Son Yılların Gözdesi: Maldivler 0 356

Son Yılların Gözdesi: Maldivler 0 357

Yurtdışı tatili denince son yıllarda akla gelen tek ülke Maldivler. Öyle ki havayolu şirketleri dahil tüm turizm şirketlerinin reklamlarında boy boy görsellerine yer verdiği tatil ülkesi olan Maldivler’e, Türkiye’den de akın akın turist gitmekte. Müslüman bir ülke olması, Türk turistlerin tatil biletlerini Maldivler’e almasında önemli bir etken. Onun haricinde okyanusla iç içe onlarca adadan oluşan mükemmel doğası, plajları ve kendine has sakinliği, turistlerin bu egzotik havayı değerlendirmesini sağlıyor. Hangi insan yatağından kalktığında uçsuz bucaksız okyanusla bitişik bembeyaz kumsal manzarasını görmek istemez ki? Yıllar boyu filmlerden, kitaplardan insanların hafızasında yer edinen ve insanı büyüsüne kaptıran “ıssız ada” kavramını Maldivler’de yaşamak çok da zor değil. Zira 1200 adalı Maldivler’in hala daha 1000 adası insansız. Durumu elverişli olanların vakit kaybetmeden Maldivler’e uçak bileti ayırtmasında fayda var. Tatil arıyorsanız, bundan iyisi zor bulunur.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Yunanistan’da Gezilecek Yerler: Atina Akropolisi 0 493

Köklü bir kültüre sahip Yunanistan, tarihin en eski yapılarını ve zamanın ünlü filozoflarını içinde barındırmaktadır. Bu denli köklü bir yapıya sahip olduğu için, kültürel ve tarihi yapılar da bir çok ülkeye kıyasla sayıca fazladır. Kısa mesafede bulunmasına rağmen hala gitmeyen varsa mutlaka gitmeli, Yunanistan’da gezilecek çok fazla yer var!

Atina Akropolisi

Akropolis kelimesi eski Yunanca’da “şehirlerin yanında bulunan yükselti” anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde Akropolis olarak anılan bir çok yer vardır, ancak bunların en ünlüsü Atina Akropolisidir. Deniz yüzeyinden 152 metre yükseklikte bulunan Atina Akropolisine yerleşim kayıtlarına bakıldığında ilk yerleşimin Cilalı Taş Devri zamanında yapıldığı görülmektedir. Akropolis’te bulunan evler ve sarayın yapım tarihi ise Tunç Devri dönemine denk gelmektedir. 

Partenon

Partenon, Athena‘nın tapınağıdır, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir.

Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür. Tapınak Dor üslubu ile inşa edilmiştir.

Partenon isminin Athena Partenos`ün kült heykelinden geldiği sanılmaktadır. Bu heykel Fidias tarafından fildişi ve altın kullanılarak yapılmıştır, Athena`nın sıfatı partenos (παρθένος, bakire) tanrıçanın bekaretini simgelemektedir.*

Azerbaycan 0 276

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası /ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ/), Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km’lik sınırı bulunmaktadır. *

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: