15 Temmuz 2016 Cuma

Kasko Sigortası ve Hasarsızlık İndirimi


Trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu durumda kasko sigortası yaptırılması gerekmektedir. Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve geçerli olduğu coğrafi alan Türkiye Cumhuriyeti sınırları içidir.

Araç sahiplerine sunulan kasko tekliflerinde kasko değer listesi esas alınarak hesaplamalar yapılır. Kasko Değer Listesi, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından hazırlanır ve bu liste aylık olarak güncellenir. Sigorta şirketleri müşterilerine kasko sigortası fiyatları ile ilgili bilgi verirken, kasko teklifi hazırlarken ve sigortalılarına tazminat öderken bu listedeki değerleri esas alır. Kasko değer listesinde  sadece 15 yaşından küçük araçlar yer alır, 15 yaş üzerindekiler bulunmaz. Daha eski model araçların sigorta bedelleri sigorta şirketinin sigortalı ile mutabık kalmasıyla netleştirilir.

Kasko sigortası yaptırmadan ve sigorta şirketini belirlemeden önce en uygun sigortayı bulmak için biraz araştırma yapmak gerekiyor. İnternetten trafik ve kasko sigortası satın almanın en kolay yolu olan Koalay.com’da kasko sorgulama yapmak çok kolay. Güncel kasko değerinizi anında ve kolayca Koalay.com’da sorgulayabilir, birkaç dakika içinde en hesaplı kasko sigortasına güvenli bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Sigortalı aracın fabrika çıkışı standart donanımı içerisinde yer alan radyo-teyp ve kolonlar, poliçede orjinal olduğunun belirtilmesi şartıyla, otomatik olarak kasko sigortası teminatına dahil edilir. Orijinal olmayan radyo, teyp, kolonlar, equalizer, klima, alarm, telsiz, telefon, faks, otomatik anten, takometre gibi cihazlar, ancak ek prim alınarak kasko poliçesi kapsamına dahil edilebilirler.

Hasarsızlık indirimi hakkında bilmeniz gerekenler

Hasarsız geçen her yıl için sigorta şirketi sizi ödüllendirir. İlk yıl %30’dan başlayarak, her yıl artan oranlarda hasarsızlık indirimi sağlayarak size maddi kazanç sağlar.

Hasarsızlık indirimi hakkı ne zaman kaybedilir?

Kasko poliçenizin geçerli olduğu bir sene içerisinde, aracınız bir kaza nedeniyle hasara uğrarsa ve hasarı kaskonuzdan karşılarsanız bu durumda hasarın tutarına göre hasarsızlık indirim hakkınızın bir kısmını ya da tümünü kaybedebilirsiniz. Meydana gelen kazada sizin kusursuz olduğunuz resmi olarak tespit edilerek belgelenirse, sizin kasko şirketiniz tüm hasarınızı kazaya karışan diğer aracın sigorta şirketinden tahsil edebilir. Böyle bir durumda sizin hasarsızlık indirimi hakkınız korunmuş olur ve hakkınızı kullanmadığınız için kaybetmemiş olursunuz.

Kasko sigortasının başlatıldığı tarihten bir sene sonra yenilenmesi gerekir ve bu işlem her sene tekrar eder. Kasko sahipleri sigortalarını yenileme süreleri geldiğinde, süreyi geciktirmeden sigortalarını bir sonraki sene için yaptırmalıdır. Aksi durumda, bir önceki sene içerisinde kasko teminatlarını kullanmadığı için kasko sahibi hasarsızlık indirimi hakkı kazansa da, kaskosunu zamanında yenilemediği için bu hak bozulur.

Kusurun %100 karşı tarafta olduğu bir kazada kasko sigortamdan yararlanırsam hasarsızlık indirimim bozulur mu? 

Karşı tarafın tam kusurlu olduğu kazalarda kaskonuzdan hasar talep etmeniz halinde hasarsızlık indiriminizi kaybetmezsiniz. Karşı tarafın tam kusurlu olduğunun resmi olarak belgelendirilmiş olduğu durumlarda, sigorta şirketiniz hasar bedelini karşı tarafın sigortasından tazmin etmektedir. Bu durumda sizin sigortanıza ait hasarsızlık indiriminiz bozulmamış olur ve indiriminiz devam eder.

Aracımı değiştirdiğimde hasarsızlık indirimim devam eder mi?

Hasarsızlık indirimine hak kazanmış sigortalıların araçlarını değiştirmeleri halinde, aynı kullanım tarzında yeni araç almaları kaydıyla  hasarsızlık indirimi yeni araçlarında da devam ettirilir.

Başka şirkete yaptırılması durumunda hasarsızlık indirimi devam eder mi?

Kasko Sigortasında hasarsızlık indirim kademesi SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) aracılığıyla bütün sigorta şirketleri tarafından online olarak takip edilebilmektedir. Önceki poliçede hasarsızlık indirimine hak kazandığınız durumlarda, sigorta poliçesi yenilemesinin başka bir şirketten yapılması hasarsızlık indiriminizi etkilemez ve indiriminiz devam eder. Sigorta şirketlerinin hasarsızlık basamakları karşılığında uyguladıkları hasarsızlık indirimleri değişkenlik göstermektedir. Sigorta şirketi değişikliğinde hasarsızlık basamak kodu karşılığında o sigorta şirketinin uygulamakta olduğu hasarsızlık indirimi oranı kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta hasarsızlık indirim hakkının kaybolmaması için sigortaya ara verilmemesi gerekliliğidir.

Koalay.com'da; Mapfre Genel Sigorta, HDI Sigorta, Güneş Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Anadolu Sigorta, Allianz Sigorta, Zurich Sigorta, Unico Sigorta, Groupama Sigorta, Ergo Sigorta, Aksigorta, Ray Sigorta, Eureko Sigorta, Türk Nippon Sigorta gibi farklı sigorta şirketlerinin en uygun kasko poliçelerini yaptırabilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat