Mavi Bayrakta Dünya Birincisi: Antalya 0 338

Mavi Bayrakta Dünya Birincisi: Antalya 0 339

2005 yılında Türkiye’de bulunan 170 küsür mavi bayraklı plaj, son 10 yılda 2,5 kat artarak 436 plaja yükseldi. Türkiye bu 436 mavi bayraklı plajıyla dünya sıralamasında İspanya’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın yeni açıkladığı verilere göre de bu plajların 200 tanesi Antalya‘da bulunuyor. Aynı zamanda mavi bayraklı marina sayısının da 6 olduğu Antalya, bu istatistiklerle Dünyada birinci sırada bulunuyor. Muhteşem koylara ve plajlara sahip Antalya bölgesi, her yıl Türkiye’nin bir numaralı turizm noktası olarak kendini dünyaya kabul ettirmiş. Dünya listesindeki mavi bayraklı plajların yarısından daha fazlası Antalya’da bulunduğu için bu bölgedeki plajlar aynı zamanda yüksek standartlara sahip oluyor.

Peki Mavi Bayrak Nedir?

Türkiye Çevre Eğitim Vakfına ait mavibayrak.org.tr adresinde belirtilen yazıyla;

“Mavi Bayrak, plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Bu ödül;
· Deniz suyunun temizliğini,
· Çevre yönetimine önem verildiğini
· Çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını
· Plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti etmektedir. Bu nedenle bir marka veya “Eko-Label” özelliğini taşımaktadır.”

Türkiye’de Mavi Bayraklı Plajlar hangi illerde kaç tane bulunuyor?

1. Antalya – 200
2. Muğla – 95
3. İzmir – 45
4. Balıkesir – 29
5. Aydın – 26
6. Mersin – 11
7. Çanakkale – 8
8. İstanbul – 5
9. Ordu – 4
10. Yalova – 3
11. Tekirdağ – 2
12. Kocaeli – 2
13. Edirne – 1
14. Kırklareli – 1
15. Düzce – 1
16. Zonguldak – 1
17. Samsun – 1
18. Adana – 1
Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuzey Kutbundaki Esrarengiz Altın Yumurta 0 654

Kuzey Kutup Bölgesine yakın bir bölgede İsveçlilerin Lapland’da bir kasabada kurduğu bu altın renkli yumurta benzeri yapı ilk bakışta son derece esrarengiz gelmekle beraber o muhteşem doğanın tam ortasında nasıl bir işleve sahip olduğunu merak eden bir tek ben değilim sanırım. Oldukça tuhaf gözüken bu yapı aslında yalnızca İsveçlilerin beyin yapılarını ve karakterini sergileyen küçük bir mimariden ibaret.

Peki bu mimari altın yumurta tam olarak ne işe yarıyor? Bu yumurtanın aslında sosyal bir işlevi bulunuyor. Yakındaki kasaba halkının bu yapıya geldiğinde birbirleriyle diyalog kurup sıcak sıcak oturmalarını sağlıyor. Burası aynı zamanda bir sauna. Karların ve soğuğun ülkesi İsveç’te bulunan bu küçük sıcak ortam, insanlar için bir çok açıdan kullanışlı olabilecek şekilde Mats Bigert ve Lars Bergström tarafından tasarlanmış.

İşlevleri dışında aynı zamanda bir anıt görevi de gören altın yumurta, eskiden demir madenine ev sahipliği yapan bu kasabanın yeniden doğuşunu simgelemiş. 5 metre boyu ve 4 metre eni olan, dışı aynalı altın kaplama ve paslanmaz çelik olan bu yapı, aynı zamanda tamamen taşınabilir 69 adet parçadan oluşuyor.

 

Araç Kiralamanın En Ucuz ve En Kolay Yöntemi 0 473

Eskiden olduğu gibi bir araca ihtiyacımız olduğunda dışarı çıkıp araç kiralama şirketlerinin hepsini dolaşmıyoruz. Günümüzde uçak bileti, otobüs bileti almaktan, bir taksi çağırmaktan tutun, araç kiralamaya kadar her tür ihtiyacımızı internetten karşılayabiliyoruz. Bu gereksinimler internetten karşılanabildiği için haliyle bu gibi firmalar fazlasıyla arttı ve internette aynı zamanda bir rekabet ortamı oluştu. Eskiden çok daha yüksek ücretlerde kiralanabilen araçlar, şimdi daha uygun fiyatlı ve daha güvenilir.

Geleneksel araç kiralama şirketlerinin uyguladığı yöntemlerden uzak, yeni nesil araç kiralama şirketleri müşteriye ve müşteriye verdiği hizmete daha fazla önem veriyor. Haliyle internetten araç kiralamak dahi eski yöntemlere göre çok çok daha güvenilir ve kesinlikle daha kolay. Aslına bakarsanız bir araç kiralamak, uzun vadede çoğu zaman araç satın almaktan daha avantajlı. Örneğin ayda 3-4 kere uçakla seyahat eden biriyseniz havalimanlarına gidip gelirken kiralık araç kullanmanız daha mantıklı olacaktır.

Otorento.com.tr’den araç kiralarken “araç kiralamak gibi çok kolay bir konuyla ilgili” zaman kaybetmeyeceksiniz. Otorento’nun kolay ve açıklayıcı arayüzü sayesinde neredeyse hiç zaman harcamadan araç kiralamanız mümkün. Aracı alacağınız, bırakacağınız yerleri seçme şansınız var. Ayrıca eskisi gibi aracı almak için herhangi bir yerde bulunmanıza da gerek yok. Otorento araç kiralama hizmeti olarak aracı evinize veya işyerinize bile getiriyor. Örneğin Otorento’nun Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetinden yararlanmak istiyorsanız ve aracı havaalanında teslim alacaksanız Otorento tabelası ile karşılanıp aracınızı direkt havalimanından teslim alabilirsiniz.

Kısacası araç kiralama için en uygun fiyatlarla en çok hizmeti veren firmalardan biri olan Otorento, araç kiralama konusunda yapmanız gereken tüm işlemleri yalnızca 3-4 tıka kadar azaltıyor ve zamandan bolca kazanmanızı sağlıyor. Özellikle çok fazla seyahat eden kişiler için havalimanı teslim ve alma seçenekleri, eve kadar teslim seçenekleri ile Otorento araç kiralama hizmetini müşteri için en kolay şekilde sunuyor. Araçların bir o kadar ucuz olması ise tamamen rekabet kaynaklı. Ucuz olmasının yanı sıra bazı zamanlar %50’ye kadar indirimli araç kiralamak mümkün olabiliyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: