İtalya’da Görülmesi Gereken 5 Yer 0 296

İtalya’da Görülmesi Gereken 5 Yer 0 297

İtalya’da gezilecek yerler nerelerdir? Görülmesi gereken nereler vardır? Aslında İtalya genel olarak turistler için yaratılmış bir ülke gibi. Roma’sından tutun Venedik’e kadar, Akdeniz kıyılarına kadar bir gezgin için mükemmel bir ülke. Listemizdeki 5 şehirle sınırlı değil aslında İtalya. Zamanı vakti olan için bütün şehirlerinin gezilmesi görülmesi şart.

Roma

Dünya tarihinde çok ama çok önemli bir yere sahip olan Roma kenti, eski Dünya’nın uzun süreler başkentliğini yapmış bir şehir. Bir zamanların dünya hakimi Roma İmparatorluğunun başkenti olan ve günümüze bıraktıklarıyla gezilmesi gereken en önemli yer Roma’dır İtalya sınırlarında. Hiç durmadan gezme isteği uyandıracak bir kent ve aynı zamanda fotoğrafçılar için mükemmel bir yer.

Venedik

Kuşkusuz Dünya’nın en ünlü noktalarından biri de Venedik’tir. Bu dünyaca ünlü şehri “dünyaca ünlü” yapan şey ise kanalları. Venedik’i çoğumuz biliriz, özelliği ise içinden geçen kanallar. Veya gerçek tabirle kanalların içinden geçen şehir. Gondollarla kayıklarla ulaşım sağlanan Venedik, romantizmin başkentlerinden birisidir. Özellikle Venedik’te sevgilinizi akşam yemeği için gondola bindirip kanal kenarında bir restorana götürmek paha biçilemez bir romantizm.

Floransa

Rönesans zamanından kalma tarihi eserleriyle, o zamanın havasını hala soluyabileceğiniz bir şehir olan Floransa tarihi yönüyle dünyada ilgi çeken bir nokta. Eski yapılarıyla dev bir müzeyi andıran Floransa’yı gezmek için en az bir haftanızı ayırmak gerekir. Detaylar o kadar fazla ve şehir o kadar güzel ki, gezerken kendinizi unutabilirsiniz.

Milano

Moda denince akla gelen ilk şehirlerden biri olan Milano aynı zamanda İtalya’nın en büyük şehri ve modern yapısıyla Avrupa’nın önemli başkentleriyle aynı kefeye konulabilir. Şüphesiz İtalya’nın en modern ve farklı şehri Milano. Modanın başkenti olmasının da şehre büyük katkıları bulunuyor. Moda festivalleri, moda haftaları vs. modayla ilgili bir çok etkinlik için Milano yılda milyonlarca kez ziyaret ediliyor. Giderseniz Duomo di Milano katedralini görmeden dönmeyin.

Toskana

İtalya’nın Toskana bölgesinde İtalya’nın genelinden bambaşka bir hava hakim. Değişik yemek kültürüyle dikkat çeken Toskana bölgesi aynı zamanda iklim ve bölge olarak da İtalya’nın genelinden farklı. Bambaşka deneyimler edinmek için mutlaka gidilmesi gereken bir bölge olan Toskana’yı ziyaret etmeden sakın İtalya’dan dönmeyin.

Buna da Göz Atın:

Almanya’da Görülmesi Gereken 5 Şehir

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 304

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 237

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: