Çekim Merkezi: Tokyo 0 357

Çekim Merkezi: Tokyo 0 358

Dünya’nın çekim merkezlerinden birisi, aynı zamanda en kalabalığı Tokyo. 40 milyonu aşan nüfusuyla Dünya’daki onlarca ülkeden daha kalabalık bir şehir. Bir şehirde 40 milyon kişi nasıl yaşayabilir demeyin, söz konusu Japonlar olunca 40 milyon insanı aynı şehirde sistemli bir şekilde yaşatmak problemi pek de sıkıntı olmuyor. Elbette dünyanın bir çok şehrinde olduğu gibi Tokyo’da da nüfusun getirdiği bazı problemler olacaktır. Ama bu problemleri aşmak sanırım Japonlar için pek de zor bir iş değil. Zira şehrin yapısal durumuna, kilometrekareye altı binden fazla kişi düşmesine rağmen oturmuş şehir sistemine bakılırsa bir çok metropol şehirden daha iyi durumda olduğu tahmin edilebilir. Japonların her şeyde olduğu gibi şehirleşmede de bir kaç adım önde olması beni şaşırtmıyor. Ama muazzam büyüklükteki Tokyo’yu idare etmesi de bir dert olsa gerek. Ben bu kararlılığı ve istikrarı Japonların bugüne kadar dünya siyasetinde de sergiledikleri tavırlara yoruyorum. Sizin de bildiğiniz gibi Japonlar uzun yıllardır pek etliye tuzluya karışmayan bir millet. Daha doğrusu diğer milletlerle dadaşacağına kafasını kullanıp kendi milleti için çıkar sağlamayı başarabilen bir millet. Dolayısıyla kimse de pek bulaşmıyor, çünkü diğer milletler tarafından tehdit olarak algılanmak yerine dünya yararına çalışan adamların yetiştiği yer olarak kabul görüyor. Tokyo da böyle bir yer gibi gözüküyor. Kendi yağında kavrulup her şeyi kendisi için yapan bir şehir gibi, ama aynı zamanda dünyanın çekim merkezi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Kazandıran Online Tatil Alışverişi için: Bonusbay 0 288

Geçen gün internette dolaşırken ‘bonus dağıtan’ ilginç bir site ile karşılaştık. Bonusbay…  

Bonusbay, içerisinde hepimizin yakından tanıdığı ve sık sık online alışveriş yaptığı en iyi mağaza ve markaların bulunduğu tamamen ücretsiz bir sistem. Mağazalar bu sisteme özel indirim bonusları tanımlayıp, Bonusbay üzerinden yapacağınız her online alışverişinizde Sizlere kazanma fırsatı sunuyor. Daha da etkileyeceği olanı kazandığınız bu bonuslar da sonrasında ‘nakit para’ olarak hesabınıza yatıyor. Karlı gözüküyor değil mi?

Sizler de hemen kazanmaya başlamak için Bonusbay’e facebook kimliğinizle veya dilerseniz e-mail adresinizle de kolayca ve ücretsiz kayıt olabilir ve sonrasında da seyahat kategorisindeki Booking.com, Sun Express, Habitat, Hotels.com, eDreams gibi aradığınız tüm mağazalardan kazandıran online alışverişe başlayabilirsiniz. 

Düşünün ki, Bonusbay üzerinden, Booking.com’a tıklayıp, arkadaşlarınızla daha önce planladığınız 1260 TL lik Yunanistan gezisini satın aldığınızda, %4 bonus oranı ile 51,2 TL bonusunuz anında Bonusbay hesabınızda. Çok kolay, değil mi?

Giyim kuşamdan, dekorasyona, yeme-içmeden seyahate kadar tüm online alışverişlerinizi Bonusbay üzerinden yaptığınızda da ciddi bir miktarda birikecek bonuslarınızı düşünün. Aynı zamanda, biriken paralarınızı tek bir yerde harcamanız da gerekmiyor. Nakit paranız en az 30 TL olduğunda banka hesabınıza da yatırtabiliyorsunuz.

Siz de aşağıdaki videoyu izleyerek, Bonusbay ile her alışverişinizde kazanmanın ne kadar kolay olduğunu görebilir ve bu linten ücretsiz olarak katılabilirsiniz: http://www.bonusbay.com.tr/alisveris

Mutlu Alışverişler!


Bir boomads advertorial içeriğidir.
boomads_offer_client = “783ace33ecce43dd94c0846d2e704919″;
boomads_offer_id =”951”;

Dünyanın En Etkileyici 11 Tren İstasyonu 0 616

Tren İstasyonları… Her zaman sadece birer tren istasyonu olmaktan ibaretler mi peki? Hayır tabi ki! Bazen binlerce gezginin durak noktası, bazen onlarca yılın yolcusunu taşımış ve hala ayakta duran güçlü yapılar. Bazen değişik ve modern mimarisi, bazen de yapıldığı senenin nostaljik mimarisiyle bizi kendilerine çekebilen yegane yapılar. Üstelik yüzyıllardır merkez konumda olma özelliğini taşımaktalar. Eskiden yük ve yolcu taşımacılığında daha hızlı araçlar yokken ve tren yolları gelişmekte iken en iyi taşımacılık tren yolu vasıtasıyla gerçekleşmekteydi. Bu da şehirlerin gelişme dönemine denk gelen zamanlarda, tren istasyonlarının şehir merkezi olmasını sağlamıştı. Şu an demiryolu bulunan şehirlerin hemen hemen hepsinde demiryollarının geçtiği tren istasyonları bütün şehirlerin en merkezi konumunda bulunmaktadır. Peki tren istasyonları sadece bizim taşımacılık işimizi gören basit birer yapı mı oldu yoksa yüzyıllardır süregelen merkezi konumları sayesinde bize birer yol gösterici, tanıtıcı ve şehirlerin sembolü mü oldu? Tabi ki ikincisi!

Şimdi ele aldığımız tren istasyonları ise Almanya’dan Japonya’ya 11 farklı ülke ve şehirde bulunan 11 ‘i de çok etkileyici tren istasyonlarıdır. Bir tren istasyonu ne kadar farklı ve etkileyici olabilir? Bir insanın beğenisini ne kadar kazanabilir buna yazının sonunda siz karar verin. Ama eğer etkileyiciliğinden şüphe duyduğunuz bir tanesi olursa, en yakın zamanda ve ilk fırsatta oraya gitmeyi de ihmal etmeyin. Hiç bir fotoğraf gerçeği tam olarak yansıtmaz ne de olsa!

Southern Cross – Melbourne, Avustralya

 

Hundertwasser Bahnhof – Uelzen, Almanya

 

Centraal Station – Rotterdam, Hollanda

 

WTC Hub – New York, Amerika Birleşik Devletleri

 

Grand Central – New York, Amerika Birleşik Devletleri

 

Gare Oriente – Lizbon, Portekiz

 

Gare de Strasbourg – Strazburg, Fransa

 

Gare de Liege – Liege, Belçika

 

Chhatrapati Shivaji – Bombai, Hindistan

 

 

Antwerpen Centraal – Antwerp, Belçika

 

King Cross – Londra, İngiltere

 

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: