2 Ağustos 2014 Cumartesi

Geleceğin Şehirleri Temalı 10 Görsel Çalışma

Geleceğin şehirleri nasıl olacak? Bu soruyu bir çoğumuz merak etmişizdir, hatta eskiden kitaplarda ansiklopedilerde, günümüzde ise internet yoluyla bu sorunun cevabına ilişkin yazılar ve görseller aramışızdır. Daha önce bu konuyla ilgili bir makalemiz olmuştu, dilerseniz ona da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Geleceğin Şehirleri: Uzay Çağı
http://www.dunyayikesfet.net/2014/03/gelecegin-sehirleri-uzay-cag.html

Gelecekte günümüzde yaşadığımız şehirler olacak mı veya olurlarsa nasıl olacaklar? Belki de ilk baş bu soruyu sormak en mantıklısı. Bundan 50 yıl önceki kaynaklarda 2000'li yıllar için yazıp çizilen ve öngörülen şeylerden daha da fazlası günümüzde gerçekleşmekte. 2000'ler için çizilen resimlerin bile şu anda üzerinde bulunduğumuz dünya için yetersiz kaldığını biliyoruz. Bundan 14 yıl önce babama ait Bilim ve Teknik dergilerinin yine babam tarafından 1969 - 1999 arası cilt cilt yapılmış sayılarını elime her alışımda 2000'lerden sürekli bahsedildiğini okurdum. Sonunda 2000'ler geldi ve geçiyor bile. Ancak dünyanın gidişatının pek de iyi olduğu söylenemez. Teknoloji geliştikçe, bilim geliştikçe dünya kirleniyor, şehirler değişiyor, kaynaklar tükeniyor. Belki de bundan 40 yıl sonra dünyamızda yer kalmayacak ve okyanus şehirleri inşa edilecek. Belki de bastığımız her toprak yapay olacak. Hatta belki dünyada değil Mars'ta şehirler kuracağız.

Geleceğin şehirleri hakkında yapılmış bu görsel çalışmalar belki de bize geleceğin nasıl olabileceği konusunda ufak bir fikir veriyor. Farklı kişilerden farklı çalışmalar ve geleceğe farklı bakış açıları.Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat