25 Temmuz 2016 Pazartesi

Ege Seyahatinde En Uygun Otostop Noktaları Rehberi

Bizim gibi gezginler seyahat ederken ulaşım aracı olarak çoğunlukla otostop yöntemini kullanırlar ve bizler yolda otostop çekeceğimiz zaman genellikle "acaba burası otostop çekmek için uygun bir yer mi?" diye düşünürüz. Özellikle de elimizi kaldırdığımızdan itibaren 15 dakikadan fazla geçtiyse ve kimse durup bizi almadıysa, hatta ve hatta tek bir araba geçmemişse bu düşüncemiz gittikçe güçlenir ve yer değiştirmek zorunda hissederiz.

Olası bir Ege seyahatinde İstanbul'dan Bodrum / Muğla'ya kadar nasıl bir yol haritası izleyip nerelerde otostop çekebiliriz onlara değineceğim. İstanbul'dan yola çıktığımızı varsayıp yol üzerinde karşılaşabileceğimiz varsayımları da hesap ederek sizi Bodrum'a götürmeye çalışacağım.

İstanbul'dan Bodrum'a Giderken:

1. İstanbul

İstanbul
20 milyonu aşan nüfusu ve yoğun şehirleşme yapısı sebebiyle İstanbul'un neresinden yola çıkacağınız ve nerelerden otostop çekip kendinizi İstanbul'un dışına atabileceğiniz tamamen sizin o anlık bulunduğunuz yere ve toplu taşıma araçlarını kullanıp kullanmayacağınıza bağlı bir durum. Fakat İstanbul'dan otostop çekerek bir yere gitmeye çalışacaksanız, öncelikle kendinizi İstanbul'un dışına atmanız şart. Bu sebeple herhangi bir vasıta kullanarak, şansınız varsa otostopla kendinizi İstanbul dışına attığınızı varsayıyorum. Olası Ege turumuz için, eğer gezgin ruha sahip biriyseniz (ki ben gezgin ruhlu arkadaşlar için bu rehberi hazırlıyorum) Ege turuna Trakya üzerinden Çanakkale'ye doğru yola çıkarak başlamanız kesinlikle şart. O yüzden kendinizi Avrupa yakasına atıp oradan da İstanbul- Edirne otoban gişelerine ya da E5 karayoluna çıkabildiyseniz ne mutlu! E5 karayolu üzerinde İstanbul'dan olabildiğince uzak bir noktada (Silivri'ye doğru) yol üzerinde ya da Edirne otoban gişelerinin bulunduğu yerde öncelikle Çanakkale'ye gitmek amacıyla elinizi kaldırıp otostopa başlayabilirsiniz.

2. Keşan

Keşan
Eğer Keşan'a uğramayıp direkt Çanakkale'ye bulduysanız şanslısınız. Ben aracın sizi İstanbul dışından alıp Keşan'a kadar gittiğini varsayıyorum. (Keşan önemli bir trafik noktasıdır, Çanakkale ile Trakya'yı, aynı zamanda Avrupa ile Asya'yı da karayolundan bağlayan önemli bir kavşaktır. Eğer araç sürücüsü size Keşan'da nerede indireyim diye sorarsa, Edirne-Çanakkale-Yunanistan kavşağında diye cevap verin ve tam kavşağın orada bulunan benzinliğin karşı tarafında herhangi bir noktada araçtan inin. Kafanızı kaldırıp kavşakta bulunan büyük tabelalara bakın ve sol tarafa doğru devam eden Çanakkale yoluna doğru çıkın. Çanakkale yolunun sağ şeridinde hemen en uygun yerde elinizi kaldırın ve Edirne, Yunanistan ya da İstanbul istikametinden Çanakkale'ye giden herhangi bir aracın sizi almasını bekleyin.

3. Gelibolu

Gelibolu
Çanakkale'ye giderken öncelikle Çanakkale'nin ilçesi Gelibolu'dan geçmek durumundasınız. Fakat burada şöyle bir handikap var; Çanakkale'ye varabilmek için feribota binip feribotla karşıya geçmek zorundasınız. Feribot ise hem Gelibolu'da hem de Gelibolu'dan sonra karayoluyla devam edip varabileceğiniz Eceabat'ta var. Nereden gideceğini seçmek ise bindiğiniz araç sürücüsüne kalmış. Eğer Çanakkale'ye gidiyorsa feribota binerken kesinlikle araçtan inmeyin ve feribot yolculuğundan sonra Çanakkale'ye kadar devam edin. Eğer Çanakkale'ye değil de Biga ve Bandırma tarafına gidecekse feribot karşıya geçtikten sonra araçtan inin ve indiğiniz yerden dosdoğru araçların çıktığı yoldan devam edip kısa bir yürüyüş yapın. Hemen önünüzde duran kavşak ve anayol Biga-Çanakkale yolu. Sağ tarafa giden istikamet Çanakkale istikametidir. Kavşağın hemen sağa dönen kısmına geçip Çanakkale'ye gitmek üzere elinizi kaldırın.

4. Çanakkale

Çanakkale
Çanakkale'ye hoşgeldiniz! 30 kilometrelik yolculuktan sonra sol tarafınızda Çanakkale Otogarı gözüktü, hemen sağınızda da Çanakkale şehir merkezi var. Eğer Çanakkale'yi gezmek istiyorsanız Şehir Merkezi tabelasının orada sağa kıvrılan yolun önünde araçtan inin ve aşağıya doğru bağlanan Şehir merkezi yolunun üzerinde tekrar otostopa başlayın. Ege turuna kaldığınız yerden devam etmek istiyorsanız araçtan inmeyip Kipa'ya kadar devam edin. Eğer araç sahibi merkeze gidiyorsa olduğunuz yol üzerinde inin ve Kipa'ya kadar giden bir araca binmek için hemen oracıkta elinizi kaldırın. Ege turuna devam etmek için Çanakkale'den Edremit'e kadar giden bir araç bulmalısınız ve Çanakkale'den otostopunuzun başarılı olmasını istiyorsanız Kipa'nın önünden geçen yola kadar gelin ve Kipa'yı az geçtikten sonra benzin istasyonuna yakın bir noktada bulunan ışıkların orada elinizi kaldırın.

Ve bu noktada önemli bir tavsiye: 
Sakın Edremit'e kadar gitmeyen bir araca binmeyin. Şayet binerseniz Çanakkale'nin aşağı yukarı 10'ar bin nüfuslu ilçeleri Ezine ve Ayvacık'ta 25 dakikadan 135 dakikaya varan bir otostop süreci yaşamak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden meraklanmayın, Çanakkale'den çıkan araçların yüzde 90'ından fazlası Edremit körfezine gider.

5. Edremit

Edremit - Akçay
Bir diğer önemli kavşak noktası Edremit'tir. Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay ve Zeytinli'yi düz yol üzerinde geçtikten sonra Edremit'in çıkışında bulunan İzmir kavşağına kadar gelmelisiniz. Eğer araç Edremite döndüyse İzmir kavşağına kadar gelmek için vasıta değiştirmelisiniz. Kavşağa geldikten sonra yol Balıkesir'e ve İzmir'e olmak üzere ikiye ayrılır. İzmir istikametine doğru dönen yola girip hemen döndüğünüz yerde inin ve orada bulunan termal otelin önünde elinizi kaldırın. Hedefiniz İzmir! Esneklik noktanız ise minimum Ayvalık olsun. Ayvalığa kadar gitmeyen araçlara mecbur kalmadıkça binmeyin. Ayvalık, Dikili, Bergama ya da İzmir'e giden herhangi bir araca binin.

6. İzmir

İzmir Hilton
İzmir'e geldikten sonra eğer İzmir'i gezmeyecekseniz transit olarak Bornova'dan Aydın'a giden otoyol üzerinde otostop çekebilirsiniz. Çeşme tarafına gitmek isterseniz yine aynı yol üzerinde otostop çekip otoyol üzerinde bulunan Çeşme kavşağına kadar gidebilirsiniz ve Çeşme otoyolu güzergahına yürüyerek geçiş yapıp o güzergah üzerinden Çeşme'ye varabilirsiniz. Bizim hedefimiz Bodrum'a gitmek olduğu için transit geçiş olan Aydın otoyolu üzerinden konumuza devam edelim. Bornova'daki otostop noktamızdan Söke, Didim, Milas ya da Bodrum'a kadar giden araç bulursak şanslıyız demektir. Onun haricinde en kötü ihtimalle Aydın, Denizli veya Muğla'ya giden araçlara binilebilir. Eğer Aydın, Denizli tarafına giden bir araca bindiyseniz otoyol üzerinde bulunan Söke kavşağında inmeniz gerekiyor.

7. Söke

Söke
Aydın otoyolunda bulunan Söke kavşağında indiniz ya da İzmir'den direkt olarak Söke'ye araç buldunuz. Söke'ye girdikten sonra ilk dönel kavşakta indiğinizi varsayıyoruz. Yapmanız gereken şey çok basit, elinizi kaldırıp Bodrum'a gidiyorum demek. "Milas veya Bodrum harici bir yere giden hiç bir arabaya binmeyin!". Muğla'ya giden araçlara Milas'ta inmek koşuluyla binebilirsiniz.

8. Milas

Söke'den bindiğiniz araç sizi Milas'a kadar getirdi ve Muğla'ya dönmek üzere yanınızdan ayrıldı. Yapılabilecek tek bir şey kaldı, Bodrum'a giden herhangi bir araç bulmak. Bodrum - Milas arası çok uzak bir mesafe değil, minibüsler dahi gün içinde sürekli çalışıyor. Fakat biz minibüsle seyahat etmediğimiz için Bodrum kavşağına çıkıyoruz ve kavşağın hemen sağ dip tarafında elimizi kaldırıp "Bodrum!" diyoruz. Bodrum'a giden ilk arabaya atlayıp Bodrum'da tatil yapmanın keyfini çıkarın.

Ha bu arada Bodrum'a gidip çadır kuracak bir yer bakıyorsanız Gümbet koyunun başlangıcında denize sıfır sayılabilecek bir alanda bulunan Vospark'a gidip "otostopçu bir gezgin" olduğunuzu ve Dünyayıkeşfet.net sitesinin tavsiyesiyle oraya geldiğinizi söyleyerek ücretsiz çadır kurabilir ve size sunulabilecek diğer ücretsiz imkanlardan yararlanabilirsiniz. (Tabi yemekleri Vosburger'den yemek koşuluyla.) Unutmadan söyleyeyim, eğer Volkswagen T1 ya da Volkswagen T2 hayranı değilseniz boşuna gitmeyin, normalde T2 karavanınız yoksa Vospark'ta konaklamanız imkansız gibi bir şey. Fakat Kerem abi sizlere bu konuda kolaylık sağlayacaktır. Ama T2 karavan hakkında sizi ufak bir teste dahi sokabilir.
Bodrum - Kumbahçe

Kuzey Ege'de Diğer Otostop Noktaları:

Otostop Yeri: Balıkesir
(Balıkesir'in Çanakkale ve Edremit çıkışında bulunan "Big Yellow Taxi Benzin" adlı cafenin önündeki alan otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Çanakkale
Rota: Edremit, Zeytinli, Akçay, Altınoluk, Güre, Küçükkuyu, Ayvacık, Ezine, Bozcaada,

Otostop Yeri: Edremit
(Balıkesir İzmir kavşağında bulunan Termal otelin önü otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: Ayvalık
Rota: Burhaniye, Gömeç

Otostop Yeri: Ayvalık
(Ayvalık ilk girişindeki kavşakta bulunan benzinliğin hemen yan tarafı otostop için en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Dikili, Bergama, Aliağa, Menemen, Çiğli, Karşıyaka, Bornova

Otostop Yeri: Balıkesir
(Bigadiç İzmir kavşağında bulunan Rüya Tesislerinin tam karşısı en uygun yerdir.)
Varış Noktası: İzmir
Rota: Akhisar, Manisa

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat