Lizbon ve Tramvay İkilisi 0 368

Lizbon’u ziyaret eden herkesin dikkatini çeken bir şey
vardır. Hemen hemen her yerde karşınıza çıkan tramvaylar. Onlar diğer
şehirlerdeki benzerleri gibi sadece düz yollarda gitmiyorlar. Daracık
sokaklarda bazen yokuş çıkarak, bazen yokuş inerek çok eski zamanlardan beri
yollarına devam ediyorlar. Şehir efsanesi mi bilmiyorum ama bazen yolcuların
tramvaydan aşağı inip tramvay yolundaki araçları kenara itmek zorunda
kaldıkları da olabiliyormuş.
Lizbon’da 12 numaralı tramvay

 

Lizbon’da her gün 4 farklı tramvay hattı çalışıyor.
Bunlardan üçü sarı renkli 12,15 ve 28 numaralı tramvaylar. Diğeri ise turistler
için çalışan şehrin görülmeye değer yerlerinde turlayan kırmızı renkli tramvay.
Fiyatlandırmasına gelecek olursak, eğer biletinizi tramvayın
içinde alacak olursanız ödemeniz gereken miktar 2.85 euro. Lizbon’da, İstanbul’daki
akbil sistemine benzeyen bir sistem var. Metro istasyonlarındaki bilet
makinalarından Viva Viagem isimli kartı alarak daha ucuza seyahat
edebiliyorsunuz. Bu kartın ücreti ise 50 cent. Bu kartla alacağınız tramvay
bileti ise 1.40 euro. Bu kartı Lizbon’da bulunduğunuz süre içerisinde dilediğiniz
kadar kullanabiliyosunuz. 24 saat geçerli sınırsız bilet ise 6 euro tutarında.
Lizbon’da tramvaylar sabah 6’da başlıyor ve gece 11’e kadar çalışmaya devam
ediyorlar.
Lizbon’da tramvay yolları ilk defa 1873 yılında döşenmeye
başlamış. O zamanlar atların çektiği taşıyıcılar kullanılıyormuş. 1901 yılında
tramvaylarda elektrikli sisteme geçilmiş ve bu tramvaylara Portekizce’de elektrikli
vagon anlamına gelen Carro e létrico ismi verilmiş. Zamanla bu isim yerini Eléctrico’ya
bırakmış. 1936 ve 1947 yılları arasında tramvay hatlarında müthiş bir ilerleme
yaşanmış. 20’nin üzerinde tramvay hattı oluşturulmuş ve bu tramvay kültürü günümüze kadar gelebilmiş.
Çoğu gezgin çok iyi bilir ki bir şehri keşfetmenin en iyi
yolu yürümektir. Bir şehrin sokaklarında, caddelerinde ne kadar çok yürürseniz
şehri tanıma şansınız da o oranda artar. Ben de yürümeyi çok sevenlerdenim ama
açıkçası Ağustos sıcağında Lizbon’un inişli çıkışlı yollarında saatlerce yürümek biraz
tadımı kaçırmıştı. Daha önce yaptığım ufak araştırmalar sonucu 28 numaralı
hatta binmeye zaten önceden karar vermiştim. Yorgunluğu derinden hissedince 28
numaralı tramvaya bindim. Bu tramvay aslında bir nevi tarihi eser. 1930’lardan
bu yana bu yollarda gidip geliyor. Biraz da turistik olduğu için içerisi çok
kalabalık. Cam kenarı bir koltuk bulmak olduça şanslı bir durum. Bu tramvay Lizbon’un çok
güzel yerlerini kısa bir sürede görme şansı sunuyor. Zamanı az olanlar için özellikle tavsiye edebilirim.
Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

En Ucuz Uçak Biletini En Kısa Sürede Bulmanın Yolları 0 534

Önümüzdeki bir ay içinde yurt dışına çıkmayı planlıyorsunuz ama hem ucuz uçak bileti bulmakta zorluk çekiyorsunuz, hem de tarihi netleştirmediniz. Haliyle onlarca uçak bileti satan firma bulunuyor ve gerçekten karar vermesi çok zor. Seçim zor olduğu için de tarih belirleme süreci uzuyor ve bu da fiyatlara yansıyor. Benim için de çok zor olan bu durumu kendimce kolaylaştırdım. En azından en ucuz bileti bulmak için uzun zamanlar harcamıyorum. Bunu da ister işinizi kolaylaştıracak bir tavsiye yazısı ister bir reklam olarak görün. Ama aşağıda bahsedeceğim siteyi en azından bilet almadan önce bir kere ziyaret edip bilet sorgulamanızda fayda var.

Çok değil, bundan aşağı yukarı 10 yıl önce uçak biletimizi almak için dışarı çıkardık ve tek tek acentaları dolaşırdık. Size en yakın acentalar ne komisyon koyarsa ona razı olmak durumundaydınız. Sonra internet çağında biraz daha zaman ilerleyince Havayolu firmaları kendi internet sitelerini kurup uçak biletini online olarak satmaya başladılar. Böylelikle firmanın kendi sitesine girip bilet alabilmemiz mümkün oldu. Ve ardından nihayet bizim gibi gezmeyi çok seven ve bir şekilde seyahat etmek durumunda olan tüm insanlar için kolaylık olan, tüm havayolu firmalarının biletlerini listeleyen ve içlerinden en ucuzunu bulmamızı sağlayan siteler açıldı. Bu herkes için hem aşırı kolaylık, hem zaman tasarrufu, hem de para tasarrufu demekti. Örnek vermek gerekirse ben son seyahatimde havayolu firmalarının bir çoğunu girip tek tek inceledim ve üstelik nereden baksanız hepsine birer saat ayırmama rağmen diğer havayollarına da girip tek tek inceleyip en ucuz bileti kendim bulmam gerekti. Ama ben öyle yapmak yerine havayolu firmalarını tek tek listeleyip en ucuz bileti bulmamızı sağlayan turna.com ‘a girdim, güzergahı seçip en uygun fiyatlı bileti aradım. İlk defa girmiş olmama rağmen sadece üç hamleyle bütün ucuz biletleri tek sayfada listeledim.
Merak ettiyseniz en başından anlatayım, turna.com ‘da sistem şöyle işliyor;
– En ucuz uçak biletini arıyorsunuz.
– Turna.com’u ziyaret ediyorsunuz.
– Kalkış ve Varış yerlerini seçiyorsunuz.
– Tarihleri seçiyorsunuz.
– Ve arama tuşuna basıyorsunuz.
Sistem size anında bütün havayolu firmalarının biletlerini ucuzdan pahalıya doğru sıralıyor. 
Bana göre en dikkat çekici özellik ise listenin üst kısmında bulunan 15 günlükten 1 yıllığa uzanan ucuz bilet grafiği. Grafiğe göre en kısa çubuk olarak gözüken günün üzerine geldiğinizde size önümüzdeki 15 günün en ucuz fiyatını verecektir. Bildiğiniz gibi en ekonomik bileti bulmaya yarayan esnek tarih özelliğini turna.com farklı bir boyuta taşımış ve çok çok sadeleştirmiş. Doğruyu söylemem gerekirse daha önceki uçuşlarımda 4-5 gün boyunca bilet arayıp yine de uygun bileti ve uygun tarihi bulamadığımı biliyorum. Son uçuşumdan önce bütün bilet firmalarını ziyaret ettim, daha doğrusu her seferinde ediyorum. Ama son uçuşumda bileti turna.com’dan aldım. Özellikle şu grafik durumuyla son ikidir dikkatimi çeken bir siteydi. Bunu yapan tek firma olmasa da sitenin arayüz kullanımı o kadar kolay geldi ki, 15 dakikada onlarca farklı yere uçak bileti sorguladım. Uzun yıllardır bulunan web tecrübeme güvenerek uçak bileti için en kolay arayüzlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda tüm uçuşlardan puan kazanmanız ve bu kazandığınız puanlarla indirimli uçak bileti almanız mümkün. Zamanınızı doğru kullanmak için uçak bileti ararken turna’yı kullanabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Önemlidir? 0 547

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bir çok ülkenin sağlık sigortasını zorunlu kıldığını hepimiz bilmekteyiz. Peki seyahat sağlık sigortası neden bu kadar önemli? Yurt içinde yaşadığımız herhangi bir problemde sağlık güvencemiz olduğu için kendimizi güvende hissederiz ve bir aksilik yaşanması durumunda sağlık güvencemiz olduğu için sorun yaşamadan tedavi olabiliriz. Peki ya yurt dışındaysak ve devletin bize verdiği sağlık güvencesinin dışına çıktıysak? İşte o zaman kesinlikle bir yurt dışı seyahat sağlık sigortamızın olması şart!

Yurt dışına seyahat edenler bilirler, herhangi bir hastalanma ya da kaza geçirme durumunda eğer ki sağlık sigortanız bulunmuyorsa gittiğiniz ülkede tedavi olmanız mümkün değildir. O yüzden yurt dışı seyahatlerinde sağlık sigortası yaptırmanız bir zorunluluktan öte geçip bir gereksinim olmakta. Bu gereksinimi karşılamak için de bir çok sigorta firması bulunuyor. Peki bu sigorta firmaları ne kadar güvenilir? Yurt dışı seyahat sağlık sigortamızı kime yaptırmalıyız? Her işin başı sağlık olduğu için sağlık sigortanızın kapsamı da çok önemli. 
Bugüne kadar çıktığım yurt dışı seyahatlerinde sağlık sigortamı bir zorunluluk olduğu için yaptırmadım. “Başıma bir şey gelirse sorun yaşamadan nasıl tedavi olabilirim?” diye düşünerek yaptırdım. O yüzden kendi çapımda belirli kriterlere sahibim. Sağlık sigortasının yanında belirli avantajlar sağlayan firmaları sürekli takip ediyorum. Her sigorta firmasının yurt dışı sağlık sigortası mevcut. Benim özellikle baktığım kriterlerin başında tabi ki herhangi bir kaza durumunda sorunsuz tedavi olabilme imkanı geliyor. Eğer firmanın güvenilirliğinden şüphem yoksa ikinci olarak bana ne gibi avantajlar sağladığına bakıyorum. 
Bugüne kadar çeşitli firmalardan sigorta yaptırmama rağmen son 4 seyahatimde kullandığım ve memnun kaldığım sigorta firması olan Generali’nin hizmetleri ve ayrıcalıklarını avantajlı buluyorum. Kendi kullandığım paket olan “Seyahatim Güvende Kapsamlı Paket” yurt dışında başıma gelebilecek en ufak problem için bile beni güvenceye alıyor.
Dünya turu hayaliyle yanıp tutuşan ve benim gibi bunun için yaşayan bir çok insan olduğuna eminim. Ama her ne kadar bu tutkuyla bazı şeyleri göz ardı etsek de sağlık her şeyden önce geliyor bunu unutmamak lazım. O yüzden siz de sağlık sigortanızı önemseyin. 
Eğer sağlık sigortanızı nereden yapacağınız hakkında kararsız kaldıysanız ben size kendi kullandığım Seyahat Sağlık Sigortasını önerebilirim. 
Generali’nin Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: