28 Ekim 2014 Salı

Almanya'da Gezilecek Yerler: Krefeld

Hauptbahnhof altında bulunan disko
Almanya'nın en kalabalık bölgesi olan Ruhr bölgesinde yer alan şehirlerden birine daha önce gittiyseniz bilirsiniz; genelde sık yerleşim yerleri bulunmaktadır ve sanayi de gelişmiştir. Zaten Ruhr bölgesi dünyada sanayinin gelişmeye başladığı ilk bölgelerden birisi olmuştur sanayi devriminden sonra. Ve Almanya hala bu Ruhr bölgesinde seneler önce gelişen sanayinin meyvelerini toplamaktadır. Öyle ki şimdilerde sanayi ve yatırım alanında çok da revaçta olmayan Duisburg, Essen gibi şehirlerde önceleri devasa fabrikalar bulunmaktaydı. Bu fabrikaların bir kısmı hala yerlerinde olmasına rağmen günümüzde Alman sanayisi çeşitli bölgelere yayılmıştır. Krefeld şehri ise bu sanayinin ve nüfus yoğunluğunun hemen kenarında bulunan, nüfusu ise 1 milyonu bulmayan orta büyüklükte ve şahane güzellikteki şehirlerden birisidir.

Krefeld Tramvayı
Krefeld'e gidişimde şehirde havalimanı bulunmaması sebebiyle en yakın havalimanı olan Düsseldorf havalimanına inmiştim. Ardından Krefeld'de yaşayan büyük kuzenimle buluşup 20 gün kalmak üzere arabaya binmiştim ve akşam saatlerinde Krefeld'de bulunan kuzenlerimin evine varmıştım. O akşam uçaktan yeni indiğim için pek gezemem sanıyordum ancak oradaki gençlerin nasıl yaşadığını bilmediğim için yanılmıştım. Geceyarısı kuzenimin teklifiyle dışarı çıktık ve taksiye binip ara sokakların birinde indik. Dışarıdan ev gibi görünen büyükçe bir binaya yaklaştık ve kenarındaki ufak kapıdan içeri girdik. Karşımıza çıkan merdivenlerden aşağıya indiğimizde yeraltında büyük bir kapı daha gördük ve önünde de bilet kesen iki Alman abimiz. O noktada sesler yoğunlaştı ve indiğimiz yerin bir yer altı diskosu olduğunu anladım. Biletlerimizi alıp içeri girdik ve alçak tavanlı, tamamen duman altı olmuş bir salona çıktık. Değişik bir diskoydu. Yaklaşık 1 saat biralarımızı yudumlayıp şarkılara eşlik ettikten sonra çıktık. Krefeld'de ilk günüm, yol yorgunluğumu bile atamadan daha da yorularak geçti. Sonraki günlerde dinlenmek için bol bol zaman buldum ve Krefeld'i gezerek zaman geçirdim.

Krefeld Şehir Merkezi
Krefeld, Almanya'nın diğer düzenli şehirlerinden farksız. Ancak farklı kılan, şehrin aşırı büyük olmaması ve bir yerleri rahatça gezebilme imkanınız. Örneğin bir otobüse veya taksiye binip bulunduğunuz yerden en fazla 15 dakika içinde Hauptbahnhof (Tren İstasyonu)'nun bulunduğu şehir merkezine gidebilirsiniz. Özel arabanız varsa bu süre çok daha kısalıyor. Şehir merkezi, Almanya'nın diğer şehirlerinde genellikle olduğu gibi Tren İstasyonu'nun bulunduğu yer. Şehir merkezindeki Tren İstasyonunun altında şehrin en büyük diskosu bulunuyor ve eğer Krefeld'e gitme fırsatı bulursanız gece yarısından sonra kesinlikle gitmeniz gereken bir yer.

Krefeld Hauptbahnhof (Tren İstasyonu)
Şehrin tam merkezinde disko haricinde restoranlar ve sinemalar da bulunuyor. Ayrıca Türk dönercileri ve Türk barları da şehrin çeşitli yerlerine yayılmış. Şehir merkezine çıkan sokaklar ise alışveriş mağazalarından oluşuyor. Giyim çoğunlukta olmak üzere her türlü alışveriş imkanı bulunmakta. Bu noktalara şehirde bulunan tramvay ile de ulaşabilmek mümkün. Şehir merkezi oldukça hareketli, iş saatlerinde sokaklar ve restoranlar kalabalık. Şehir merkezi genel olarak öyle olmasına karşın, Krefeld'in dışında yer alan ufak kasabalar ve yerleşim birimleri de çok fazla sayıda. Çevresinde sakin kasabalar bulunan ve çok güzel bir doğaya sahip olan bu bölge, turistik olarak gezilmesi gereken yerleri de içinde barındırıyor.

Kar yağışı başladıktan sonra şehir merkezi
Krefeld, coğrafya olarak da çok önemli bir konuma sahip, Düsseldorf, Duisburg, Essen, Köln gibi önemli şehirlere çok yakın konumda bulunuyor. Bu yüzden gitmesi pek de güç bir yerde değil. Eğer yolunuz düşerse Krefeld bölgesi civarındaki önemli kasabaları gezmeden dönmeyin, turistik önem taşıyan bir çok mimari yapı bulunuyor.

Altgeçitte kaykay yapan gençler
Bunlara da göz atın:
Almanya'da Görülmesi Gereken 5 Şehir
Ren Nehrinden İlham Alan Şehir: Düsseldorf

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat