18 Ocak 2015 Pazar

7 Saatlik Dünyanın En Güzel Yolculuğu: Circumetnea


Eğer İtalya'daysanız Etna dağının zirvesine tırmanmak istiyorsanız ama bunu yapacak zamanı veya gücü kendinizde bulamıyorsanız en uygun ve aynı zamanda en güzel seçeneklerden biri, Circumetnea olarak geçen demiryolu üzerinde bulunan trene atlamaktır. Circumetnea demiryolu 110 km. uzunluğundadır ve bereketli toprakların, eski lav oluşumlarının üzerinde kurulmuştur. Bu demiryolu Etna yanardağının etrafını dolaşmaktadır. Bu yolculuk için Edmondo de Amicis şu sözleri söylemiştir: "Circumetnea yeryüzündeki 7 saat içinde yapılabilecek en güzel gezidir."

Tren Etna yanardağı çevresinde bulunan taşlaşmış lavlar üzerinde kurulu demiryolunda, imkansız gibi görünen bir rota üzerinde ilerlemektedir. Circumetnea treninin aynı zamanda tek bir vagonu vardır. Havanın durumuna göre gezi bazen 5 saat de sürebiliyor. Aynı zamanda bu müthiş gezinin en güzel yanlarından birisi, molalarda fıstık tarlaları ve narenciye bahçelerinin büyüleyici davetleri. Molalarda bu daveti geri çevirmeyip bahçelerde doğayla güzel bir vakit geçirmek mümkün. Aynı zamanda yolculuk esnasında demiryolunun en eski istasyonları da yol boyunca sizi karşılıyor.


1895 yılında kurulan Circumetnea demiryolu, tarihin unutulan sayfalarında kalmayıp bize mükemmel bir yolculuk şansı sunuyor.- Circumetnea resmi web sitesi.
- Fotoğraflar: Giorgio Stagni

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat