Dünyanın En Küçük Ülkesi: Sealand 0 197

Dünyanın En Küçük Ülkesi: Sealand 0 198

Toplam yüz ölçümü 550 m2 olan bu platform eski ingiliz Binbaşısı  Roy Bates ve ailesi tarafından 1967 yılında işgal edilir.Adaya yerleştikten sonra kendi parasını,bayrağını ve milli marşını oluşturan Bates ülkesini bütün dünyaya duyurur.

Bu küçük ülkede darbe girişimi bile yaşanmış 3 kişi  helikopterle platforma  inerek Roy Bates’in oğlunu  mutfağa hapsetmiş. Bunu öğrenen Bates ülkesine dönüp  yönetimi tekrar ele geçirmiş. İki darbeci, ülkeden sınırdışı edilmiş, diğerinin ise vatandaşlığı düşürülmüş. 

Bu platform-ada şeklindeki ülkenin milli takımı bir çok ülke ile maçlara çıkmış ve KKTC Milli takımını 6-1 yenmiş.Ülkenin en büyük avantajı büyük bir veri bankasına sahip olması.Ülkelerinde saklanmasına izin erilmeyen verileri kullanıcılar Sealand üzerindeki sunucularda barındırıyor.Son yıllarda bir girişimcinin desteği ile Sealand Online Gasino isimli bir projeleride bulunuyor.

Sealand’ın kurucusu Prens Roy Bates, 9 Ekim 2012 tarihinde 91 yaşında İngiltere’deki bir bakım evinde ölmüş.Prensin ölümünden sonra yerine   Prens Naibi Michael Bates gelmiştir.

Roy Bates ve Eşi Joan Bates

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 254

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 208

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: