Betelgeuse Yıldızı’nın Çöküşü 0 254

Betelgeuse Yıldızı’nın Çöküşü 0 255

Betelgeuse, Samanyolu Galaksisinde , Avcı Takım Yıldızında bulunan en parlak ikinci yıldız (diğeri mavi dev Rigel ) .Gökyüzünde Antares isimli yıldızla birlikte görülebilecek iki kırmızı devden biri! Betelgeuse, eski Arap mitolojisinde ”Gizemli Kadın”, Yunan mitolojisinde ise Helen’in tasvirlerinden biridir ayrıca.

Betelgeuse‘un bizden uzaklığı 425 ışık yılı ve çapı da yaklaşık  olarak Güneş’in çapının 600 katı olduğu hesaplanmış. Betelgeuse o kadar büyüktür ki, Güneş’in yerine yıldızımız o olsaydı , yıldızın dış atmosferi Güneş Sistemi’nin beşinci gezegeni olan Jüpiter’in yörüngesini içine alırdı. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars ise yıldızın içinde kalırlardı.

Eğer bir yıldız, Güneşin 100 katı ve daha büyükse bunlar dev yıldızlar olarak anılır. Kırmızı dev yıldızların yüzey sıcaklığı düşük (genellikle Güneş’in yüzey sıcaklığının yarısı kadar)  olduğundan oldukça parlak ve kırmızı görünürler. Aslında bu kadar büyük olmalarına rağmen oldukça hafif sayılırlar , mesela güneşten 600 kat büyük olmasına rağmen kütle olarak yalnızca 15 katıdır. Bir başka deyişle, Betelgeuse’un yoğunluğu Güneş’in yoğunluğundan çok daha azdır. Parlaklık olarak ise güneşten ortala 60.000 kat daha fazla parlaktır ama ne yazık ki artık ömrünün son anlarını yaşıyor. Hawaii’deki Mauna Kea yanardağının zirvesinde bulunan Keck Teleskobu’nun verilerine göre, Betelgeuse kutuplarından basılarak yuvarlak şeklini hızla kaybediyor. Büyük bir süpernova ile patladıktan sonra dünyanın iki günesi varmıscasına aydınlık saçacağı iddia ediliyor. Gündüzleri de gökyüzünden görülebilecek , geceleri ise ortalığı iyice aydınlatarak nesnelerin gölge vermesini sağlayabilecekmiş.

Kaynak: hemsnobhemgeek

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Türk Dağcı Hakan Coşkun Kırgızistan’da Kalp Krizi Geçirip Öldü 0 420

Foto: DHA

Kahramanmaraşlı dağcı Hakan Coşkun, Kırgızistan’da tırmandığı Khan Tengri dağından inerken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Elbistan Dağcılık Kulübü Başkanı ve aynı zamanda eczacı olan Hakan Coşkun, 7 bin 10 metre yüksekliğindeki Khan Tengri dağına tırmanışının ardından dönüş sırasında aniden rahatsızlandı.

Yanındakilerin ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerinin tüm müdahalesine karşın Coşkun, yaşamını yitirdi. Kalp krizi geçirdiği belirlenen Coşkun’un cenazesi, resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye gönderilecek.

1982’den Beri İtalya’da Bir Garajda Kalan Efsane Otomobil 0 382

BMW‘nin ürettiği en önemli otomobillerden biri olan M1’in örneklerinden biri 34 yıl sonra bir garajda bulundu.


İtalya’da bir garajda 1982’den beri el sürülmemiş bir BMW M1 bulundu. BMW’nin ürettiği ortadan motorlu bu otomobilde 1980 yılından kalma orijinal lastikler bulunuyor. 1980 yapımı 7,392 km’de olan otomobilin saat gibi çalışıyor.


Parlak kırmızı renkteki M1’in kolayca restore edilebileceği belirtilirken, yalnızca 453 adet üretilen bu özel otomobilin daha sonra açık arttırmada satılması planlanıyor.


Aracın kaputunun altında 3,5 lt’lik 6 silindirli benzinli bir motor görev yapıyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: