Ege’nin Durak Noktası: Ayvalık 0 394

Yaz gelince Ege Bölgesi’ne yolunuz düşüyorsa eğer Ayvalık’ta koskoca bir gün geçirmeden dönmek olmaz. Koskoca bir gün bile Ayvalığın muhteşem adalarını ve o güzelliğini yaşamaya yetmeyecektir ama sizin için çok değerli bir gün olacağı kesin. Türkiye’de en çok adaya sahip yer olan Ayvalık, aynı zamanda yaz gelince yapılabilecek bir çok etkinliği de içinde barındırır. Sarımsaklı plajlarından Cunda adasına, Ayvalık Tostundan Şeytan Sofrasına hafızalarda yer etmiş bir çok özgünlüğe sahiptir. Başlıca durak noktalarından biridir.

Ayvalığa nasıl giderim? Ayvalıkta ne yenir? Cunda adasına nasıl gidilir? Cunda adasında ne yenir? Ayvalıkta gezilecek yerler nereleridir? Ayvalıkta nerede kalınır? Ayvalıkta nerede denize girilir?

Ayvalık Balıkesir’in bir ilçesidir ve Balıkesir merkezden Edremit, Burhaniye yolunu takip ederek ulaşılabilir. Ayvalık tam olarak Çanakkale-İzmir yolu üzerinde bulunmaktadır. Ayvalık’ta gezilecek bir çok yer vardır, bunlardan başlıcası Şeytan Sofrasıdır. Şeytan sofrasında şeytanın ayak izi diye adlandırılan oyuk bir kaya vardır. Ayrıca manzarası, özellikle gün batımı manzarası mükemmeldir. Gidilecek yerlerden başlıcasıdır. Bunun haricinde diğer onlarca ufak ada ve Cunda gezilebilir. Ayvalıkta nerede kalırım sorusuna gelirsek, Sarımsaklı plajında bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bunun haricinde bazı yerlerde çadır kamplara rastlanabilir. Sarımsaklı haricinde Ayvalık merkezde de konaklanabilir. Ayvalıkta ne yiyebiliriz? Ayvalıkta meşhur Ayvalık tostundan başka bir şeyin yenilmesi düşünülemez ilk olarak. İkinci olarak da balık en güzel seçim olacaktır. Ayvalık’ta denize girilecek en güzel yer de Sarımsaklı plajıdır. Duşlar ve kabinler mevcuttur, geniş kum plaja sahiptir.

Cunda adasına gitmek için Ayvalık merkeze giriş yaptıktan sonra deniz kenarına inip Cunda tabelalarını takip etmek yeterli olacaktır. Cunda adası restoranların bol olduğu bir yerdir ve balık yiyip rakınızı yudumlarken manzarayı seyredebilecek en güzel yerdir. Balıkçılar boldur, tur şirketlerinin yatları da sürekli Cunda’yı ziyaret edip turist getirirler. Konaklama için tercih edilebilir ancak Ayvalık’ta konaklama daha mantıklı olacaktır.

Ayvalık Adaları

Akoğlu Adası ya da Kedi Adası
Alibey Adası ya da Cunda Adası
Aslı Adacığı
Büyük İlyosta Adası ya da Güneş Adası
Büyük Karaada veya Balık Adası
Büyük Maden Adası ya da Maden Adası
Çıplak Ada
Çiçek Adası
Gizli Kaya
Göz Adası ya da Raftel Adası
Güneş Kayası
Güvercin Adası
Hasır Adası
Ikız Kayalar
Kamış Adası ya da Kara Ada Kalın Ada
Kılavuz Adası ya da Pınar Adası ya da Mosko Adası
Kırlangıç Kayalari
Kız Adası
Kumru Adası
Küçük İlyosta Adası ya da Yumurta Adası
Küçük Karaada ya da Kutu Adası ya da Balkan Adası
Küçük Maden Adası
Lale Adası ya da Dolap Adası, Soğan Adası
Öker Adası
Sefil Ada
Taş Adası ya da Kayabaşı Adası
Taşlı Ada
Tavuk Adası
Yalnız Ada
Yelken Ada
Yellice Adası ya da Poyraz Adası ya da İncirli Adası, Ayvalık
Yumurta Adası
Yuvarlak Ada

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Dünyanın En Yaratıcı 13 Otobüs Reklamı 0 460

Sizi yalnızca bir yerden bir yere götürme amacına sahip otobüsler artık eskide kaldı. Günümüzde otobüsler sıkça Billboardlar gibi reklam panoları olarak kullanılıyor. Türkiye’de bu yaratıcı reklam örneklerini küçük şehirlerde göremesek de İstanbul gibi büyük şehirlerimizde şirketler yaratıcı reklam için beyinlerini oldukça zorlamaya başladı. Listemizdeki bu 15 otobüs de Dünyanın farklı köşelerinde fotoğraflanmış en yaratıcı reklamlara ait. Sizi en çok şaşırtan otobüs reklamı hangisi oldu, listeye hep birlikte göz atalım.

1. Bern Havalimanı Otobüsü

©Neue Lgk, Bern ve Zürih, İsviçre

2. Çamaşır Deterjanı Reklamı

3. Kariyer Planlama Şirketi

4. Oyuncak Şirketi

5. Çöp Kamyonu

© GREY Amsterdam

6. Bir Isırık Daha

7. Absolut Vodka

©TBWACHİATDAY, ABD

8. National Geographic

9. Lütfen Yaya Geçidini Kullanın

10. Dr.Best Diş Fırçaları

© Kim Sokola & Julia Neumann

11. Bankamatik

© Fältman & Malmén, Stockholm, İsveç

12. Diyet & Bakım Şirketi

© Liat Azulay

13. Hayvanat Bahçesi

© Bates Y&R

Efsane Woodstock Festivali 2019’da Yeniden! 0 580

1969 yılının 15-18 Ağustos’unda yarım milyon insanı müzik ve barış teması altında buluşturan ve 1969’dan sonraki 20.yüzyıl müzik tarzını şekillendiren efsane Woodstock Festivalinin, 50.yıldönümü olan 2019’da tekrar düzenlenmesi planlanıyor. Yarım asırdan sonra 50.yıl ruhuyla tekrar Woodstock’ta bir araya gelme fikri, Rock’n Roll müzik tutkunu şimdiki gençliğin daha ilk dakikadan ilgisini çekmiş olmalı. Özellikle Rock müziğin temellerinin atıldığı 60’lı yıllarda ortaya çıkan grupları dinleyememiş olmak, o zamanlarda yaşamak isteyip de o havayı soluyamayan şimdiki nesil binlerce kişinin bu festivale yoğun ilgi göstereceğini tahmin etmek zor değil. 69’dan sonra da düzenlenen fakat 2019 için özel bir 50.yıl organizasyonu planlanan Woodstock’ta efsane ’69 günlerini tekrardan yakalayabilmek çok da zor değil.

’69 yılında yaklaşık 450.000 müziksever ve “hippie” gençliğin, çadır ve karavanlarıyla katıldığı Woodstock’a 2019 yılında kaç kişi katılır bilemeyiz ancak müzik tarihine damga vuran ve büyük bir nesli temsil eden bu festivale düşünülenden daha büyük bir katılım olacağını söylesek yalan söylemiş olmayız. Özellikle bu önemli haberi sizler için yazarken heyecanlanan ben olmak üzere benimle aynı şeyleri hisseden binlerce kişinin Türkiye’den dahi şimdiden pasaport işlemlerine başlamak için sabırsızlandığını görür gibiyim.

New York’ta aynı yerde gerçekleşmesi düşünülen 2019 Woodstock’a hangi grupların ya da sanatçıların katılacağı henüz belli değil. 1969’da Jimi Hendrix, Jefferson Airplane, Janis Joplin, The Who ve sayamadığımız bir çok efsanenin katılımıyla gerçekleşen festival, önümüzdeki 3 yıl boyunca çok konuşulacak konulardan biri olacak. Biz de festival ile ilgili gelişmeleri sizlere duyuracağız. Rock müzik ve Barışın simgesi Woodstock için takipte kalın!

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: