Ölümsüz Aşkların Köprüsü: Hohenzollern 0 473

Ölümsüz Aşkların Köprüsü: Hohenzollern 0 474

Bundan 4 sene önce ikinci Almanya seyahatim sırasında ilk kez Köln şehrine gittim. Köln’ün tarihi yapısı ve güzel Ren nehri herkesi büyülediği gibi beni de büyüledi. Şehre giriş yaptıktan sonra arabayı bir yere park edip Ren nehri kıyısında yürüyüş yapmak istedik, nehrin kenarındaki geniş yürüme parkurları ve heybetli heykeller geride kaldıktan sonra Hohenzollern köprüsüne yaklaştık. Bir sonraki durağımız Kölner Dom (Dom Katedrali) olduğu için köprüden geçip yolumuza devam edecektik.

Köprüye vardık ve yaklaşık yarım kilometrelik köprünün tam ortasına geldiğimizde bir Ren nehri pozu, bir Dom Katedrali pozu ve bir de köprü pozu almak istedim. O sırada da yanından geçtiğimiz kilitlerin ne olduğunu merakla sordum. Cevabı aldıktan sonra fotoğraflarımı çekip Dom Katedrali’ne doğru tekrardan yürüyüşe geçtik. Efendim bu kilitler, yıllardır köprüde olmakla birlikte tamamen Köln halkının ve turistlerin köprüye kilitlediği kilitlerden oluşmaktaymış. Ancak kilitlerin özel bir anlamı var. Sevdiğiniz kişinin ismi yazılı olan asma kilidi veya sevgilinizle birlikte yaptırdığınız bir asma kilidi buraya asıyorsunuz. Bunun sebebi ise aşık olunan kişiye kavuşmak veya sevgililerin ölene dek birlikte yaşamasını sağlamak. Asma kilitleri sadece asmakla da kalmayıp Ren nehrinin sularına atmak gerekiyor. Köprüde binlerce asma kilit bulunmakta ve binlercesinin anahtarı da şu an Hohenzollern köprüsünün altında olmalı.

Köln şehrinde sevgililerin özellikle hobi haline getirdiği şeylerden birisi de özel bir asma kilit yaptırıp köprüye kilitlemek, anahtarını birlikte nehre atmak ve ardından nehre karşı bir hatıra pozu çektirip köprünün karşısına geçmek. Ancak yukarıdaki fotoğraftan da anlaşılacağı gibi bazı sevgililer işi abartmış, umarım asma kilide harcadıkları emek kadar ilişkilerine de harcamışlardır ve 5 sene geçmesine rağmen hala birliktelerdir sevgili Andrea ve Bernd çifti.

Köln’e sevgilinizle birlikte gidecek olursanız veya sevdiğiniz birisi varsa, Hohenzollern köprüsüne ikinizin adının yazılı olduğu kilit asıp anahtarını Ren nehrine atmadan sakın ola dönmeyin.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Terk Edilmiş Binalara Duvar Resimleri Yapan Sanatçıdan 10 Mükemmel Çalışma 0 274

Dünya’nın bir çok yerinde terk edilmiş binalara, fabrikalara ve ıssız duvarlara yapılan duvar resimlerine rastlamak mümkün. Yalnızca boya ve graffiti tekniğiyle yapılan bir çok duvar resmi var ancak bu yazıda ele aldığımız sanatçı, özellikle terk edilmiş fabrika ve sanayi bölgelerine yaptığı büyük oyulmuş duvar resimleriyle ünlü. Oyulmuş duvar resimleri aslında duvarın en dış katmanında bulunan sıva veya betonun oyularak yalnızca tuğla veya taş görünümünde bırakılması ve yakından bakıldığında bir nevi dev heykelleri andırması.

Sanat icra etmenin bir çok yolu var, bu duvar resimlerini yapan sanatçı da bu yolu seçmiş ve resimlerini özellikle endüstri ve sanayi alanlarında bulunan terk edilmiş yapılara yapıyor. Bosna Hersek’te bulunan bu duvar çalışmaları, emsalsiz ve bir o kadar da çekici.
Bu 10 mükemmel çalışmaya göz atalım:

 

 

 

 

 

 

 

Sanatçının Facebook adresi: HAD Artwork

Paris’te Sanat: Kauçuk Basketbol Sahası 0 243

Paris’te evlerin arasında bulunan bu basketbol sahası tasarım, dizayn ve kullanılan malzeme açısından dünyada tek. Binaların arasında olması ve beton yapılaşmadan dolayı çok fazla yankı ve gürültü yapılan bir saha olması, yapının sahibinin tasarım değişikliğine gitmesine neden olmuş. Bir grup yaratıcı insanın oturup kafa yorduğu basketbol sahası bittiğinde ise ortaya hem görsel, hem işitsel açıdan tatmin edici bir iş çıkmış.

Zeminin kauçuk kaplama tercih edilmesinin sebebi ise basketbol topunun çıkarttığı rahatsız edici yankılar. Komşu binalardan gelen şikayetler üzerine böyle bir değişikliğe giden bina sahipleri, görsel tasarım adına da oldukça başarılı bir iş çıkarmışlar. Sanatı basketbol sahasına yansıtan bu yaratıcı iş, hem çevre binalarda oturan sakinlere, hem de basketbol oynayan sporculara oldukça yaramış.

Önceki hali:

Sonraki hali:

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: