Güneşin Gerçek Rengi Nedir? 0 326

Güneşin Gerçek Rengi Nedir? 0 327

Güneş de dahil olmak üzere, bütün yıldızların yaydığı ışık kırmızıdan mora kadar ışık tayfındaki (spektrum) bütün renkleri içerir, ama baskın olan renk sıcaklığa göre değişiklik gösterir. Yıldız ne kadar sıcaksa o kadar mavi görünür. Betelgeuse gibi yüzey sıcaklığı 3.000 derece olan ”çok soğuk” yıldızlar kırmızı görünür. Sıcaklığı 20.000 derece olan Rigel mavi görünürken, 10.000 derece sıcaklıktaki Sirius eşit bir renk dağılımına sahip olduğu için beyaz görünür. Güneş sarı görünür, çünkü fotosfer adı verilen dıştaki görünür katmanı, sarı ışığa denk düşen özel bir sıcaklıktadır, yaklaşık 6.000 derece güneş tutulması sırasında gizlenebilir olan kromosferde sivri bir sarı ışık tepesi ortaaya çıkar. Bu renk, güneşte bulunan ve tutulma sırasında belirlenen helyumdan kaynaklanıyor.

Kaynak

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Türk Dağcı Hakan Coşkun Kırgızistan’da Kalp Krizi Geçirip Öldü 0 420

Foto: DHA

Kahramanmaraşlı dağcı Hakan Coşkun, Kırgızistan’da tırmandığı Khan Tengri dağından inerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Elbistan Dağcılık Kulübü Başkanı ve aynı zamanda eczacı olan Hakan Coşkun, 7 bin 10 metre yüksekliğindeki Khan Tengri dağına tırmanışının ardından dönüş sırasında aniden rahatsızlandı.

Yanındakilerin ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine karşın Coşkun, yaşamını yitirdi. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Coşkun’un cenazesi, resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye gönderilecek.

1982’den Beri İtalya’da Bir Garajda Kalan Efsane Otomobil 0 382

BMW‘nin ürettiği en önemli otomobillerden biri olan M1’in örneklerinden biri 34 yıl sonra bir garajda bulundu.


İtalya’da bir garajda 1982’den beri el sürülmemiş bir BMW M1 bulundu. BMW’nin ürettiği ortadan motorlu bu otomobilde 1980 yılından kalma orijinal lastikler bulunuyor. 1980 yapımı 7,392 km’de olan otomobilin saat gibi çalışıyor.


Parlak kırmızı renkteki M1’in kolayca restore edilebileceği belirtilirken, yalnızca 453 adet üretilen bu özel otomobilin daha sonra açık arttırmada satılması planlanıyor.


Aracın kaputunun altında 3,5 lt’lik 6 silindirli benzinli bir motor görev yapıyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: