Hubble Uzay Teleskobu: 24 Yıldır İşinin Başında 0 387

Hubble Uzay Teleskobu: 24 Yıldır İşinin Başında 0 388

Amerikalı astronom Edwin Hubble’ın mirası Hubble Uzay Teleskobu aynı zamanda dünyanın ilk uzay teleskobu olma özelliğini taşıyor. 1990 yılının Nisan ayında Discovery adlı uzay mekiği tarafından yörüngesine taşındı. Ve 1990 yılından beri bize uzayın en derinlerinde saklı olan sırları vermeye devam ediyor. Bugüne kadar uzaydan bir çok fotoğraf ve bilgi toplayan Hubble uzay teleskobu eksiksiz bir şekilde yıllardır olduğu gibi görevini yerine getirmeye devam ediyor.

Previous ArticleNext Article

Bir cevap yazın

Haklarında Yakalama Kararı Bulunan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu 0 482

Dünya’nın çeşitli ülkelerinde, kendi devletleri veya diğer devletler için suç teşkil eden çeşitli siber eylemlere imza atan onlarca hacker grubu bulunmakta. Bu hacker gruplarından bazılarının sayısız kere yaptığı eylemler o kadar büyük ses getirdi ki, her grup kendi ülkelerinde çok uzun süredir aranmakta. Üstelik haklarında bulunan bu yakalama kararlarına rağmen henüz daha bulunabilmiş değiller. İşte karşınızda; yaptıkları eylemlerin büyüklüğüne göre Uluslararası kaynaklar tarafından sıralanan Dünyanın En Tehlikeli 10 Hacker Grubu:

10. Honker Union (Çin Merkezli)

9. UGNazi (Uluslararası)

8. Anonymous (Uluslararası)

7. LulzSec (ABD)

6. Xbox Underground (Uluslararası)

5. Lizard Squad (Uluslararası)

4. The 414s (ABD)

3. RedHack (Türkiye)

2. Syrian Electronic Army (Suriye)

1. The Level Seven Crew (ABD)

Mars Görevinde Kaybolan Schiaparelli Bulundu 0 386

Avrupa Uzay Ajansı ve Rusya’nın ortak projesi olan ExoMars kapsamında Mars’a gönderilen Schiaparelli uzay aracı bulundu. Araç NASA’nın Mars yörüngesindeki bir uydusu tarafından gözlemlendi ancak sonuçlar oldukça kötü.

NASA’nın elde ettiği fotoğrafı inceleyen Avrupa Uzay Ajansı yetkilileri, Schiaparelli‘nin 2 ile 4 km kala Mars’a çakıldığını belirterek muhtemelen parçalara ayrıldığını tespit ettiler. Uçuş Operasyonları Direktörü Michel Denis, tespit edilen aracın olması gerekenden daha küçük bir alan kapladığını belirterek aracın tek parça olmadığı düşüncesine sahip olduklarını açıkladı.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: