Yüzyıllardır Efsaneleşen Ancak Aslında Hiç Var Olmayan 3 Ünlü İsim 0 8

Shakespeare, Robin Hood, Konfüçyüs! Efsaneler, insanlık var olduğundan bu yana tüm kültürlerde tüm milletlerde dilden dile, kitaptan kitaba yayılan söylentilerdir. Bu efsanelerin çoğu anlatıldığı gibi yaşanmış olabilir. Ancak tarih bunları yazsa bile efsaneleri bırakın, tarihin bile tam anlamıyla gerçeği yazdığını söylemek oldukça zor. Eski mitolojiler ve efsanelerin bir çoğunun gerçekten oldukça uzak olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya tarihte yer alan, hatta haklarında kitap kitap biyografi yazılan, yaşadığına dair kanıtlar olan bazı kişilerin hiç yaşamamış olabileceğini öğrenseydiniz?

Günümüzde bazı araştırmacılar, hatta ünlü tarihçilerden bir çoğu, tanıdığımız bazı isimlerin aslında hiç yaşamamış olduğunu düşünüyor. Ellerinde bulunan verilere bakıldığında bazı ünlülerin gerçekten yaşadığına veya tek bir kişi olduğuna inanmak epey zor. Aslında daha fazla kişi olmasına rağmen bu ünlülerden en meşhur olan 5 tanesini derledik;

William Shakespeare

Nasıl olur, Shakespeare’in onlarca yüzlerce oyunu, yazdığı tonla şey var, hatta portreleri var dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yaşadığıyla ilgili gerçek bilgiler göz önüne alındığında aslında Shakespeare’in sadece bir kalem adı olduğunu ve daha fazlası hakkında hiçbir bilgiye sahip olunmadığını gösteriyor. Evet, William Shakespeare diye bir adam varmış ancak tarih bu adamın herhangi bir oyun ya da başka birşey

W. Shakespeare

yazdığını kayıtlara geçirmemiş. Kayıtlara geçen gerçek biyografisinde ise 18 yaşında evlendiğini, üç çocuğu olduğunu ve sonradan ailesini terk edip Londra’ya yerleştiğini gösteriyor.

Sanatla ilgili tek kayıtlı olan bilgi ise 2 kere kraliçe için tiyatroda oynadığını ve Globe Tiyatrosunun hissedarları arasında yer aldığını gösteriyor. Daha sonra Londra’dan taşınıp evine tekrar geri dönen W.Shakespeare, büyük bir ev satın alıp bir süre gayrimenkul ve tahıl satıcılığı yaptıktan sonra 1616 yılında ölmüştür.

Yani gerçek tarih kayıtlarında bu adamın yazdığı herhangi bir oyun veya sanatla ilgili pek bir şey bulunmuyor. Bugün Shakespeare adına sahnelenen oyunların yazarının gerçekte kraliyet ailesinden gelen Edward de Vere olduğu düşünülüyor. Pek de iç açıcı bir geçmişi olmayan Vere’nin, sanatçı kişiliğini bastırmadığı ancak kendi adıyla yazmayıp Shakespeare ismiyle bu eserleri sunduğu belirtiliyor. Shakespeare oyunlarında bulunan parmak izleri geçtiğimiz yıllarda taranmış ve Shakespeare’in aslında Edward de Vere olduğu ortaya çıkmıştı. Yine de işin iç yüzünde tam olarak neler yaşandı bunu 400 yıl geriye gidemeden asla tam olarak bilemeyeceğiz. Bildiğimiz tek şey Edward de Vere’nin William Shakespeare’den çok daha gerçek olduğu.

Robin Hood

Robin Hood

Ünlü efsane iyi kalpli Robin Hood’un gerçekte yaşayıp yaşamadığı hala bilinmiyor. Aslında Robin Hood’un bir kitap olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bu kitaptaki kahraman Robin Hood’un gerçekte kim olduğu veya kimden esinlenildiği gizemini koruyor. Tarihçiler Robin Hood‘un tamamen hayali olmadığını ve birinden esinlenildiğini düşünüyor. Bulgular ışığında Robin Hood’un yüksek ihtimalle Kral John‘a ayaklanan asilzadelerden biri olan Fulk Fitzwarin olduğu düşünülüyor. Daha sonraları yaşamış olan haydutların bir kısmı kendilerini Robin Hood olarak adlandırmış ve tarihte Robin Hood efsanesini karmaşık bir hale getirmişlerdir. Gerçekte Robin Hood diye biri yaşamamış, ama bu lakabın Fitzwarin’e ait olduğu düşünülüyor.

Konfüçyüs

Konfüçyüs

Çin’in Socrates‘i olarak anılan bu adamın söylemiş olabileceği düşünülen sözlerin büyük çoğunluğu tutarsızdır ve başka sorular sormayı doğurur. Aslında günümüzde sosyal medya kullanımından dolayı ortalıkta dolaşan milyon tane söz ve söz öbeğinin Konfüçyüs’e ait olduğunu sanabilirsiniz ama öyle değil. Gerçekten Konfüçyüs’e ait olduğu düşünülen sözlerin ise daha fazla soruyu doğurduğu bir gerçek. Konfüçyüs aslında bir filozof ve öğretici olarak yaşamadı. Gerçek Konfüçyüs’ün memnuniyetsiz bir idealist ve iddialı bir politikacı olduğu sanılıyor. Diğer efsaneleşmiş Konfüçyüs ise Çinli bir süper kahraman. Süper kahraman bir filozof olarak düşünmek herkesin daha çok hoşuna gitse de, Konfüçyüs bir politikacı. Verdiği cevaplardan çok sorduğu sorular var. Pek filozof olduğu söylenemez.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

İnşaatı Yarım Kalan Dünyanın En Simgesel 10 Yapısı 0 1286

Mimari Değerlendirme

Crazy Horse Memorial9.6
Mingun Pahtodawgyi9.4
Hassan Kulesi9.1
Aziz John Katedrali9.2
Ta Keo9.5
Neferefre Piramidi8.8
İskoçya Ulusal Anıtı9.1
La Sagrada Familia9.9
Bara Kaman9.6
Ryugyong Oteli9.8
9.4 out of 10

Dünyanın Yedi Harikasını ve en az onlar kadar ihtişamlı simgesel yapıları hepimiz biliriz. Bir şekilde ilkokulda, lisede veya henüz gençlik çağımızı bitirmeden Dünya’nın farklı köşelerinde yer alan yapılar bir şekilde dikkatimizi çekmeyi başarır. Buna bir bakıma “Genel Kültür” diyebiliriz. Örneğin Eyfel Kulesi’nin ne olduğunu bilmeyen insan hemen hemen yoktur. Ya da Mısır Piramitleri, Özgürlük Anıtı gibi diğer simgesel yapıları hepimiz biliyoruz. Diğer yandan da ortalamaya vurulduğunda insanların daha az bildiği “Angkor Wat” gibi yapılar, neredeyse Dünyanın 1000 yılına eşlik etmiş ünlü yapılardır. Dünya üzerinde sayısız mimari ve bina örneği verilebilir. Hemen hemen tüm dünyada ünlü mimarlar yetişmiş ve her uygarlığa en az bir eserlerini bırakmışlardır.

Ancak bu listemizde, yine aynı şekilde en az diğer yapılar kadar ünlü olabilecek fakat aksilikler veya doğal sebepler yüzünden inşaatı bir türlü bitirilemeyen yapıları sıralayacağız.

10. Çılgın At’ın Heykeli

Lakota yerlilerinin şefi olan Çılgın At’ın anısına Güney Dakota’da 1947 yılında ilk adımı atılan heykel, bir tepede bulunan kayalıkların heykeltıraş Korczak Ziolkowski tarafından heykele dönüştürülmek istemesiyle başlamış. Ancak 1982 yılında hayatını kaybetmesiyle bu dev heykel yarım kalmış. Heykelin boyu tam olarak 172 metre olarak planlanmış ve bitirilebilseydi 4000 kişi kapasiteli bir odası da olacaktı. Heykeltıraşın torunları heykeli bitirmek için şu anda uğraş veriyorlar.

9. Mingun Pahtodawgyi

Burma’daki Sagaing bölgesinde bulunan alana dünyanın en büyük tapınağını (pagoda) kurmak isteyen Kral Bodawpaya, 1790’da inşaatı başlatmıştır. Diğer devletlerle girdiği savaşlarda aldığı esir ve köleleri inşaatta çalıştırmıştır. Ancak halk arasında yayılan “bu tapınak bitince krallığımız çökecek” inancı ve genel mali sorunların baş göstermesi nedeniyle imkanlar yetmediği için 150 metre’nin 50 metrelik bir kısmı tamamlandığında inşaat yarıda kalmıştır. 1839’da gerçekleşen büyük deprem sebebiyle, inşaatın kalıntıları zarar görmüştür.

8. Hassan Kulesi

Fas’ın başkentti Rabat’ta Yaqub el Mansur tarafından inşası emredilen cami ve onun minaresi Hassan Kulesi, Mansur öldükten sonra 4 yıl içinde olduğu gibi bırakıldı ve inşaat yarım kaldı. Aşağı yukarı 80 metre olarak öngörülen minarenin yalnızca 44 metrelik bir bölümü tamamlanmıştır. Şu anda sütunları ve minarenin yarısı öylece durmaktadır. Eğer bitirilseydi tam 20 bin kişi aynı anda ibadet edebilecekti. 2012 yılında Dünya Mirasları Listesine eklenmiştir.

7. Aziz John Katedrali

New York’ta yer alan Amsterdam caddesinde bulunan Aziz John Katedrali, tamamlansaydı dünyanın en büyük kiliseleri arasında yerini alacaktı. Ancak tamamlanamayan bu eser, defalarca girişim yapılmasına karşın bir türlü bitirilememiştir. 1921 yılında kiliseye gelen bir rehber, kilisenin inşaatına başlansa bile inşaatın durumundan dolayı 700 yıldan aşağı sürede bitirilemeyeceğini savunmuştur.

6. Ta Keo

Antik Angkor kentinde bulunan bu tapınak, 14 metre yüksekliğe sahiptir. Neden inşaatın yarım kaldığı bilinmemektedir. Yarım kalan bir yapı olmasına rağmen heybetli bir duruş sergilemektedir.

5. Neferefre Piramidi

Kerpiç yerine kireçtaşı kullanılarak yapılan 65 metre uzunluğundaki bu Antik Mısır piramidi, inşası başladıktan sonra 5.hanedanlık dönemine gelindiğinde bilinmeyen sebeplerden dolayı yarım kalmıştır. Bazı Mısır bilimciler, bu piramitte mumya olduğuna inanmamaktadır.

4. İskoçya Ulusal Anıtı

Edinburgh’taki Calton tepesinde bulunan anıt, bugüne kadar tamamlanamadığı için “Ulusal nitelikte, övünç kaynağı” bir anıt olmak yerine İskoçya’lılar için utanç kaynağı olmuş. Napolyon’la süregelen savaşlar sırasında ölen kara ve denizci askerler adına yapımına başlanan anıt 1824 yılında inşa edilmeye başlandı, fakat mali yetersizlikler sebebiyle 1829 yılında durduruldu.

3. La Sagrada Familia

İspanya’nın Barcelona şehrinin merkezinde yer alan “La Sagrada Familia”, bazı talihsiz zamanlara denk gelmesi sebebiyle bir türlü bitirilememiş ve inşaatı hala süren nadir yapılardan birisidir. Bir kilise olmakla birlikte, inşaatına başlayan ve mimarı olan kişi öldükten sonra mimari çizimleri kaybolmuştur ve daha sonra yapıyı bitirmek isteyen kişiler kendi çizimlerini kullanmışlardır. Ancak 1. ve 2. Dünya Savaşları sırasında da inşaat yarım kalmıştır ve daha sonra yeniden başlamıştır. 130 yıldan daha uzun bir süredir inşaat devam etmektedir. Şu anki planlara göre inşaatın 2026 yılında tamamen bitmiş olacağı öngörülmektedir.

2. Bara Kaman

Hindistan’da bulunan bitmemiş bir mozaiktir. Kral Ali Adil Şah II tarafından yapımına başlanan mozaik türbenin inşa edilme amacı, şimdiye kadar yapılan türbelerin en görkemlisi ve en estetiğini inşa etmekti. Bara Kaman, İngilizce’de “12 Kemer” demektir. Fakat 1672 yılında başlanan bu türbenin inşaatı yarım kalmıştır. İnşaat sürerken Ali Adil Şah, babası tarafından öldürülmüştür ve proje hiçbir zaman tamamlanamamıştır.

1. Ryugyong Otel

Kuzey Kore’de bulunan Ryugyong Oteli, 1987 yılında inşa edilmeye başlamıştır fakat hiçbir zaman bitirilememiştir. Yapımına başlandığı yıllarda, eğer planlandığı tarihte (1989) bitirilebilseydi, Dünyanın en yüksek yedinci gökdeleni ve Dünyanın en yüksek oteli olma unvanına sahip olacaktı. Ama hiçbir zaman bitirilemediği için böyle bir şey olmadı. İnşaatın durmasının temel sebebi, ekonomik krizdir. 3000 odalı bu devasa otelin içinde kumarhaneler, gece kulüpleri, restoranlar gibi ticari faaliyette bulunan bir çok yer olacaktı. Ekonomik kriz ve çöküntüleri atlatan Kuzey Kore, otelin inşaatını bitirmeye karar vermiştir ve günümüzde inşaat devam etmektedir. Ne zaman bitirileceği bilinmiyor.

Seul’ün Üç Teraslı Mimari Yapısı: Yeni Amorepacific Merkezi 0 262

Mimari Değerlendirme

Kullanışlılık9.2
Konum9.7
Görsellik7.1
8.7 out of 10

Geçtiğimiz günlerde fotoğrafçı Laurian Ghinitoiu’nun fotoğraflayıp paylaştığı Güney Kore’de bulunan Seoul‘ün akılcı ve sembolik binalarından biri olan Amorepacific isimli kozmetik şirketinin yeni yerleştiği genel merkezine ait olan bina, mimarisinin sade olmasına rağmen hoş ve akılcı çözümlerle inşa edilmiş. 7 bin kişilik devasa bir yapıdan oluşan binanın 7 bodrum katı ve 22 adet katı bulunuyor. 5, 11 ve 17.katlarda üç adet çatı bahçesi ve terası bulunan binanın bahçe kısımları aynı zamanda binanın akılcı bir şekilde güneş ışığı, dengeli bir şekilde rüzgar ve temiz havayı içeri almasını sağlıyor. Bu şekilde ara katlarda bulunan bahçe ve terasların da gerçek birer bahçe ve teras olarak kullanılabilmesini sağlıyor.

Seul, Güney Kore’nin başkenti ve 10 milyonun üzerinde nüfusuyla ülkenin en büyük metropol şehridir ve Kore’liler tarafından Seul şehir planlamasına son derece önem verilmektedir.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: