Bu Yaz Gidilebilecek En İyi 5 Plaj 0 416

2014 yaz sezonunun açılmasına 3 aydan daha az bir süre kaldı ve tatillerini Türkiye plajlarında geçirmek isteyenler şimdiden planlarını yapmaya başladı. Yaz aylarında Türkiye’de gidilebilecek plaj sayısı çok fazla ve seçim yapması zor. Ama ben kendi gözlemlerimden yararlanarak 2014’te güzel vakit geçirip denizin keyfini çıkarabileceğiniz 5 plajı kuzeyden başlayarak sıralayacağım.

Ören / Burhaniye / Balıkesir

Ege Denizinin kuzeyinde yer alan en güzel plajlarından biri olan Ören’de, beyaz kum, geniş plaj ve Türkiye’de pek yaygın olmayan plaj kültürünün keyfini çıkarabilirsiniz. Plaj kültürü dediğim olguyu kapsayan şeyler ise plaj futbolu/voleybolu, plaj barları/büfeleri, jet ski ve benzeri su sporları yapabilme imkanı gibi bir çok şey. Aynı zamanda turistik bir bölge olan Ören’de her gün çeşitli aktiviteler yapılmakta.

 

Sarımsaklı / Ayvalık / Balıkesir

Türkiye haricinde dünya çapında da ünü olan Sarımsaklı Plajının yazları tıka basa olduğunu söyleyebiliriz. Ayvalığın güzel doğasına sahip bu plaja tatiliniz boyunca her gün gelip keyifle denize girebilmeniz mümkün. Bir çok olanağın olduğu plajda aynı Ören Plajındaki gibi giyinme kabinleri ve duşlar da bulunmakta. Sarımsaklı’nın ince kumlu plajı tercih sebebi.

 

Altınkum / Didim / Aydın

Didim’in Altınkum Plajı şehir merkezinde olması sebebiyle sezon boyu aşırı kalabalık oluyor. Üstelik Didim’in ılık denizi de, o sıcak havalarda serinlemenize yetmiyor. Ama yine de plaj eğlencesini seviyorsanız ve kalabalık hoşunuza gidiyorsa tercih edebileceğiniz en güzel yerlerden birisi Altınkum plajıdır. Gecesi de gündüzünden daha güzeldir. Plajda akşamı yaptıysanız eğer, insanların yavaş yavaş kıyıdaki cafelere barlara ve alışveriş mağazalarına yöneldiğini görmeniz mümkün. Didim’in alternatif plajları da görülmeye değer, gitmişken Altınkum haricinde oralara da uğrayın derim.

Bodrum / Muğla

Bodrum Plajları arasında seçim yapmak zor. Geniş bir coğrafyası ve onlarca plajı olduğu için herhangi bir seçim yapmayacağım. Ancak Bodrum bildiğimiz gibi doğası sayesinde her yerinde denize girilebilecek bir yapıya sahip. Zaten tatilini Bodrum civarında geçirenler bunu çok daha iyi bilirler. Yolunuzun düşmesi gereken yerlerden biri de Bodrum.

Beach Park / Antalya

Antalya’nın en gözde plajı olan Beach Park, bir çekim merkezi. Antalya denince akla gelen ilk plaj. Merkezde bulunması, yazın kalacağınız yer için avantaj sağlayan bir etmen. Beach Park da Türkiye’de görülmesi gereken en büyük ve kalabalık plajlardan birisi.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Ege Seyahatinde En Uygun Otostop Noktaları Rehberi 0 1980

Bizim gibi gezginler seyahat ederken ulaşım aracı olarak çoğunlukla otostop yöntemini kullanırlar ve bizler yolda otostop çekeceğimiz zaman genellikle “acaba burası otostop çekmek için uygun bir yer mi?” diye düşünürüz. Özellikle de elimizi kaldırdığımızdan itibaren 15 dakikadan fazla geçtiyse ve kimse durup bizi almadıysa, hatta ve hatta tek bir araba geçmemişse bu düşüncemiz gittikçe güçlenir ve yer değiştirmek zorunda hissederiz.

Olası bir Ege seyahatinde İstanbul’dan Bodrum / Muğla’ya kadar nasıl bir yol haritası izleyip nerelerde otostop çekebiliriz onlara değineceğim. İstanbul’dan yola çıktığımızı varsayıp yol üzerinde karşılaşabileceğimiz varsayımları da hesap ederek sizi Bodrum’a götürmeye çalışacağım.
İstanbul’dan Bodrum’a Giderken:

1. İstanbul

İstanbul

20 milyonu aşan nüfusu ve yoğun şehirleşme yapısı sebebiyle İstanbul’un neresinden yola çıkacağınız ve nerelerden otostop çekip kendinizi İstanbul’un dışına atabileceğiniz tamamen sizin o anlık bulunduğunuz yere ve toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanmayacağınıza bağlı bir durum. Fakat İstanbul’dan otostop çekerek bir yere gitmeye çalışacaksanız, öncelikle kendinizi İstanbul’un dışına atmanız şart. Bu sebeple herhangi bir vasıta kullanarak, şansınız varsa otostopla kendinizi İstanbul dışına attığınızı varsayıyorum. Olası Ege turumuz için, eğer gezgin ruha sahip biriyseniz (ki ben gezgin ruhlu arkadaşlar için bu rehberi hazırlıyorum) Ege turuna Trakya üzerinden Çanakkale’ye doğru yola çıkarak başlamanız kesinlikle şart. O yüzden kendinizi Avrupa yakasına atıp oradan da İstanbul- Edirne otoban gişelerine ya da E5 karayoluna çıkabildiyseniz ne mutlu! E5 karayolu üzerinde İstanbul’dan olabildiğince uzak bir noktada (Silivri’ye doğru) yol üzerinde ya da Edirne otoban gişelerinin bulunduğu yerde öncelikle Çanakkale’ye gitmek amacıyla elinizi kaldırıp otostopa başlayabilirsiniz.

2. Keşan
Keşan

Eğer Keşan’a uğramayıp direkt Çanakkale’ye bulduysanız şanslısınız. Ben aracın sizi İstanbul dışından alıp Keşan’a kadar gittiğini varsayıyorum. (Keşan önemli bir trafik noktasıdır, Çanakkale ile Trakya’yı, aynı zamanda Avrupa ile Asya‘yı da karayolundan bağlayan önemli bir kavşaktır. Eğer araç sürücüsü size Keşan’da nerede indireyim diye sorarsa, Edirne-Çanakkale-Yunanistan kavşağında diye cevap verin ve tam kavşağın orada bulunan benzinliğin karşı tarafında herhangi bir noktada araçtan inin. Kafanızı kaldırıp kavşakta bulunan büyük tabelalara bakın ve sol tarafa doğru devam eden Çanakkale yoluna doğru çıkın. Çanakkale yolunun sağ şeridinde hemen en uygun yerde elinizi kaldırın ve Edirne, Yunanistan ya da İstanbul istikametinden Çanakkale’ye giden herhangi bir aracın sizi almasını bekleyin.

3. Gelibolu
Gelibolu

Çanakkale’ye giderken öncelikle Çanakkale’nin ilçesi Gelibolu’dan geçmek durumundasınız. Fakat burada şöyle bir handikap var; Çanakkale’ye varabilmek için feribota binip feribotla karşıya geçmek zorundasınız. Feribot ise hem Gelibolu‘da hem de Gelibolu’dan sonra karayoluyla devam edip varabileceğiniz Eceabat’ta var. Nereden gideceğini seçmek ise bindiğiniz araç sürücüsüne kalmış. Eğer Çanakkale’ye gidiyorsa feribota binerken kesinlikle araçtan inmeyin ve feribot yolculuğundan sonra Çanakkale’ye kadar devam edin. Eğer Çanakkale’ye değil de Biga ve Bandırma tarafına gidecekse feribot karşıya geçtikten sonra araçtan inin ve indiğiniz yerden dosdoğru araçların çıktığı yoldan devam edip kısa bir yürüyüş yapın. Hemen önünüzde duran kavşak ve anayol Biga-Çanakkale yolu. Sağ tarafa giden istikamet Çanakkale istikametidir. Kavşağın hemen sağa dönen kısmına geçip Çanakkale’ye gitmek üzere elinizi kaldırın.

4. Çanakkale
Çanakkale

Çanakkale’ye hoşgeldiniz! 30 kilometrelik yolculuktan sonra sol tarafınızda Çanakkale Otogarı gözüktü, hemen sağınızda da Çanakkale şehir merkezi var. Eğer Çanakkale’yi gezmek istiyorsanız Şehir Merkezi tabelasının orada sağa kıvrılan yolun önünde araçtan inin ve aşağıya doğru bağlanan Şehir merkezi yolunun üzerinde tekrar otostopa başlayın. Ege turuna kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız araçtan inmeyip Kipa’ya kadar devam edin. Eğer araç sahibi merkeze gidiyorsa olduğunuz yol üzerinde inin ve Kipa’ya kadar giden bir araca binmek için hemen oracıkta elinizi kaldırın. Ege turuna devam etmek için Çanakkale’den Edremit’e kadar giden bir araç bulmalısınız ve Çanakkale’den otostopunuzun başarılı olmasını istiyorsanız Kipa’nın önünden geçen yola kadar gelin ve Kipa’yı az geçtikten sonra benzin istasyonuna yakın bir noktada bulunan ışıkların orada elinizi kaldırın.

Ve bu noktada önemli bir tavsiye: 
Sakın Edremit’e kadar gitmeyen bir araca binmeyin. Şayet binerseniz Çanakkale’nin aşağı yukarı 10’ar bin nüfuslu ilçeleri Ezine ve Ayvacık’ta 25 dakikadan 135 dakikaya varan bir otostop süreci yaşamak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden meraklanmayın, Çanakkale’den çıkan araçların yüzde 90’ından fazlası Edremit körfezine gider.
5. Edremit
Edremit – Akçay

Bir diğer önemli kavşak noktası Edremit’tir. Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay ve Zeytinli’yi düz yol üzerinde geçtikten sonra Edremit’in çıkışında bulunan İzmir kavşağına kadar gelmelisiniz. Eğer araç Edremite döndüyse İzmir kavşağına kadar gelmek için vasıta değiştirmelisiniz. Kavşağa geldikten sonra yol Balıkesir’e ve İzmir’e olmak üzere ikiye ayrılır. İzmir istikametine doğru dönen yola girip hemen döndüğünüz yerde inin ve orada bulunan termal otelin önünde elinizi kaldırın. Hedefiniz İzmir! Esneklik noktanız ise minimum Ayvalık olsun. Ayvalığa kadar gitmeyen araçlara mecbur kalmadıkça binmeyin. Ayvalık, Dikili, Bergama ya da İzmir’e giden herhangi bir araca binin.

6. İzmir

İzmir Hilton

İzmir’e geldikten sonra eğer İzmir’i gezmeyecekseniz transit olarak Bornova’dan Aydın’a giden otoyol üzerinde otostop çekebilirsiniz. Çeşme tarafına gitmek isterseniz yine aynı yol üzerinde otostop çekip otoyol üzerinde bulunan Çeşme kavşağına kadar gidebilirsiniz ve Çeşme otoyolu güzergahına yürüyerek geçiş yapıp o güzergah üzerinden Çeşme’ye varabilirsiniz. Bizim hedefimiz Bodrum’a gitmek olduğu için transit geçiş olan Aydın otoyolu üzerinden konumuza devam edelim. Bornova‘daki otostop noktamızdan Söke, Didim, Milas ya da Bodrum’a kadar giden araç bulursak şanslıyız demektir. Onun haricinde en kötü ihtimalle Aydın, Denizli veya Muğla’ya giden araçlara binilebilir. Eğer Aydın, Denizli tarafına giden bir araca bindiyseniz otoyol üzerinde bulunan Söke kavşağında inmeniz gerekiyor.

7. Söke

Söke

Aydın otoyolunda bulunan Söke kavşağında indiniz ya da İzmir’den direkt olarak Söke’ye araç buldunuz. Söke’ye girdikten sonra ilk dönel kavşakta indiğinizi varsayıyoruz. Yapmanız gereken şey çok basit, elinizi kaldırıp Bodrum’a gidiyorum demek. Milas veya Bodrum harici bir yere giden hiç bir arabaya binmeyin!”. Muğla’ya giden araçlara Milas’ta inmek koşuluyla binebilirsiniz.


8. Milas


Söke’den bindiğiniz araç sizi Milas’a kadar getirdi ve Muğla’ya dönmek üzere yanınızdan ayrıldı. Yapılabilecek tek bir şey kaldı, Bodrum’a giden herhangi bir araç bulmak. Bodrum – Milas arası çok uzak bir mesafe değil, minibüsler dahi gün içinde sürekli çalışıyor. Fakat biz minibüsle seyahat etmediğimiz için Bodrum kavşağına çıkıyoruz ve kavşağın hemen sağ dip tarafında elimizi kaldırıp “Bodrum!” diyoruz. Bodrum’a giden ilk arabaya atlayıp Bodrum’da tatil yapmanın keyfini çıkarın.

Ha bu arada Bodrum’a gidip çadır kuracak bir yer bakıyorsanız Gümbet koyunun başlangıcında denize sıfır sayılabilecek bir alanda bulunan Vospark‘a gidip “otostopçu bir gezgin” olduğunuzu ve Dünyayıkeşfet.net sitesinin tavsiyesiyle oraya geldiğinizi söyleyerek ücretsiz çadır kurabilir ve size sunulabilecek diğer ücretsiz imkanlardan yararlanabilirsiniz. (Tabi yemekleri Vosburger’den yemek koşuluyla.) Unutmadan söyleyeyim, eğer Volkswagen T1 ya da Volkswagen T2 hayranı değilseniz boşuna gitmeyin, normalde T2 karavanınız yoksa Vospark’ta konaklamanız imkansız gibi bir şey. Fakat Kerem abi sizlere bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Ama T2 karavan hakkında sizi ufak bir teste dahi sokabilir.

Bodrum – Kumbahçe

Kuzey Ege’de Diğer Otostop Noktaları:

Otostop Yeri: Balıkesir
(Balıkesir’in Çanakkale ve Edremit çıkışında bulunan “Big Yellow Taxi Benzin” adlı cafenin önündeki alan otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Çanakkale
Rota: Edremit, Zeytinli, Akçay, Altınoluk, Güre, Küçükkuyu, Ayvacık, Ezine, Bozcaada,

Otostop Yeri: Edremit
(Balıkesir İzmir kavşağında bulunan Termal otelin önü otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Ayvalık
Rota: Burhaniye, Gömeç


Otostop Yeri: Ayvalık
(Ayvalık ilk girişindeki kavşakta bulunan benzinliğin hemen yan tarafı otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Dikili, Bergama, Aliağa, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bornova

Otostop Yeri: Balıkesir
(Bigadiç İzmir kavşağında bulunan Rüya Tesislerinin tam karşısı en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Akhisar, Manisa

Kaz Dağları Cumhuriyet Bayramı Zirve Tırmanışı Gerçekleşti 0 299

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu‘nun (ÇOMÜDAT) gerçekleştirdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Kaz Dağları Zirve tırmanışı etkinliği Dağcılık Topluluğu üyesi 24 kişilik ekip tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

24 Ekim günü sabah saat 9:00’da Çanakkale’den 24 kişiyle hareket ederek saat 11:00’de Kaz Dağları Milli Parkında bulunan Ayazma Kamp Alanına varıp çadırlarını kuran ÇOMÜDAT ekibi, gece Ayazma’da konakladı. 25 Ekim sabaha karşı 03:30’da ise tırmanış rotasına girip yaklaşık 7 saatlik tırmanıştan sonra saat 10:30’da 1774 metre irtifaya ulaşıp Karataş Zirvesinde Türk Bayrağını ve flamalarını açan ekip ardından saat 11:00’de inişe geçti. 5 saatlik inişin ardından da saat 16:00’da kamp alanına varan dağcılar tırmanışı sorunsuz tamamladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu’nun her yıl 18 Mart ve 29 Ekim için düzenlediği Kaz Dağları zirve tırmanışı özellikle 18 Mart’ta Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) ile birlikte hareket ederek yüzlerce dağcıyı Türkiye’nin en önemli oksijen ve doğal yaşam alanı Kaz Dağlarında buluşturuyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: