası’nda bir yürüyüşe çıkın. Punta Arenas’a iniş yapın ve güney Pampaları boyunca devam edin, guanacos sürülerinin yanı sıra, gergedanlar, gri tilkiler, Patagonya tavşanı ve kara boyunlu kuğuları arayın. Dünya koleksiyonunun National Geographic Unique Lodges üyesi olan Tierra Patagonia Hotel & Spa muhteşem otelimize yerleşin.

Yemekler Dahil: Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği

Konaklama: Bu gece National Geographic Unique Lodge’da konaklama dahildir.

GÜNLER 8-10: TORRES DEL PAINE ULUSAL PARKI

Önümüzdeki üç gün boyunca, parkınızı çeşitli yürüyüş ve ata binme gezileri arasından seçim yaparak keşiflerinizi ilgi alanlarınıza göre düzenleyin. Lago de Grey ve inanılmaz mavi heykel buzunu keşfedin; Laguna Azul kıyıları boyunca kayın ormanları boyunca yürüyüş; ve bölgenin en eski sakinlerinden bazıları olan yerli Aonikenk halkı tarafından bırakılan kaya resimlerinde hayretler taşıyor. Parkın kuzey sınırlarına yakın vahşi yaşamı fotoğraflayın; veya harika olanaklarından yararlanarak otelde rahatlayın. Akşam derslerinin tadını çıkarın ve geleneksel Patagonya kovboy kültürüne bir bakış atmak, yerel gauchos şirketinde şenlikli bir barbekü ile parkta kalışınızı kapayın.

Yemekler Dahil: Kahvaltı, Öğle Yemeği, Akşam Yemeği
Konaklama: Tierra Patagonia Hotel & Spa
11. GÜN: PUNTA ARENAS / SANTIAGO, ŞILI

Santiago’ya uçuş için Punta Arenas havaalanına gidin. Santiago’ya gelip otelimize uğrayın.

Yemekler dahil: Kahvaltı, Öğle yemeği
Konaklama: Singular Santiago
12. GÜN: SANTIAGO, ŞILI

Santiago’yu keşfetmek için tam bir gün geçirin. Şehir merkezindeki yürüyüş turunda zarif Plaza de Armas, Palacio de la Moneda ve 18. yüzyıl Büyükşehir Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. Santiago’nun Şili Kolomb öncesi Sanat Müzesi’nde etkileyici koleksiyonu görün ve Şili şaraphanesinde veda kutlaması yapın. Bu akşam, uçuş evinize havalimanına transfer.

Yemekler dahil: Kahvaltı, Öğle yemeği

Tel Aviv’de Modernizm ve Tarihin Bir Karışımı 0 183

Geçtiğimiz 100 yılda, Vera Otelini barındıran bina, bir doğum hastanesi, bir banka ve bir sigorta bürosu olmuştur. Şimdi ise yerel zanaatkârlar için tam anlamıyla bir vitrin.

İsrail’li otel arkadaşım Danny Tamari’nin ilk kişisel projesi olan Vera Hotel‘in yapısı, Tel Aviv’den daha eski. Yerel sanatçılar, tasarımcılar ve tekstil üreticileri ile kapsamlı bir iki yıllık işbirliğiyle geçen bir sürecin ardından Mart ayında açılan bu butik tasarım tesisi, zamanla bir banka haline gelen tam bir asırlık doğum hastanesini yeniden canlandırdı. Daha sonra bir ofis binası ve sigorta merkezi olarak da görev yaptı. Binayı yaklaşık otuz yıldan beri boşken satın alan Bay Tamari, neredeyse her detayı yerel olarak temin etme konusunda saplantılıydı. Günümüzde 39 odalı modern odada, ham cam ışık fikstürleri, ısmarlama ahşap mobilyalar ve saf keten tekstil ürünlerinin yanı sıra, kurtarılmış yer karolarından üretilen özel bir seramik tavan bulunmaktadır.

Tel Aviv Vera Hotel

Popüler Lilienblum Caddesi üzerinde yer alan otel, doğrudan kentin şehir merkezindedir. Tel Aviv’in en büyük caddesi olan Rothschild Bulvarı ve işinin ve start-up sektörünün kalbi sadece bu bloktan ibaret, kısa bir yürüyüş sizi hem hareketli Carmel Pazarı’na hem de butik ve galeri astarlı Arnavut kaldırımlı sokaklara götürecek.

Altı kategoride konaklama imkanı bulunuyor. Dördüncü kattaki deluxe odam en büyüklerinden biriydi ve güvercin gri, yumurta kabuğu ve moka kahverenginin sakin bir paletinde dekore edilmişti. Kral yatağı, tereyağlı Mısır pamuğundan yapılmış çarşaflarla kaplıydı ve meşe ağacının iç kısmı serin gri karo zemin ve zengin gri yastıklar ile aydınlatılmıştı. Yazı masası, komodin ve sehpanın tamamı modern bir ortama sahipti ve yeşil bir Aloe Vera bitkisi (otelin adı) bile vardı.

Ferah odada büyük bir duşakabin, büyük boy bir duş başlığı, havlu ve banyo malzemeleri için şık siyah demir merdiven rafı ve lavabo lavabosunun üstünde çıplak bir ayna bulunmaktadır. Vera, çevre dostu politikalarını uyguluyor, bu nedenle burada tek kullanımlık küçük şampuan yok: duş, yerel bir cilt bakım şirketi olan Arugot tarafından yapılan büyük miktarda yeniden doldurulabilir organik şampuan, saç kremi ve duş jeli içeriyor.

Tel Aviv Vera Hotel Yatak Odası

Sabahları, Vera’nın lobi barının kavisli tezgahından ücretsiz kahvaltı servisi yapılır: yumurtalar, hamur işleri ve yerel peynirlerin yanı sıra yakındaki çiftçiler, yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu, ekmek ve zeytinlerden elde edilen sebze ve etler. Otel ayrıca yıl sonundan önce gece boyunca atıştırmalıklar ve özel bir kokteyl menüsü sunmayı planlıyor. Otelde restoran yok, ancak Lilienblum Caddesi ve çevresi üzerinde çok çeşitli restoranlar bulunmaktadır. İsrailli ünlü şef Eyal Shani’den Kuzey Abraxas (Lilienblum 40), resmi yemeğe şenlikli, sebze odaklı bir bakış sunuyor; Hanoi (Lilienblum 18), baharatlı, otantik Asya eriştesi ve açık havada çorbalar servis etmektedir.

Vera Hotel’in giriş kısmı

NY TIMES, Debra Kamin.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: