Standartları Belirleyen Ülke: İzlanda 0 378

Standartları Belirleyen Ülke: İzlanda 0 379

İzlanda’yı bilenler veya daha önce hakkında en ufak bir araştırma yapanlar küçük ve soğuk bir ülke olduğunu bilirler. Bu yönüyle pek cezbedici gelmese de, İzlanda Dünya’daki ülkeler arasında dünyadan en bağımsız, bir o kadar da dünya standartlarını belirleyen bir ülke konumunda bulunmaktadır. En yakın büyük yerleşim birimine yaklaşık olarak 1000 km. uzaklıkta bulunan İzlanda bir ada ülkesidir. Ada ülkesi olmanın getirdiği dezavantajlar var tabi ki. Ancak diğer dünya devletlerinden kilometrelerce uzakta olmanın avantajları da yok değil. Bugüne kadar gündemde hep ABD, Almanya, Rusya gibi ülkelerden bahsedildiğini biliyoruz. Diğer ülkeler de, bu ülkelerle anlaşmalar sağlayan ve bir şekilde gündemde öne çıkan ülkeler. Adını pek duymadığımız bir çok ülke var dünyada. Ama İzlanda bu adını her zaman duymadığımız ülkeler arasında adından en çok söz ettiren ülke. Peki neden öyle?

İzlanda konumu itibariyle ve bir çok devlete olan uzaklığı nedeniyle dünya sahnesinde pek yer almayan bir ülke. Bir ada devleti olması İzlanda’yı siyasetin dünya üzerindeki kötü tutumundan ayıran bir unsur. Hiç bir ülkeyle komşu olmaması da, ülkenin dış işlerine barışçıl anlamda katkı sağlıyor. Öyle ki İzlanda ülkesi 2014 yılında IEP tarafından yayınlanan Dünyanın En Barışçıl Ülkeleri listesinde zirvede yer alıyor. Bunun belirlenmesindeki en büyük etken, savaş ve suçlular konusundaki ülke tutumları. İzlanda’nın bir ordusu yok, istikrarlı bir politikası var, insanlar huzurlu, suç oranı yok denecek kadar az, hapishaneler neredeyse boş ve okur-yazar oranı en tepelerde. Sakinliğin ve huzurun ülkesi olarak bir numarada oturuyor. Aynı zamanda önceki yıllarda yayınlanan “En Yaşanabilir Ülke” listesinde de birinciliğini koruyor.

Başkenti Reykjavik olan İzlanda, aynı zamanda dünya üzerinde en yoğun volkanik faaliyet gösteren kara parçası. Ülkenin nüfusu ise 320 bin kişidir ve nüfusun yaklaşık yarısı başkent Reykjavik’te yaşamaktadır. En önemli gelir kaynağı ise balıkçılıktır. İzlanda’nın turistik ve ilgi çekici odak noktaları da bulunmaktadır. Ülkede yer alan volkanlar, bazı bölgelerde sıcak su kaynağı oluşturmaktadır. Ayrıca kuzey ışıklarının görülebildiği bir bölgededir. Turistik geziden ziyade, yaşanabilir ülke olması İzlanda’nın en cezbedici özelliği. Tabi ki soğuk hava koşullarını göz ardı edebilirseniz.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Paris’te Sanat: Kauçuk Basketbol Sahası 0 303

Paris’te evlerin arasında bulunan bu basketbol sahası tasarım, dizayn ve kullanılan malzeme açısından dünyada tek. Binaların arasında olması ve beton yapılaşmadan dolayı çok fazla yankı ve gürültü yapılan bir saha olması, yapının sahibinin tasarım değişikliğine gitmesine neden olmuş. Bir grup yaratıcı insanın oturup kafa yorduğu basketbol sahası bittiğinde ise ortaya hem görsel, hem işitsel açıdan tatmin edici bir iş çıkmış.

Zeminin kauçuk kaplama tercih edilmesinin sebebi ise basketbol topunun çıkarttığı rahatsız edici yankılar. Komşu binalardan gelen şikayetler üzerine böyle bir değişikliğe giden bina sahipleri, görsel tasarım adına da oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Sanatı basketbol sahasına yansıtan bu yaratıcı iş, hem çevre binalarda oturan sakinlere, hem de basketbol oynayan sporculara oldukça yaramış.

Önceki hali:

Sonraki hali:

Avrupa’da Tatlı Bir Kasaba: Karaağaç 0 1502

Türkiye’nin batısında görülmesi gereken yerlerin başında gelen bir yer var, o da Edirne’ye bağlı ufak bir kasaba olan Karaağaç. Meriç Nehri’nin kıyısında ve aynı zamanda Yunanistan sınırında bulunan bu mahalle, Meriç’i geçtikten sonra Avrupa’ya tamamen girdiğinizi hissettiriyor. 1923 yılında imzalanan Lozan Barış Antlaşması ile savaş tazminatı olarak Yunanistan’dan alınan Karaağaç ve Bosnaköy, hem Türk hem de bir Yunan köyü olarak kültürlerin de kesiştiği önemli bir nokta. Lozan Barış Antlaşmasıyla elde edilen bu topraklardan dolayı da Karaağaç tren istasyonu bölgesine büyük bir Lozan Anıtı inşa edilmiştir. Edirne’ye bağlandıktan sonra geçen süre içinde de Edirne halkının gün içinde ziyaret ettiği bir bölge haline gelmiştir. Piknik alanları, cafeler, büyük yeşil alanlar ve Karaağaç tren istasyonunun Trakya Üniversitesi’ne verilip Güzel Sanatlar Fakültesinin oraya taşınmasıyla bölge daha da hareketlenmiştir.

Çok da büyük olmayan Karaağaç’ı geçtikten hemen sonra Yunanistan sınır kapısı Pazarkule bulunmaktadır. Ancak daha güneyde bulunan İpsala sınır kapısının transit geçiş yolu üzerinde olmasından dolayı yoğunluk genelde İpsala’da yaşanır, Pazarkule sınır kapısında bir de ufak free shop vardır, bu ufak free shop’tan genellikle Edirne halkı da yararlanır. Edirne şehir merkezine köprüyle bağlanan Karaağaç’ın doğası da güzeldir, Avrupa’nın geneli gibi yeşil düzlükler bolcadır.

Karaağaç’a Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından otoban veya karayolunu takip ederek Edirne şehir merkezine ulaşılır, Edirne şehir merkezine geldikten sonra Pazarkule (Yunanistan) tabelalarını takip ederek Meriç nehri geçilir ve taş yolun sonunda bulunan kavşağa geldikten sonra Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesinin (Karaağaç eski Tren Garının) önüne çıkan caddeye girip Karaağaç merkeze giriş yapılır.

Çanakkale tarafından, Gestaş Feribot İskelesine geldikten sonra saat başı kalkan Eceabat feribotuna binilir, Gelibolu yolu takip edilerek deniz kıyısındaki yoldan Gelibolu’ya gelinir ve Keşan’a doğru devam edilir. Keşan’a girdikten hemen sonra İstanbul / Tekirdağ ve İpsala sınır kapısına ayrılan kavşaktan dosdoğru yukarı çıkılarak Edirne yoluna sapılır. Havsa’ya varana kadar düz giden yol Havsa’da otoban girişine ayrılır, otobana girmeden sola saparak 20 km sonra Edirne’ye varılır ve şehir merkezine ulaşılır, Edirne şehir merkezine geldikten sonra Pazarkule (Yunanistan) tabelalarını takip ederek Meriç nehri geçilir ve taş yolun sonunda bulunan kavşağa geldikten sonra Karaağaç Güzel Sanatlar Fakültesinin (Karaağaç eski Tren Garının) önüne çıkan caddeye girip Karaağaç merkeze giriş yapılır.

 

 

 

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: