Bu Yaz Gidilebilecek En İyi 5 Plaj 0 325

2014 yaz sezonunun açılmasına 3 aydan daha az bir süre kaldı ve tatillerini Türkiye plajlarında geçirmek isteyenler şimdiden planlarını yapmaya başladı. Yaz aylarında Türkiye’de gidilebilecek plaj sayısı çok fazla ve seçim yapması zor. Ama ben kendi gözlemlerimden yararlanarak 2014’te güzel vakit geçirip denizin keyfini çıkarabileceğiniz 5 plajı kuzeyden başlayarak sıralayacağım.

Ören / Burhaniye / Balıkesir

Ege Denizinin kuzeyinde yer alan en güzel plajlarından biri olan Ören’de, beyaz kum, geniş plaj ve Türkiye’de pek yaygın olmayan plaj kültürünün keyfini çıkarabilirsiniz. Plaj kültürü dediğim olguyu kapsayan şeyler ise plaj futbolu/voleybolu, plaj barları/büfeleri, jet ski ve benzeri su sporları yapabilme imkanı gibi bir çok şey. Aynı zamanda turistik bir bölge olan Ören’de her gün çeşitli aktiviteler yapılmakta.

 

Sarımsaklı / Ayvalık / Balıkesir

Türkiye haricinde dünya çapında da ünü olan Sarımsaklı Plajının yazları tıka basa olduğunu söyleyebiliriz. Ayvalığın güzel doğasına sahip bu plaja tatiliniz boyunca her gün gelip keyifle denize girebilmeniz mümkün. Bir çok olanağın olduğu plajda aynı Ören Plajındaki gibi giyinme kabinleri ve duşlar da bulunmakta. Sarımsaklı’nın ince kumlu plajı tercih sebebi.

 

Altınkum / Didim / Aydın

Didim’in Altınkum Plajı şehir merkezinde olması sebebiyle sezon boyu aşırı kalabalık oluyor. Üstelik Didim’in ılık denizi de, o sıcak havalarda serinlemenize yetmiyor. Ama yine de plaj eğlencesini seviyorsanız ve kalabalık hoşunuza gidiyorsa tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisi Altınkum plajıdır. Gecesi de gündüzünden daha güzeldir. Plajda akşamı yaptıysanız eğer, insanların yavaş yavaş kıyıdaki cafelere barlara ve alışveriş mağazalarına yöneldiğini görmeniz mümkün. Didim’in alternatif plajları da görülmeye değer, gitmişken Altınkum haricinde oralara da uğrayın derim.

Bodrum / Muğla

Bodrum Plajları arasında seçim yapmak zor. Geniş bir coğrafyası ve onlarca plajı olduğu için herhangi bir seçim yapmayacağım. Ancak Bodrum bildiğimiz gibi doğası sayesinde her yerinde denize girilebilecek bir yapıya sahip. Zaten tatilini Bodrum civarında geçirenler bunu çok daha iyi bilirler. Yolunuzun düşmesi gereken yerlerden biri de Bodrum.

Beach Park / Antalya

Antalya’nın en gözde plajı olan Beach Park, bir çekim merkezi. Antalya denince akla gelen ilk plaj. Merkezde bulunması, yazın kalacağınız yer için avantaj sağlayan bir etmen. Beach Park da Türkiye’de görülmesi gereken en büyük ve kalabalık plajlardan birisi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Kaz Dağları Cumhuriyet Bayramı Zirve Tırmanışı Gerçekleşti 0 247

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu‘nun (ÇOMÜDAT) gerçekleştirdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Kaz Dağları Zirve tırmanışı etkinliği Dağcılık Topluluğu üyesi 24 kişilik ekip tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

24 Ekim günü sabah saat 9:00’da Çanakkale’den 24 kişiyle hareket ederek saat 11:00’de Kaz Dağları Milli Parkında bulunan Ayazma Kamp Alanına varıp çadırlarını kuran ÇOMÜDAT ekibi, gece Ayazma’da konakladı. 25 Ekim sabaha karşı 03:30’da ise tırmanış rotasına girip yaklaşık 7 saatlik tırmanıştan sonra saat 10:30’da 1774 metre irtifaya ulaşıp Karataş Zirvesinde Türk Bayrağını ve flamalarını açan ekip ardından saat 11:00’de inişe geçti. 5 saatlik inişin ardından da saat 16:00’da kamp alanına varan dağcılar tırmanışı sorunsuz tamamladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu’nun her yıl 18 Mart ve 29 Ekim için düzenlediği Kaz Dağları zirve tırmanışı özellikle 18 Mart’ta Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) ile birlikte hareket ederek yüzlerce dağcıyı Türkiye’nin en önemli oksijen ve doğal yaşam alanı Kaz Dağlarında buluşturuyor.

Yerli Otomobil Cadillac BLS’nin Gerçekten Bir Kopyası mı? 0 334

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugün yerli otomobili tanıttı ve test sürüşü yaptı. Prototip çalışmalarına ise TÜBİTAK öncülük etti. Bakan Fikri Işık ise yerli otomobille ilgili Twitter hesabından şöyle dedi;


“TÜBİTAK öncülüğünde geliştirdiğimiz Yerli Otomobilimizin prototip fotoğrafını(Kamuflajlı) milletimizle paylaşıyorum. Yerli otomobilimizi 3 farklı motor teknolojisi ile geliştiriyoruz. Elektrikli araç, menzili uzatılmış elektrikli araç, konvansiyonel araç. Hedefimiz; 2020′den önce yerli otomobilimizi yollara çıkararak insanımızın kullanımına sunmak.”

Fakat yerli otomobil gerçekten yerli otomobil mi?

Yerli otomobilin tanıtımı yapıldı, baştan sona “%100” yerli olduğu söylendi. Fakat tanıtım yapıldıktan sonra daha ilk saniyelerden yerli otomobilin “çakma” olduğu tartışmaları alevlendi. Fikri Işık’ın kamuoyuyla paylaştığı aracın görselleri daha ilk bakıştan ABD menşeili otomobil olan Cadillac BLS‘yi andırdığı sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Hatta andırmak bir yana, yerli otomobilimizin birebir Cadillac BLS’den kopyalandığını söyleyenler oldu. Peki haklılar mı?

Yerli otomobilin dış görünüş ve her araçta aslında kendine özgü olan hatlarına ve kaporta çizgilerine bakarsak dış tasarım Cadillac BLS ile birebir benzerlik gösteriyor. Aynı şekilde far yuvalarının büyüklüğünün de Cadillac BLS ile aynı olması sebebiyle muhtemelen bu yerli otomobilimizin farı kırılınca çok rahat bir şekilde Amerika Birleşik Devletlerinden kaliteli bir Cadillac farı sipariş edebileceğiz gibi duruyor. Bunu da aracın avantajlarından biri olarak sayalım.

Cadillac BLS ise önden şu şekilde gözüküyor:

Yerli aracımızın yan tarafına gelirsek, arka farlar hariç yine Cadillac BLS ile benzerlik gösteriyor.

Arka kısımda “çok fazla benzedi bu kadar abartmayalım” demiş olacaklar ki, arka farları değiştirip arka camın üstüne ufak bir rüzgarlık eklemişler. Belki arkası da başka marka bir arabadır, henüz araştırmış değiliz.

Fakat aracın iç kısmına gelindiğinde “çok bariz” bir şekilde kendini belli eden Cadillac BLS, bu yerli aracımızın aslında yerli bir Cadillac olduğunu çok net ortaya koyuyor. Umarız kalitesi ve güvenliği de en az Cadillac kadar iyi olur.

Cadillac BLS:

En az Cadillac tasarımcıları kadar müthiş tasarımcılara sahip olan ülkemizi kutlar, “yerli otomobil geliyor, biz bu işi başarırız, biz Türk’üz ne de olsa” diye sevinen tüm arkadaşlarımızı gönülden tebrik eder, yerli üretimde başarılarımızın daim olmasını dileriz.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: