Ege Seyahatinde En Uygun Otostop Noktaları Rehberi 0 1979

Bizim gibi gezginler seyahat ederken ulaşım aracı olarak çoğunlukla otostop yöntemini kullanırlar ve bizler yolda otostop çekeceğimiz zaman genellikle “acaba burası otostop çekmek için uygun bir yer mi?” diye düşünürüz. Özellikle de elimizi kaldırdığımızdan itibaren 15 dakikadan fazla geçtiyse ve kimse durup bizi almadıysa, hatta ve hatta tek bir araba geçmemişse bu düşüncemiz gittikçe güçlenir ve yer değiştirmek zorunda hissederiz.

Olası bir Ege seyahatinde İstanbul’dan Bodrum / Muğla’ya kadar nasıl bir yol haritası izleyip nerelerde otostop çekebiliriz onlara değineceğim. İstanbul’dan yola çıktığımızı varsayıp yol üzerinde karşılaşabileceğimiz varsayımları da hesap ederek sizi Bodrum’a götürmeye çalışacağım.
İstanbul’dan Bodrum’a Giderken:

1. İstanbul

İstanbul

20 milyonu aşan nüfusu ve yoğun şehirleşme yapısı sebebiyle İstanbul’un neresinden yola çıkacağınız ve nerelerden otostop çekip kendinizi İstanbul’un dışına atabileceğiniz tamamen sizin o anlık bulunduğunuz yere ve toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanmayacağınıza bağlı bir durum. Fakat İstanbul’dan otostop çekerek bir yere gitmeye çalışacaksanız, öncelikle kendinizi İstanbul’un dışına atmanız şart. Bu sebeple herhangi bir vasıta kullanarak, şansınız varsa otostopla kendinizi İstanbul dışına attığınızı varsayıyorum. Olası Ege turumuz için, eğer gezgin ruha sahip biriyseniz (ki ben gezgin ruhlu arkadaşlar için bu rehberi hazırlıyorum) Ege turuna Trakya üzerinden Çanakkale’ye doğru yola çıkarak başlamanız kesinlikle şart. O yüzden kendinizi Avrupa yakasına atıp oradan da İstanbul- Edirne otoban gişelerine ya da E5 karayoluna çıkabildiyseniz ne mutlu! E5 karayolu üzerinde İstanbul’dan olabildiğince uzak bir noktada (Silivri’ye doğru) yol üzerinde ya da Edirne otoban gişelerinin bulunduğu yerde öncelikle Çanakkale’ye gitmek amacıyla elinizi kaldırıp otostopa başlayabilirsiniz.

2. Keşan
Keşan

Eğer Keşan’a uğramayıp direkt Çanakkale’ye bulduysanız şanslısınız. Ben aracın sizi İstanbul dışından alıp Keşan’a kadar gittiğini varsayıyorum. (Keşan önemli bir trafik noktasıdır, Çanakkale ile Trakya’yı, aynı zamanda Avrupa ile Asya‘yı da karayolundan bağlayan önemli bir kavşaktır. Eğer araç sürücüsü size Keşan’da nerede indireyim diye sorarsa, Edirne-Çanakkale-Yunanistan kavşağında diye cevap verin ve tam kavşağın orada bulunan benzinliğin karşı tarafında herhangi bir noktada araçtan inin. Kafanızı kaldırıp kavşakta bulunan büyük tabelalara bakın ve sol tarafa doğru devam eden Çanakkale yoluna doğru çıkın. Çanakkale yolunun sağ şeridinde hemen en uygun yerde elinizi kaldırın ve Edirne, Yunanistan ya da İstanbul istikametinden Çanakkale’ye giden herhangi bir aracın sizi almasını bekleyin.

3. Gelibolu
Gelibolu

Çanakkale’ye giderken öncelikle Çanakkale’nin ilçesi Gelibolu’dan geçmek durumundasınız. Fakat burada şöyle bir handikap var; Çanakkale’ye varabilmek için feribota binip feribotla karşıya geçmek zorundasınız. Feribot ise hem Gelibolu‘da hem de Gelibolu’dan sonra karayoluyla devam edip varabileceğiniz Eceabat’ta var. Nereden gideceğini seçmek ise bindiğiniz araç sürücüsüne kalmış. Eğer Çanakkale’ye gidiyorsa feribota binerken kesinlikle araçtan inmeyin ve feribot yolculuğundan sonra Çanakkale’ye kadar devam edin. Eğer Çanakkale’ye değil de Biga ve Bandırma tarafına gidecekse feribot karşıya geçtikten sonra araçtan inin ve indiğiniz yerden dosdoğru araçların çıktığı yoldan devam edip kısa bir yürüyüş yapın. Hemen önünüzde duran kavşak ve anayol Biga-Çanakkale yolu. Sağ tarafa giden istikamet Çanakkale istikametidir. Kavşağın hemen sağa dönen kısmına geçip Çanakkale’ye gitmek üzere elinizi kaldırın.

4. Çanakkale
Çanakkale

Çanakkale’ye hoşgeldiniz! 30 kilometrelik yolculuktan sonra sol tarafınızda Çanakkale Otogarı gözüktü, hemen sağınızda da Çanakkale şehir merkezi var. Eğer Çanakkale’yi gezmek istiyorsanız Şehir Merkezi tabelasının orada sağa kıvrılan yolun önünde araçtan inin ve aşağıya doğru bağlanan Şehir merkezi yolunun üzerinde tekrar otostopa başlayın. Ege turuna kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız araçtan inmeyip Kipa’ya kadar devam edin. Eğer araç sahibi merkeze gidiyorsa olduğunuz yol üzerinde inin ve Kipa’ya kadar giden bir araca binmek için hemen oracıkta elinizi kaldırın. Ege turuna devam etmek için Çanakkale’den Edremit’e kadar giden bir araç bulmalısınız ve Çanakkale’den otostopunuzun başarılı olmasını istiyorsanız Kipa’nın önünden geçen yola kadar gelin ve Kipa’yı az geçtikten sonra benzin istasyonuna yakın bir noktada bulunan ışıkların orada elinizi kaldırın.

Ve bu noktada önemli bir tavsiye: 
Sakın Edremit’e kadar gitmeyen bir araca binmeyin. Şayet binerseniz Çanakkale’nin aşağı yukarı 10’ar bin nüfuslu ilçeleri Ezine ve Ayvacık’ta 25 dakikadan 135 dakikaya varan bir otostop süreci yaşamak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden meraklanmayın, Çanakkale’den çıkan araçların yüzde 90’ından fazlası Edremit körfezine gider.
5. Edremit
Edremit – Akçay

Bir diğer önemli kavşak noktası Edremit’tir. Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay ve Zeytinli’yi düz yol üzerinde geçtikten sonra Edremit’in çıkışında bulunan İzmir kavşağına kadar gelmelisiniz. Eğer araç Edremite döndüyse İzmir kavşağına kadar gelmek için vasıta değiştirmelisiniz. Kavşağa geldikten sonra yol Balıkesir’e ve İzmir’e olmak üzere ikiye ayrılır. İzmir istikametine doğru dönen yola girip hemen döndüğünüz yerde inin ve orada bulunan termal otelin önünde elinizi kaldırın. Hedefiniz İzmir! Esneklik noktanız ise minimum Ayvalık olsun. Ayvalığa kadar gitmeyen araçlara mecbur kalmadıkça binmeyin. Ayvalık, Dikili, Bergama ya da İzmir’e giden herhangi bir araca binin.

6. İzmir

İzmir Hilton

İzmir’e geldikten sonra eğer İzmir’i gezmeyecekseniz transit olarak Bornova’dan Aydın’a giden otoyol üzerinde otostop çekebilirsiniz. Çeşme tarafına gitmek isterseniz yine aynı yol üzerinde otostop çekip otoyol üzerinde bulunan Çeşme kavşağına kadar gidebilirsiniz ve Çeşme otoyolu güzergahına yürüyerek geçiş yapıp o güzergah üzerinden Çeşme’ye varabilirsiniz. Bizim hedefimiz Bodrum’a gitmek olduğu için transit geçiş olan Aydın otoyolu üzerinden konumuza devam edelim. Bornova‘daki otostop noktamızdan Söke, Didim, Milas ya da Bodrum’a kadar giden araç bulursak şanslıyız demektir. Onun haricinde en kötü ihtimalle Aydın, Denizli veya Muğla’ya giden araçlara binilebilir. Eğer Aydın, Denizli tarafına giden bir araca bindiyseniz otoyol üzerinde bulunan Söke kavşağında inmeniz gerekiyor.

7. Söke

Söke

Aydın otoyolunda bulunan Söke kavşağında indiniz ya da İzmir’den direkt olarak Söke’ye araç buldunuz. Söke’ye girdikten sonra ilk dönel kavşakta indiğinizi varsayıyoruz. Yapmanız gereken şey çok basit, elinizi kaldırıp Bodrum’a gidiyorum demek. Milas veya Bodrum harici bir yere giden hiç bir arabaya binmeyin!”. Muğla’ya giden araçlara Milas’ta inmek koşuluyla binebilirsiniz.


8. Milas


Söke’den bindiğiniz araç sizi Milas’a kadar getirdi ve Muğla’ya dönmek üzere yanınızdan ayrıldı. Yapılabilecek tek bir şey kaldı, Bodrum’a giden herhangi bir araç bulmak. Bodrum – Milas arası çok uzak bir mesafe değil, minibüsler dahi gün içinde sürekli çalışıyor. Fakat biz minibüsle seyahat etmediğimiz için Bodrum kavşağına çıkıyoruz ve kavşağın hemen sağ dip tarafında elimizi kaldırıp “Bodrum!” diyoruz. Bodrum’a giden ilk arabaya atlayıp Bodrum’da tatil yapmanın keyfini çıkarın.

Ha bu arada Bodrum’a gidip çadır kuracak bir yer bakıyorsanız Gümbet koyunun başlangıcında denize sıfır sayılabilecek bir alanda bulunan Vospark‘a gidip “otostopçu bir gezgin” olduğunuzu ve Dünyayıkeşfet.net sitesinin tavsiyesiyle oraya geldiğinizi söyleyerek ücretsiz çadır kurabilir ve size sunulabilecek diğer ücretsiz imkanlardan yararlanabilirsiniz. (Tabi yemekleri Vosburger’den yemek koşuluyla.) Unutmadan söyleyeyim, eğer Volkswagen T1 ya da Volkswagen T2 hayranı değilseniz boşuna gitmeyin, normalde T2 karavanınız yoksa Vospark’ta konaklamanız imkansız gibi bir şey. Fakat Kerem abi sizlere bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Ama T2 karavan hakkında sizi ufak bir teste dahi sokabilir.

Bodrum – Kumbahçe

Kuzey Ege’de Diğer Otostop Noktaları:

Otostop Yeri: Balıkesir
(Balıkesir’in Çanakkale ve Edremit çıkışında bulunan “Big Yellow Taxi Benzin” adlı cafenin önündeki alan otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Çanakkale
Rota: Edremit, Zeytinli, Akçay, Altınoluk, Güre, Küçükkuyu, Ayvacık, Ezine, Bozcaada,

Otostop Yeri: Edremit
(Balıkesir İzmir kavşağında bulunan Termal otelin önü otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Ayvalık
Rota: Burhaniye, Gömeç


Otostop Yeri: Ayvalık
(Ayvalık ilk girişindeki kavşakta bulunan benzinliğin hemen yan tarafı otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Dikili, Bergama, Aliağa, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bornova

Otostop Yeri: Balıkesir
(Bigadiç İzmir kavşağında bulunan Rüya Tesislerinin tam karşısı en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Akhisar, Manisa

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Tel Aviv’de Modernizm ve Tarihin Bir Karışımı 0 99

Geçtiğimiz 100 yılda, Vera Otelini barındıran bina, bir doğum hastanesi, bir banka ve bir sigorta bürosu olmuştur. Şimdi ise yerel zanaatkârlar için tam anlamıyla bir vitrin.

İsrail’li otel arkadaşım Danny Tamari’nin ilk kişisel projesi olan Vera Hotel‘in yapısı, Tel Aviv’den daha eski. Yerel sanatçılar, tasarımcılar ve tekstil üreticileri ile kapsamlı bir iki yıllık işbirliğiyle geçen bir sürecin ardından Mart ayında açılan bu butik tasarım tesisi, zamanla bir banka haline gelen tam bir asırlık doğum hastanesini yeniden canlandırdı. Daha sonra bir ofis binası ve sigorta merkezi olarak da görev yaptı. Binayı yaklaşık otuz yıldan beri boşken satın alan Bay Tamari, neredeyse her detayı yerel olarak temin etme konusunda saplantılıydı. Günümüzde 39 odalı modern odada, ham cam ışık fikstürleri, ısmarlama ahşap mobilyalar ve saf keten tekstil ürünlerinin yanı sıra, kurtarılmış yer karolarından üretilen özel bir seramik tavan bulunmaktadır.

Tel Aviv Vera Hotel

Popüler Lilienblum Caddesi üzerinde yer alan otel, doğrudan kentin şehir merkezindedir. Tel Aviv’in en büyük caddesi olan Rothschild Bulvarı ve işinin ve start-up sektörünün kalbi sadece bu bloktan ibaret, kısa bir yürüyüş sizi hem hareketli Carmel Pazarı’na hem de butik ve galeri astarlı Arnavut kaldırımlı sokaklara götürecek.

Altı kategoride konaklama imkanı bulunuyor. Dördüncü kattaki deluxe odam en büyüklerinden biriydi ve güvercin gri, yumurta kabuğu ve moka kahverenginin sakin bir paletinde dekore edilmişti. Kral yatağı, tereyağlı Mısır pamuğundan yapılmış çarşaflarla kaplıydı ve meşe ağacının iç kısmı serin gri karo zemin ve zengin gri yastıklar ile aydınlatılmıştı. Yazı masası, komodin ve sehpanın tamamı modern bir ortama sahipti ve yeşil bir Aloe Vera bitkisi (otelin adı) bile vardı.

Ferah odada büyük bir duşakabin, büyük boy bir duş başlığı, havlu ve banyo malzemeleri için şık siyah demir merdiven rafı ve lavabo lavabosunun üstünde çıplak bir ayna bulunmaktadır. Vera, çevre dostu politikalarını uyguluyor, bu nedenle burada tek kullanımlık küçük şampuan yok: duş, yerel bir cilt bakım şirketi olan Arugot tarafından yapılan büyük miktarda yeniden doldurulabilir organik şampuan, saç kremi ve duş jeli içeriyor.

Tel Aviv Vera Hotel Yatak Odası

Sabahları, Vera’nın lobi barının kavisli tezgahından ücretsiz kahvaltı servisi yapılır: yumurtalar, hamur işleri ve yerel peynirlerin yanı sıra yakındaki çiftçiler, yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu, ekmek ve zeytinlerden elde edilen sebze ve etler. Otel ayrıca yıl sonundan önce gece boyunca atıştırmalıklar ve özel bir kokteyl menüsü sunmayı planlıyor. Otelde restoran yok, ancak Lilienblum Caddesi ve çevresi üzerinde çok çeşitli restoranlar bulunmaktadır. İsrailli ünlü şef Eyal Shani’den Kuzey Abraxas (Lilienblum 40), resmi yemeğe şenlikli, sebze odaklı bir bakış sunuyor; Hanoi (Lilienblum 18), baharatlı, otantik Asya eriştesi ve açık havada çorbalar servis etmektedir.

Vera Hotel’in giriş kısmı

NY TIMES, Debra Kamin.

İnşaatı Yarım Kalan Dünyanın En Simgesel 10 Yapısı 0 1358

Mimari Değerlendirme

Crazy Horse Memorial9.6
Mingun Pahtodawgyi9.4
Hassan Kulesi9.1
Aziz John Katedrali9.2
Ta Keo9.5
Neferefre Piramidi8.8
İskoçya Ulusal Anıtı9.1
La Sagrada Familia9.9
Bara Kaman9.6
Ryugyong Oteli9.8
9.4 out of 10

Dünyanın Yedi Harikasını ve en az onlar kadar ihtişamlı simgesel yapıları hepimiz biliriz. Bir şekilde ilkokulda, lisede veya henüz gençlik çağımızı bitirmeden Dünya’nın farklı köşelerinde yer alan yapılar bir şekilde dikkatimizi çekmeyi başarır. Buna bir bakıma “Genel Kültür” diyebiliriz. Örneğin Eyfel Kulesi’nin ne olduğunu bilmeyen insan hemen hemen yoktur. Ya da Mısır Piramitleri, Özgürlük Anıtı gibi diğer simgesel yapıları hepimiz biliyoruz. Diğer yandan da ortalamaya vurulduğunda insanların daha az bildiği “Angkor Wat” gibi yapılar, neredeyse Dünyanın 1000 yılına eşlik etmiş ünlü yapılardır. Dünya üzerinde sayısız mimari ve bina örneği verilebilir. Hemen hemen tüm dünyada ünlü mimarlar yetişmiş ve her uygarlığa en az bir eserlerini bırakmışlardır.

Ancak bu listemizde, yine aynı şekilde en az diğer yapılar kadar ünlü olabilecek fakat aksilikler veya doğal sebepler yüzünden inşaatı bir türlü bitirilemeyen yapıları sıralayacağız.

10. Çılgın At’ın Heykeli

Lakota yerlilerinin şefi olan Çılgın At’ın anısına Güney Dakota’da 1947 yılında ilk adımı atılan heykel, bir tepede bulunan kayalıkların heykeltıraş Korczak Ziolkowski tarafından heykele dönüştürülmek istemesiyle başlamış. Ancak 1982 yılında hayatını kaybetmesiyle bu dev heykel yarım kalmış. Heykelin boyu tam olarak 172 metre olarak planlanmış ve bitirilebilseydi 4000 kişi kapasiteli bir odası da olacaktı. Heykeltıraşın torunları heykeli bitirmek için şu anda uğraş veriyorlar.

9. Mingun Pahtodawgyi

Burma’daki Sagaing bölgesinde bulunan alana dünyanın en büyük tapınağını (pagoda) kurmak isteyen Kral Bodawpaya, 1790’da inşaatı başlatmıştır. Diğer devletlerle girdiği savaşlarda aldığı esir ve köleleri inşaatta çalıştırmıştır. Ancak halk arasında yayılan “bu tapınak bitince krallığımız çökecek” inancı ve genel mali sorunların baş göstermesi nedeniyle imkanlar yetmediği için 150 metre’nin 50 metrelik bir kısmı tamamlandığında inşaat yarıda kalmıştır. 1839’da gerçekleşen büyük deprem sebebiyle, inşaatın kalıntıları zarar görmüştür.

8. Hassan Kulesi

Fas’ın başkentti Rabat’ta Yaqub el Mansur tarafından inşası emredilen cami ve onun minaresi Hassan Kulesi, Mansur öldükten sonra 4 yıl içinde olduğu gibi bırakıldı ve inşaat yarım kaldı. Aşağı yukarı 80 metre olarak öngörülen minarenin yalnızca 44 metrelik bir bölümü tamamlanmıştır. Şu anda sütunları ve minarenin yarısı öylece durmaktadır. Eğer bitirilseydi tam 20 bin kişi aynı anda ibadet edebilecekti. 2012 yılında Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

7. Aziz John Katedrali

New York’ta yer alan Amsterdam caddesinde bulunan Aziz John Katedrali, tamamlansaydı dünyanın en büyük kiliseleri arasında yerini alacaktı. Ancak tamamlanamayan bu eser, defalarca girişim yapılmasına karşın bir türlü bitirilememiştir. 1921 yılında kiliseye gelen bir rehber, kilisenin inşaatına başlansa bile inşaatın durumundan dolayı 700 yıldan aşağı sürede bitirilemeyeceğini savunmuştur.

6. Ta Keo

Antik Angkor kentinde bulunan bu tapınak, 14 metre yüksekliğe sahiptir. Neden inşaatın yarım kaldığı bilinmemektedir. Yarım kalan bir yapı olmasına rağmen heybetli bir duruş sergilemektedir.

5. Neferefre Piramidi

Kerpiç yerine kireçtaşı kullanılarak yapılan 65 metre uzunluğundaki bu Antik Mısır piramidi, inşası başladıktan sonra 5.hanedanlık dönemine gelindiğinde bilinmeyen sebeplerden dolayı yarım kalmıştır. Bazı Mısır bilimciler, bu piramitte mumya olduğuna inanmamaktadır.

4. İskoçya Ulusal Anıtı

Edinburgh’taki Calton tepesinde bulunan anıt, bugüne kadar tamamlanamadığı için “Ulusal nitelikte, övünç kaynağı” bir anıt olmak yerine İskoçya’lılar için utanç kaynağı olmuş. Napolyon’la süregelen savaşlar sırasında ölen kara ve denizci askerler adına yapımına başlanan anıt 1824 yılında inşa edilmeye başlandı, fakat mali yetersizlikler sebebiyle 1829 yılında durduruldu.

3. La Sagrada Familia

İspanya’nın Barcelona şehrinin merkezinde yer alan “La Sagrada Familia”, bazı talihsiz zamanlara denk gelmesi sebebiyle bir türlü bitirilememiş ve inşaatı hala süren nadir yapılardan birisidir. Bir kilise olmakla birlikte, inşaatına başlayan ve mimarı olan kişi öldükten sonra mimari çizimleri kaybolmuştur ve daha sonra yapıyı bitirmek isteyen kişiler kendi çizimlerini kullanmışlardır. Ancak 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında da inşaat yarım kalmıştır ve daha sonra yeniden başlamıştır. 130 yıldan daha uzun bir süredir inşaat devam etmektedir. Şu anki planlara göre inşaatın 2026 yılında tamamen bitmiş olacağı öngörülmektedir.

2. Bara Kaman

Hindistan’da bulunan bitmemiş bir mozaiktir. Kral Ali Adil Şah II tarafından yapımına başlanan mozaik türbenin inşa edilme amacı, şimdiye kadar yapılan türbelerin en görkemlisi ve en estetiğini inşa etmekti. Bara Kaman, İngilizce’de “12 Kemer” demektir. Fakat 1672 yılında başlanan bu türbenin inşaatı yarım kalmıştır. İnşaat sürerken Ali Adil Şah, babası tarafından öldürülmüştür ve proje hiçbir zaman tamamlanamamıştır.

1. Ryugyong Otel

Kuzey Kore’de bulunan Ryugyong Oteli, 1987 yılında inşa edilmeye başlamıştır fakat hiçbir zaman bitirilememiştir. Yapımına başlandığı yıllarda, eğer planlandığı tarihte (1989) bitirilebilseydi, Dünyanın en yüksek yedinci gökdeleni ve Dünyanın en yüksek oteli olma unvanına sahip olacaktı. Ama hiçbir zaman bitirilemediği için böyle bir şey olmadı. İnşaatın durmasının temel sebebi, ekonomik krizdir. 3000 odalı bu devasa otelin içinde kumarhaneler, gece kulüpleri, restoranlar gibi ticari faaliyette bulunan bir çok yer olacaktı. Ekonomik kriz ve çöküntüleri atlatan Kuzey Kore, otelin inşaatını bitirmeye karar vermiştir ve günümüzde inşaat devam etmektedir. Ne zaman bitirileceği bilinmiyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: