Türkiye’de Yaşam Kalitesi En Yüksek 3 Şehir 0 1170

Yaşam kalitesi nedir? Hangi kriterlere göre belirlenir? Bu sorular bana yöneltilecek olursa, kişi başına düşen milli gelire göre değil, kavramlara göre yanıt veririm. Örnek verecek olursak, “özgürlük”, “rahatlık”, “huzur ortamı” gibi kavramlar. Bu değerlendirmemi de bu ölçütlerde yaptığımı unutmayınız. İstanbul’da yaşayan bir aileye göre yaz kış Muğla / Bodrum’da veya Balıkesir / Altınoluk’ta yaşayan bir aile bir çok otoriteye ve ailenin kendisine göre daha yüksek yaşam standardına sahiptir. Bunun nedeni olarak, yaşın veya bıkkınlığın getirdiği sebeplerden ötürü daha rahat bir yerleşim birimine yerleşmek olduğunu söyleyebiliriz.

Edirne
Avrupa’nın Trakya kısmında bulunan Edirne bir çoğumuzun bildiği gibi orta nüfuslu, eskiden Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir Avrupa şehridir. Gerek insanların günlük yaşamları, gerek şehirdeki özgürlük ve huzur ortamı, gerekse insanlar arasındaki saygı da buna ek olarak kendini belli etmektedir. Turistik olarak da öne çıkan bir şehir olan Edirne, günlük yaşamda da tercih edilmesi gereken şehirlerden birisidir.

 

Çanakkale
Türkiye’de emeklilikten sonra yaşam için en çok tercih edilen bir kaç şehirden biri de Çanakkale’dir. Sessiz sakin bir balıkçı kasabası gibi gözüküp, kimi zamanlarda da insanların eğlenceyi her şeye tercih ettiği bir şehir. Her türlü yaşam tarzını içinde barındıran, ufak nüfuslu ama insana her şeyi sunan bir şehir. Kesinlikle yaşanılası bir yer. Bu şehirde sıkılmak pek de mümkün değil.

Eskişehir
Büyük bir öğrenci şehri, aynı zamanda Anadolu’nun ortasında bir Avrupa şehri. Eskişehir her kategoride yer edinebilecek bir şehir. Sosyal ve kültürel anlamda Türkiye’nin en kuvvetli ve en aktif şehirlerinden bir tanesi. Büyükşehirin getirdiği zorlukları bir kenara atarsak, saf ve güzel, yaşanılası bir şehir Eskişehir. Adı eski olmasına rağmen yeniliklere çok kolay ayak uydurup geleceğin şehirleşmesini bizlere sunuyor bu özelliğiyle. Tüm kategorilerde yaşam kalitesi yüksek bir şehir unvanını almayı hak ediyor.

 

Dünya Sinemasının Kalbi: Hollywood

Ekonomik Tatil Rehberine Göz Atmak İçin Tıklayın

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

11. Uluslararası Erzurum Buz Tırmanış Festivali Gerçekleşti 0 366

11. Uluslararası Erzurum H. Emrah Özbay Buz Tırmanış Festivali 22-26 Ocak 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festivale Çanakkale Belediyespor ekibinden 5 Dağcı katıldı. Akademik Danışman Erdal Öztura, eşi Aslı Öztura, Onur Zoroğlu, Çağatay Önder ve Umut Ulaş Tan isimli dağcılarıyla katılan Çanakkale Belediyespor, Uluslararası Erzurum Buz Tırmanış Festivalinde Çanakkale’yi temsil etti.

21 Ocak günü Çanakkale’den yola çıkan Belediyespor dağcıları, İstanbul’dan aynı gün kalkacak olan uçaklarının iptal olması sebebiyle 22 Ocak günü sabah 09:00’da İstanbul’dan uçakla ayrılıp 11:00’de Erzurum Havalimanına iniş yaptılar. Havalimanından toplanma yeri olan Yakutiye Gençlik Merkezi’ne geçen dağcılarımız 2 saat sonra Festivalin yapılacağı ilçe ve aynı zamanda konaklama yeri olan Uzundere ilçesine doğru yola çıktılar. Dağcılarımızın bir kısmı çadırda, bir kısmı Öğretmenevinde konakladı ve 23 Ocak günü milli dağcı Doğan Palut’un verdiği eğitimlere katılarak buz tutan şelaleye tırmandılar. 24 Ocak’ta Aykut Türem ve Mustafa Yeşildal’dan ikinci eğitimlerini alan dağcılarımız 25 Ocak günü Lucifer ve Sarı Gelin isimli rotalara diğer dağcılarla birlikte topluca tırmanış gerçekleştirdiler.

26 Ocak günü Çanakkale’ye dönmeden önce Erzurum’da tarihi yerleri gezen ekibimiz 26 Ocak günü 21:00’de kalkan uçaklarıyla İstanbul’a ve ordan da Çanakkale’ye dönüşlerini yaparak festival boyunca Çanakkale Belediyespor’un destekleriyle Buz Tırmanış Festivalini tamamladılar.

Dağcılar Sarıkamış Şehitleri İçin Allahuekber Dağlarına Tırmandı 0 401

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun gerçekleştirdiği Sarıkamış Şehitleri Anma Tırmanışı için 25 Aralık’ta yola çıkan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyeleri Umut Ulaş Tan, Hüseyin Kamış, Çağatay Önder, İrfan Önder, Esin Coşgun ve Türkiye Dağcılık Federasyonu üyesi diğer Dağcı Toplulukları, 27 Aralık 2015 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağlarının 3120 m. yükseklikteki zirvesine çıkarak tırmanışı tamamladılar.

1914 yılı Aralık ayında gerçekleşen Sarıkamış Harekatında binlerce şehit veren Osmanlı İmparatorluğu askerleri anısına TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) tarafından her yıl yapılan Allahuekber Zirve Tırmanışı, 2015 yılında da yüzlerce dağcının katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Aralık gecesi Sarıgün köyünde kamp kuran ÇOMÜDAT (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu) üyesi 5 dağcımız, 26 Aralık günü sabah saat 10:00’da tırmanış için harekete geçtiler ve saat 13:30’da zirve tırmanışının yapılacağı ana kampa vardılar. 27 Aralık günü sabah saat 07:00’de zirve tırmanışına başlayan dağcılarımız 09:30’da zirveye ulaşıp Sarıkamış Şehitleri için saygı duruşunda bulundular. 09:45’te inişe geçen dağcılar 14:30’da Sarıgün köyüne geri dönerek tırmanışı başarıyla gerçekleştirdiler.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: