Dünyanın En Vahşi Milli Parkı: Serengeti 0 541

Dünyanın En Vahşi Milli Parkı: Serengeti 0 542

Serengeti bugüne kadar pek de uzağımızda olmadı aslında. Yıllardır televizyonlarda, coğrafya ve safari yayınlarında, dergilerde ve bir çok medya ortamında vahşi yaşam belgeselleri başlığı altında insanlığa sunuldu. Çocukluğumuzdan bu yana leopar, aslan, kaplan, timsah gibi yırtıcıların, ceylan, geyik gibi savunmasız hayvanları avlarken nasıl ürperdiğimizi bir çoğumuz hatırlarız. Doğanın kanunu olgusuyla tanıştıktan sonra her canlının türünü devam ettirebilmesi adına avlanması gerektiğini ve bunun ekosistemin işleyişinde normal bir durum olduğunu kavradık. Evinde televizyon, bilgisayar bulunan, dış dünyayla irtibat kurabilen herkes en az bir kere olsun belgesel izlemiştir. Bu belgesellerin büyük kısmının çekildiği yer olan ve içimizden “kameramanlar nasıl korkmuyor ve bu yırtıcıların dibine kadar sokulabiliyor” diye sorduğumuz coğrafya, Afrika – Tanzanya’da bulunan devasa Serengeti Milli Parkı. 15 bin kilometrekare alanı kapsayan milli park, sadece Afrika’nın doğal coğrafyasına çekilmiş hayali sınırlardır. Hayvanların göç yolları üzerine kurulmuş bir parktır. Gerekli izinleri alarak bu milli parkta safari yapma imkanınız bulunuyor. Ancak hiç bir şekilde doğaya müdahale edecek bir davranışta bulunamıyorsunuz. Safarilerin yapılma amacı hayvanları doğal ortamlarında daha yakından görüp, dünyanın kalabalığından bir süreliğine sıyrılma isteğidir. Kişisel gezintilerin haricinde yılın bir çok ayı belgeselciler tarafından hayvanların yaşamları filme alınmaktadır. Aslında günümüzde bu hayvan türlerinin neslinin tükenmeye başladığını düşünürsek, bu çekilen belgesellerin değeri daha da anlaşılmaktadır. Serengeti’nin Milli Park dahiline alınmasının başlıca sebebi de hayvanların doğal ortamına insanoğlundan gelebilecek herhangi bir saldırıyı önlemektir.

Günümüzde insanoğlunun elini atmadığı yer pek kalmadı, elini attığı yerler ise bugün sadece insanoğluna hizmet vermektedir. Bugüne kadar geri plana atılan hayvanların ve bitkilerin doğal yaşam alanları, son bir umut olarak Serengeti gibi milli parklar sayesinde korunmaya çalışıyor. İnsanoğlunun gelişme evresine denk gelen büyük şehirleşmeler, aşırı doğal kaynak ve enerji kullanımı, dünya üzerinde telafisi mümkün olmayan büyük sonuçlar doğurmaktadır ve bu sonuçlar zaman ilerledikçe daha büyük boyutlara ulaşacaktır. O sebeple Serengeti Milli Parkı dahil doğal yaşam alanlarına yapacağımız ziyaretler bize ekosistemin nasıl işlediğini gösterecektir, belki de bizi biraz daha duyarlı olmaya itecektir.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Yunanistan’da Gezilecek Yerler: Atina Akropolisi 0 482

Köklü bir kültüre sahip Yunanistan, tarihin en eski yapılarını ve zamanın ünlü filozoflarını içinde barındırmaktadır. Bu denli köklü bir yapıya sahip olduğu için, kültürel ve tarihi yapılar da bir çok ülkeye kıyasla sayıca fazladır. Kısa mesafede bulunmasına rağmen hala gitmeyen varsa mutlaka gitmeli, Yunanistan’da gezilecek çok fazla yer var!

Atina Akropolisi

Akropolis kelimesi eski Yunanca’da “şehirlerin yanında bulunan yükselti” anlamına gelmektedir. Dünya üzerinde Akropolis olarak anılan bir çok yer vardır, ancak bunların en ünlüsü Atina Akropolisidir. Deniz yüzeyinden 152 metre yükseklikte bulunan Atina Akropolisine yerleşim kayıtlarına bakıldığında ilk yerleşimin Cilalı Taş Devri zamanında yapıldığı görülmektedir. Akropolis’te bulunan evler ve sarayın yapım tarihi ise Tunç Devri dönemine denk gelmektedir. 

Partenon

Partenon, Athena‘nın tapınağıdır, MÖ 5. yüzyılda Atina Akropol’ünde inşa edilmiştir.

Antik Yunan’dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür. Dünyanın en büyük kültürel abidelerinden biri olarak Partenon, Antik Yunan`ın ve Atina demokrasisinin de sembolüdür. Tapınak Dor üslubu ile inşa edilmiştir.

Partenon isminin Athena Partenos`ün kült heykelinden geldiği sanılmaktadır. Bu heykel Fidias tarafından fildişi ve altın kullanılarak yapılmıştır, Athena`nın sıfatı partenos (παρθένος, bakire) tanrıçanın bekaretini simgelemektedir.*

Azerbaycan 0 270

Azerbaycan veya resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası /ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ/), Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km’lik sınırı bulunmaktadır. *

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: