13 Ekim 2015 Salı

Yerli Otomobil Cadillac BLS'nin Gerçekten Bir Kopyası mı?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugün yerli otomobili tanıttı ve test sürüşü yaptı. Prototip çalışmalarına ise TÜBİTAK öncülük etti. Bakan Fikri Işık ise yerli otomobille ilgili Twitter hesabından şöyle dedi;

"TÜBİTAK öncülüğünde geliştirdiğimiz Yerli Otomobilimizin prototip fotoğrafını(Kamuflajlı) milletimizle paylaşıyorum. Yerli otomobilimizi 3 farklı motor teknolojisi ile geliştiriyoruz. Elektrikli araç, menzili uzatılmış elektrikli araç, konvansiyonel araç. Hedefimiz; 2020′den önce yerli otomobilimizi yollara çıkararak insanımızın kullanımına sunmak."

Fakat yerli otomobil gerçekten yerli otomobil mi?

Yerli otomobilin tanıtımı yapıldı, baştan sona "%100" yerli olduğu söylendi. Fakat tanıtım yapıldıktan sonra daha ilk saniyelerden yerli otomobilin "çakma" olduğu tartışmaları alevlendi. Fikri Işık'ın kamuoyuyla paylaştığı aracın görselleri daha ilk bakıştan ABD menşeili otomobil olan Cadillac BLS'yi andırdığı sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Hatta andırmak bir yana, yerli otomobilimizin birebir Cadillac BLS'den kopyalandığını söyleyenler oldu. Peki haklılar mı?Yerli otomobilin dış görünüş ve her araçta aslında kendine özgü olan hatlarına ve kaporta çizgilerine bakarsak dış tasarım Cadillac BLS ile birebir benzerlik gösteriyor. Aynı şekilde far yuvalarının büyüklüğünün de Cadillac BLS ile aynı olması sebebiyle muhtemelen bu yerli otomobilimizin farı kırılınca çok rahat bir şekilde Amerika Birleşik Devletlerinden kaliteli bir Cadillac farı sipariş edebileceğiz gibi duruyor. Bunu da aracın avantajlarından biri olarak sayalım.

Cadillac BLS ise önden şu şekilde gözüküyor:


Yerli aracımızın yan tarafına gelirsek, arka farlar hariç yine Cadillac BLS ile benzerlik gösteriyor.Arka kısımda "çok fazla benzedi bu kadar abartmayalım" demiş olacaklar ki, arka farları değiştirip arka camın üstüne ufak bir rüzgarlık eklemişler. Belki arkası da başka marka bir arabadır, henüz araştırmış değiliz.


Fakat aracın iç kısmına gelindiğinde "çok bariz" bir şekilde kendini belli eden Cadillac BLS, bu yerli aracımızın aslında yerli bir Cadillac olduğunu çok net ortaya koyuyor. Umarız kalitesi ve güvenliği de en az Cadillac kadar iyi olur.


Cadillac BLS:


En az Cadillac tasarımcıları kadar müthiş tasarımcılara sahip olan ülkemizi kutlar, "yerli otomobil geliyor, biz bu işi başarırız, biz Türk'üz ne de olsa" diye sevinen tüm arkadaşlarımızı gönülden tebrik eder, yerli üretimde başarılarımızın daim olmasını dileriz.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat