Kasko Sigortası ve Hasarsızlık İndirimi 0 473

Kasko Sigortası ve Hasarsızlık İndirimi 0 474

Trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu durumda kasko sigortası yaptırılması gerekmektedir. Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve geçerli olduğu coğrafi alan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içidir.

Araç sahiplerine sunulan kasko tekliflerinde kasko değer listesi esas alınarak hesaplamalar yapılır. Kasko Değer Listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanır ve bu liste aylık olarak güncellenir. Sigorta şirketleri müşterilerine kasko sigortası fiyatları ile ilgili bilgi verirken, kasko teklifi hazırlarken ve sigortalılarına tazminat öderken bu listedeki değerleri esas alır. Kasko değer listesinde  sadece 15 yaşından küçük araçlar yer alır, 15 yaş üzerindekiler bulunmaz. Daha eski model araçların sigorta bedelleri sigorta şirketinin sigortalı ile mutabık kalmasıyla netleştirilir.

Kasko sigortası yaptırmadan ve sigorta şirketini belirlemeden önce en uygun sigortayı bulmak için biraz araştırma yapmak gerekiyor. İnternetten trafik ve kasko sigortası satın almanın en kolay yolu olan Koalay.com’da kasko sorgulama yapmak çok kolay. Güncel kasko değerinizi anında ve kolayca Koalay.com’da sorgulayabilir, birkaç dakika içinde en hesaplı kasko sigortasına güvenli bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Sigortalı aracın fabrika çıkışı standart donanımı içerisinde yer alan radyo-teyp ve kolonlar, poliçede orjinal olduğunun belirtilmesi şartıyla, otomatik olarak kasko sigortası teminatına dahil edilir. Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telsiz, telefon, faks, otomatik anten, takometre gibi cihazlar, ancak ek prim alınarak kasko poliçesi kapsamına dahil edilebilirler.

Hasarsızlık indirimi hakkında bilmeniz gerekenler

Hasarsız geçen her yıl için sigorta şirketi sizi ödüllendirir. İlk yıl %30’dan başlayarak, her yıl artan oranlarda hasarsızlık indirimi sağlayarak size maddi kazanç sağlar.

Hasarsızlık indirimi hakkı ne zaman kaybedilir?

Kasko poliçenizin geçerli olduğu bir sene içerisinde, aracınız bir kaza nedeniyle hasara uğrarsa ve hasarı kaskonuzdan karşılarsanız bu durumda hasarın tutarına göre hasarsızlık indirim hakkınızın bir kısmını ya da tümünü kaybedebilirsiniz. Meydana gelen kazada sizin kusursuz olduğunuz resmi olarak tespit edilerek belgelenirse, sizin kasko şirketiniz tüm hasarınızı kazaya karışan diğer aracın sigorta şirketinden tahsil edebilir. Böyle bir durumda sizin hasarsızlık indirimi hakkınız korunmuş olur ve hakkınızı kullanmadığınız için kaybetmemiş olursunuz.

Kasko sigortasının başlatıldığı tarihten bir sene sonra yenilenmesi gerekir ve bu işlem her sene tekrar eder. Kasko sahipleri sigortalarını yenileme süreleri geldiğinde, süreyi geciktirmeden sigortalarını bir sonraki sene için yaptırmalıdır. Aksi durumda, bir önceki sene içerisinde kasko teminatlarını kullanmadığı için kasko sahibi hasarsızlık indirimi hakkı kazansa da, kaskosunu zamanında yenilemediği için bu hak bozulur.

Kusurun %100 karşı tarafta olduğu bir kazada kasko sigortamdan yararlanırsam hasarsızlık indirimim bozulur mu? 

Karşı tarafın tam kusurlu olduğu kazalarda kaskonuzdan hasar talep etmeniz halinde hasarsızlık indiriminizi kaybetmezsiniz. Karşı tarafın tam kusurlu olduğunun resmi olarak belgelendirilmiş olduğu durumlarda, sigorta şirketiniz hasar bedelini karşı tarafın sigortasından tazmin etmektedir. Bu durumda sizin sigortanıza ait hasarsızlık indiriminiz bozulmamış olur ve indiriminiz devam eder.

Aracımı değiştirdiğimde hasarsızlık indirimim devam eder mi?

Hasarsızlık indirimine hak kazanmış sigortalıların araçlarını değiştirmeleri halinde, aynı kullanım tarzında yeni araç almaları kaydıyla  hasarsızlık indirimi yeni araçlarında da devam ettirilir.

Başka şirkete yaptırılması durumunda hasarsızlık indirimi devam eder mi?

Kasko Sigortasında hasarsızlık indirim kademesi SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) aracılığıyla bütün sigorta şirketleri tarafından online olarak takip edilebilmektedir. Önceki poliçede hasarsızlık indirimine hak kazandığınız durumlarda, sigorta poliçesi yenilemesinin başka bir şirketten yapılması hasarsızlık indiriminizi etkilemez ve indiriminiz devam eder. Sigorta şirketlerinin hasarsızlık basamakları karşılığında uyguladıkları hasarsızlık indirimleri değişkenlik göstermektedir. Sigorta şirketi değişikliğinde hasarsızlık basamak kodu karşılığında o sigorta şirketinin uygulamakta olduğu hasarsızlık indirimi oranı kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hasarsızlık indirim hakkının kaybolmaması için sigortaya ara verilmemesi gerekliliğidir.

Koalay.com’da; Mapfre Genel Sigorta, HDI Sigorta, Güneş Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Anadolu Sigorta, Allianz Sigorta, Zurich Sigorta, Unico Sigorta, Groupama Sigorta, Ergo Sigorta, Aksigorta, Ray Sigorta, Eureko Sigorta, Türk Nippon Sigorta gibi farklı sigorta şirketlerinin en uygun kasko poliçelerini yaptırabilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Apple Markası Otomobil Üretimi Çalışmalarına Devam Etmek İstiyor 0 422

Her ne kadar resmi olarak açıklanmasa da Apple’ın bir süredir kendi otomobilini üretmek için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Peki bu çalışmalar ne durumda ve ileride bir Apple Car görebilecek miyiz?

Gelen son bilgilere göre Project Titan adıyla da bildiğimiz Apple’ın araba projesi tamamen sonlandırılmış değil. Şirketin otomotiv ekibine otomatik pilot özelliğinin uygulanabilirliğini kanıtlamaları üzere 2017 yılının sonuna kadar zaman tanıdığı söyleniyor.

Ekibinden gelecek raporlar doğrultusunda nihai kararını verecek olan şirketin kendi arabasını oluşturmayı şimdilik düşünmediği, ancak gelecekte yine kendi arabasını geliştirmeye dönebileceği ya da otomotiv sektöründeki bir iş ortağı ile yola devam edebileceği de bilgiler arasında yer alıyor.

Yaklaşık bin kişilik bir ekibin, gerçek dünya ortamında projenin otonom programları, görüntüleme sensörleri ve simülatörler için testleri yürüttüğü de söylentiler arasında. Hem de bu ekipte sürekli yeni bir bakış açısı sağlanması için değişiklikler yapıldığı da ifade ediliyor.

Ertelemelerin ve şirket içi çekişmelerin Apple’ın araba projesi için büyük sıkıntı oluşturduğu söyleniyor. Süreçte ekibin başında yer alan Steve Zadesky’nin istifa etmesi, donanım mühendisi Dan Riccio’nun görevi üstlenmesi ve son olarak Bob Mansfield’in göreve geldikten sonra projenin seyrini değiştirerek Tesla’ya rakip olmak yerine oto pilot platformu oluşturmaya odaklanmak istemesi sanıyoruz ki çekişmeler ve fikir ayrılıkları konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Bakalım 2020 yılı için planlandığı söylenilen Apple tasarımı arabanın kaderi ne olacak?

Almanya’dan Tesla’ya “Autopilot” Uyarısı 0 343

Alman hükümeti, Tesla‘nın reklamlarındaki “Autopilot” teriminin kullanıcılardaki olumsuz etkileri sebebiyle kullanmaktan vazgeçmesini istedi. Tesla’dan isteğe cevap gecikmedi.

Reuters’ın haberine göre Almanya’daki yönetim birimleri Tesla’nın reklamlarında “Autopilot” terimini kullanıcılar üzerinde yola ve çevreye karşı gerektiği kadar dikkatli olmamalarına sebep olduğu için kullanmamalarını istedi.

Alman gazetesi Bild am Sonntag‘ın haberine göre Alman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt’in geçtiğimiz Cuma günü Tesla’ya gönderdiği mektupta “yanıltıcı” kelimesine vurgu yaparak “yanlış anlamaya mahal vermemek ve yanlış kullanıcı beklentilerini engellemek için” reklamlarda ve “Autopilot” teriminin kullanılmaktan vazgeçilmesini istediğiklerini belirtti.

Federal  Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin daha öncesinde Tesla’ya hatırlattığı üzere bu özellik sadece “yardımcı” olması gerektiği ve “yüksek otonom araçların sürücünün sabit dikkati olmadan kontrol edilmemesi gerektiği” tekrarlanmış oldu.
 
Tesla sözcüsünün Reuters‘a söylediğine göre sürücülere her zaman dikkatli olmaları gerektiği tavsiye ettiklerini ve Autopilot’un salt manuel sürüşe ek güvenlik katmanı olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtiliyor.

© Donanımhaber

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: