NASA Mars’ta Oksijen Üretecek 0 203

NASA Mars’ta Oksijen Üretecek 0 204

NASA’nın yapmış olduğu duyuruda Curiosity adlı uzay aracı Mars’ta yapmış olduğu başarı ardından Mars’ın keşif aracı olan Mars 2020 özellikleri ile merak ediliyordu. NASA uzun bir aradan sonra merakla beklenen keşif aracının özelliklerini kamuyla paylaştı. Mars 2020 keşif aracı proje içersinde bulunan Michael Meyer, yeni bir Mars aracının oksijen üretecek olduğunu dikkat çekerek, Mars’ta oksijen üreteceği aracın uzay keşifleri için büyük önem taşıdığını ifade etti. Bu aracın üzerinde yer alacak MOXIE adlı cihaz Mars’ın atmosferindeki karbondioksiti çekerek saf oksijen ve karbonmonoksite dönüştüreceği açıklandı. Dünya’ya geri dönme ihtimaline karşı Mars’ta numune de toplayacak, 2030 yılında ise kızıl gezegende kurulması beklenen koloni için önemli bir adım olarak görülmekte. Ortalama aracın yaklaşık 10 yıl kadar oksijen üreteceği öngörülüyor.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Haklarında Yakalama Kararı Bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu 0 472

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde, kendi devletleri veya diğer devletler için suç teşkil eden çeşitli siber eylemlere imza atan onlarca hacker grubu bulunmakta. Bu hacker gruplarından bazılarının sayısız kere yaptığı eylemler o kadar büyük ses getirdi ki, her grup kendi ülkelerinde çok uzun süredir aranmakta. Üstelik haklarında bulunan bu yakalama kararlarına rağmen henüz daha bulunabilmiş değiller. İşte karşınızda; yaptıkları eylemlerin büyüklüğüne göre Uluslararası kaynaklar tarafından sıralanan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu:

10. Honker Union (Çin Merkezli)

9. UGNazi (Uluslararası)

8. Anonymous (Uluslararası)

7. LulzSec (ABD)

6. Xbox Underground (Uluslararası)

5. Lizard Squad (Uluslararası)

4. The 414s (ABD)

3. RedHack (Türkiye)

2. Syrian Electronic Army (Suriye)

1. The Level Seven Crew (ABD)

Mars Görevinde Kaybolan Schiaparelli Bulundu 0 373

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a gönderilen Schiaparelli uzay aracı bulundu. Araç NASA’nın Mars yörüngesindeki bir uydusu tarafından gözlemlendi ancak sonuçlar oldukça kötü.

NASA’nın elde ettiği fotoğrafı inceleyen Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, Schiaparelli‘nin 2 ile 4 km kala Mars’a çakıldığını belirterek muhtemelen parçalara ayrıldığını tespit ettiler. Uçuş Operasyonları Direktörü Michel Denis, tespit edilen aracın olması gerekenden daha küçük bir alan kapladığını belirterek aracın tek parça olmadığı düşüncesine sahip olduklarını açıkladı.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: