Ekonomik Tatil Rehberi: Herkes Tatil Yapabilir 0 275

Ekonomik Tatil Rehberi: Herkes Tatil Yapabilir 0 276

Kimi zaman yurt içi, kimi zaman yurt dışı. İş hayatının veya bulunduğumuz yerin sıkıcılığından sıyrılmak için hepimiz bir kaç günlüğüne de olsa tatil yapmak isteriz. Ancak bazılarımızın durumları bu yüksek bütçeli tatili kaldıramadığı için tatil yapmaktan vazgeçerler. Bu yüksek bütçeyi çok çok aşağılara çekmek belki pek mümkün değildir ama biraz olsun cebe yararı dokunacak hamleler yapılabilir. Bu hamleler nelerdir?

Tatil Yapacağınız Yeri İyi Belirleyin

Bütçenize göre bir tatil belirlemek yapmanız gereken en önemli şey. Yurtiçinde veya yurtdışında bulunan tatil noktalarını ve fiyatlarını iyi inceleyin. Bütçenize uymayan bir noktada tatil yapmayın. Ayrıca şehir merkezlerine yakın yerler genelde pahalı olmasına rağmen, ulaşım şartlarının zor ve pahalı olduğu bir yerde şehir merkezlerindeki konaklama noktalarını iyi tarayın.

Nerede Kalacağınızı Belirleyin

Tatil yapmak için bir çok yerde bulunabilirsiniz, bunun içine oteller veya lüks tatil yerleri de dahil. Ancak ekonomik bir tatil için oteller yerine, gideceğiniz yerin pansiyonlarına ve kamp yerlerine iyi göz atın. Genelde kamp yerleri daha uygun fiyatlarda olur. Eğer bir kamping alanı seçecekseniz ve her seferinde böyle bir tatil yapmayı düşünüyorsanız bir çadır veya arabanızla çekebileceğiniz bir karavan almanız size her sene ekonomik tatil yapmanın yolunu açacaktır.

Ne Kadar Kalacağınızı Belirleyin

Plansız gidilen tatiller her zaman için çok harcama yapılan tatiller olur. Gidiş ve dönüş zamanınızı planlamak bütçeniz için çok büyük katkı sağlayacaktır.

Oteller İçin Erken Rezervasyon Yaptırın

Otellerin bir çoğu kış döneminden rezervasyon almaya başlamaktadır ve yaz sezonu doluluk oranlarını artırmak ve garantiye almak için erken rezervasyon fiyatlarını yazın sattıkları odaların çok çok altında tutarlar. Hatta kimi zaman bir çadır kampta yaptığınız tatilde verdiğiniz çadır yeri kirasından çok daha ucuza bir beş yıldızlı otelde konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Tur Şirketleriyle Görüşün

Tur şirketleri sizin cebinizi düşünmeyebilir belki ancak piyasaya hakim oldukları için ve her bölgeyi tarama imkanları daha yüksek oldukları için tur şirketleriyle görüşün ve tek tek fiyat alın. 

Ulaşım Şeklinizi Seçin

Gideceğiniz tatil noktalarına en uygun ulaşım şeklini seçmek sizi belki de tatil masrafları kadar yol masrafı vermekten kurtaracaktır. En ekonomik ulaşım yolu otostoptur, eğer bu ulaşımı tercih ederseniz maliyetsiz zaman kaybı yaşarsınız ve sadece tatilinizin süresi uzar. Şartlar elveriyorsa otostop en ekonomik ulaşım aracıdır.

Havayolu Şirketleriyle Görüşün

Havayolu Şirketleri her dönem belli kampanyalarla ulaşımı ucuz hale getirirler. Gideceğiniz yer için herhangi bir kampanya olup olmadığını ve en uygun nasıl gidilebileceğini sorun. Havayolu şirketleri belli dönemlerde otobüsten daha ucuza ulaşım sağlarlar ve bunun hakkında bilgilendirme de yaparlar.

Gideceğiniz Noktayı Araştırın

Tatil için seçtiğiniz bölgeyi araştırın, gezilebilecek yerlerini, nerede ne kadar ucuza yemek yenebileceğini, plaj ve plajdaki ekipmanların ücretlerini ve ulaşımın hangi bölgelerde daha kolay sağlanabildiğini öğrenin. Bu sizi zaman ve para kaybından kurtaracaktır. Edindiğiniz bilgileri not alın ve gezerken yanınızda bulundurun.

Arkadaşlarınızla Gidin

Mümkünse tatile arkadaşlarınızla veya oda paylaşabileceğiniz herhangi birisiyle çıkın. Çift kişilik veya çok kişilik odalar her zaman daha ucuza gelir ve belli başlı konularda maliyetlerinizi düşürür. Tek dezavantajı yol masrafının artmasıdır.

Erken Kalkın

Tatil süresi boyunca erken saatlerde uyanmak gezeceğiniz yer sayısını ve tatilden aldığınız hazzı artıracaktır. Böylelikle gezi ağırlıklı tatillerinizi daha erken bitirme fırsatınız oluşur ve bu da ekonominize katkı sağlar.

Sözlük Taşıyın

Tatil yapacağınız ülkenin dilini bilmek veya yanınızda sözlük taşımak, bir çok durumda yardımcı olabileceği gibi ekonomik anlamda da maliyetlerinizi düşürecek katkılar yapabilir. Sözlük vasıtasıyla çevredeki insanlarla diyalog kurarak en uygun kahvaltıyı nerede yapabilirim gibi sorular yöneltebilirsiniz.

Ekonomik tatil kötü tatil demek değildir. Eğer nereye gideceğinizi ve ne yapacağınızı biliyorsanız milyarlar harcayan bir çok kişiden daha iyi tatil yapabilirsiniz. Herkese iyi tatiller.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

En Ucuz Uçak Biletini En Kısa Sürede Bulmanın Yolları 0 535

Önümüzdeki bir ay içinde yurt dışına çıkmayı planlıyorsunuz ama hem ucuz uçak bileti bulmakta zorluk çekiyorsunuz, hem de tarihi netleştirmediniz. Haliyle onlarca uçak bileti satan firma bulunuyor ve gerçekten karar vermesi çok zor. Seçim zor olduğu için de tarih belirleme süreci uzuyor ve bu da fiyatlara yansıyor. Benim için de çok zor olan bu durumu kendimce kolaylaştırdım. En azından en ucuz bileti bulmak için uzun zamanlar harcamıyorum. Bunu da ister işinizi kolaylaştıracak bir tavsiye yazısı ister bir reklam olarak görün. Ama aşağıda bahsedeceğim siteyi en azından bilet almadan önce bir kere ziyaret edip bilet sorgulamanızda fayda var.

Çok değil, bundan aşağı yukarı 10 yıl önce uçak biletimizi almak için dışarı çıkardık ve tek tek acentaları dolaşırdık. Size en yakın acentalar ne komisyon koyarsa ona razı olmak durumundaydınız. Sonra internet çağında biraz daha zaman ilerleyince Havayolu firmaları kendi internet sitelerini kurup uçak biletini online olarak satmaya başladılar. Böylelikle firmanın kendi sitesine girip bilet alabilmemiz mümkün oldu. Ve ardından nihayet bizim gibi gezmeyi çok seven ve bir şekilde seyahat etmek durumunda olan tüm insanlar için kolaylık olan, tüm havayolu firmalarının biletlerini listeleyen ve içlerinden en ucuzunu bulmamızı sağlayan siteler açıldı. Bu herkes için hem aşırı kolaylık, hem zaman tasarrufu, hem de para tasarrufu demekti. Örnek vermek gerekirse ben son seyahatimde havayolu firmalarının bir çoğunu girip tek tek inceledim ve üstelik nereden baksanız hepsine birer saat ayırmama rağmen diğer havayollarına da girip tek tek inceleyip en ucuz bileti kendim bulmam gerekti. Ama ben öyle yapmak yerine havayolu firmalarını tek tek listeleyip en ucuz bileti bulmamızı sağlayan turna.com ‘a girdim, güzergahı seçip en uygun fiyatlı bileti aradım. İlk defa girmiş olmama rağmen sadece üç hamleyle bütün ucuz biletleri tek sayfada listeledim.
Merak ettiyseniz en başından anlatayım, turna.com ‘da sistem şöyle işliyor;
– En ucuz uçak biletini arıyorsunuz.
– Turna.com’u ziyaret ediyorsunuz.
– Kalkış ve Varış yerlerini seçiyorsunuz.
– Tarihleri seçiyorsunuz.
– Ve arama tuşuna basıyorsunuz.
Sistem size anında bütün havayolu firmalarının biletlerini ucuzdan pahalıya doğru sıralıyor. 
Bana göre en dikkat çekici özellik ise listenin üst kısmında bulunan 15 günlükten 1 yıllığa uzanan ucuz bilet grafiği. Grafiğe göre en kısa çubuk olarak gözüken günün üzerine geldiğinizde size önümüzdeki 15 günün en ucuz fiyatını verecektir. Bildiğiniz gibi en ekonomik bileti bulmaya yarayan esnek tarih özelliğini turna.com farklı bir boyuta taşımış ve çok çok sadeleştirmiş. Doğruyu söylemem gerekirse daha önceki uçuşlarımda 4-5 gün boyunca bilet arayıp yine de uygun bileti ve uygun tarihi bulamadığımı biliyorum. Son uçuşumdan önce bütün bilet firmalarını ziyaret ettim, daha doğrusu her seferinde ediyorum. Ama son uçuşumda bileti turna.com’dan aldım. Özellikle şu grafik durumuyla son ikidir dikkatimi çeken bir siteydi. Bunu yapan tek firma olmasa da sitenin arayüz kullanımı o kadar kolay geldi ki, 15 dakikada onlarca farklı yere uçak bileti sorguladım. Uzun yıllardır bulunan web tecrübeme güvenerek uçak bileti için en kolay arayüzlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Aynı zamanda tüm uçuşlardan puan kazanmanız ve bu kazandığınız puanlarla indirimli uçak bileti almanız mümkün. Zamanınızı doğru kullanmak için uçak bileti ararken turna’yı kullanabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir ve Neden Önemlidir? 0 548

Özellikle yurt dışı seyahatlerinde bir çok ülkenin sağlık sigortasını zorunlu kıldığını hepimiz bilmekteyiz. Peki seyahat sağlık sigortası neden bu kadar önemli? Yurt içinde yaşadığımız herhangi bir problemde sağlık güvencemiz olduğu için kendimizi güvende hissederiz ve bir aksilik yaşanması durumunda sağlık güvencemiz olduğu için sorun yaşamadan tedavi olabiliriz. Peki ya yurt dışındaysak ve devletin bize verdiği sağlık güvencesinin dışına çıktıysak? İşte o zaman kesinlikle bir yurt dışı seyahat sağlık sigortamızın olması şart!

Yurt dışına seyahat edenler bilirler, herhangi bir hastalanma ya da kaza geçirme durumunda eğer ki sağlık sigortanız bulunmuyorsa gittiğiniz ülkede tedavi olmanız mümkün değildir. O yüzden yurt dışı seyahatlerinde sağlık sigortası yaptırmanız bir zorunluluktan öte geçip bir gereksinim olmakta. Bu gereksinimi karşılamak için de bir çok sigorta firması bulunuyor. Peki bu sigorta firmaları ne kadar güvenilir? Yurt dışı seyahat sağlık sigortamızı kime yaptırmalıyız? Her işin başı sağlık olduğu için sağlık sigortanızın kapsamı da çok önemli. 
Bugüne kadar çıktığım yurt dışı seyahatlerinde sağlık sigortamı bir zorunluluk olduğu için yaptırmadım. “Başıma bir şey gelirse sorun yaşamadan nasıl tedavi olabilirim?” diye düşünerek yaptırdım. O yüzden kendi çapımda belirli kriterlere sahibim. Sağlık sigortasının yanında belirli avantajlar sağlayan firmaları sürekli takip ediyorum. Her sigorta firmasının yurt dışı sağlık sigortası mevcut. Benim özellikle baktığım kriterlerin başında tabi ki herhangi bir kaza durumunda sorunsuz tedavi olabilme imkanı geliyor. Eğer firmanın güvenilirliğinden şüphem yoksa ikinci olarak bana ne gibi avantajlar sağladığına bakıyorum. 
Bugüne kadar çeşitli firmalardan sigorta yaptırmama rağmen son 4 seyahatimde kullandığım ve memnun kaldığım sigorta firması olan Generali’nin hizmetleri ve ayrıcalıklarını avantajlı buluyorum. Kendi kullandığım paket olan “Seyahatim Güvende Kapsamlı Paket” yurt dışında başıma gelebilecek en ufak problem için bile beni güvenceye alıyor.
Dünya turu hayaliyle yanıp tutuşan ve benim gibi bunun için yaşayan bir çok insan olduğuna eminim. Ama her ne kadar bu tutkuyla bazı şeyleri göz ardı etsek de sağlık her şeyden önce geliyor bunu unutmamak lazım. O yüzden siz de sağlık sigortanızı önemseyin. 
Eğer sağlık sigortanızı nereden yapacağınız hakkında kararsız kaldıysanız ben size kendi kullandığım Seyahat Sağlık Sigortasını önerebilirim. 
Generali’nin Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası hakkında bilgi almak için tıklayınız

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: