3 Ağustos 2014 Pazar

Büyük Korku: Ebola Virüsü Salgını ve Korunma Yolları


Son günlerde dünyanın konuştuğu ve tedirgin olduğu tek bir konu var: Ebola Virüsü. Normalde hayvanlar arasında bulaşıcı olarak bilinen Ebola Virüsünün insanlara bulaşması dünyada şaşkınlık uyandırdı. Afrika'da ortaya çıkan virüs yüzünden yüzlerce kişi öldü ve milyonlarca kişi de korktuğu için evleri bulunan Afrika kıtasına gidemiyor. Şu ana kadar sadece Afrika'da yayıldığı düşünülen virüsün Afrika'dan Amerika'ya giden bir yolcuya bulaşması ve bulaşan kişinin Amerika'da ölmesi durumu daha da ciddi ve korkunç kıldı. Şu anda tüm dünyanın tek bir endişesi var, o da virüsün diğer kıtalara yayılma ihtimali.

Ebola Virüsü nedir?

İnsanlarda ve insan dışı primatlarda viral hemorajik ateş şeklinde ciddi hastalık formlarına yol açar. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 4. Risk Grubu Patojen olarak kabul edilmiştir.

Belirtileri ve Tehlikeleri Nelerdir?

İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden olur. Bulaşıcıdır ve kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür.

Nasıl Korunuruz?

* Ellerinizin su ve sabunla yıkanması (ya da sabun bulunmadığı yerlerde ve ellerin açıkça kan ve vücut sıvılarıyla kirli olduğu durumlarda susuz alkol-bazlı el losyonun kullanılması) cildinizden potansiyel enfekte materyalleri uzaklaştırır ve hastalığının geçişini önler. 
* Eldiven kullanılan durumlarda eldivenleri çıkarmadan önce su ve sabunla yıkayınız ve eldivenleri çıkardıktan sonra da ellerinizi yıkayınız.
* Ölü hayvanlarla, özellikle de primatlarla temastan kaçınınız.
* Yerel pazarlarda tüketim için satılan primatlar dahil vahşi hayvanların etini yemeyiniz.
* Enfeksiyon olasılığını asgariye indirmek için Ebola Virüsü enfeksiyonu olduğundan şüphelenilen insan ya da hayvanlarla yakın temas ederken enfeksiyon kontrol önlemlerini uygulayın. 
*Etkilenen bölgelerden dönen kişiler enfekte olmuş semptomatik kişi ya da hayvanların vücut sıvılarıyla temas etmeseler bile sağlık durumlarını 10 gün süreliğine takip etmelidirler. *Enfekte olmuş semptomatik kişi ve hayvanların vücut sıvılarıyla potansiyel temasları söz konusu olan kişiler 21 gün süreyle sağlık durumlarını takip etmelidirler. 
*Seyahatleri esnasında hastalanan tüm kişilerin kendilerinde sadece ateş bile görülse acilen bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve burada yaptıkları son seyahat ve potansiyel temaslıları hakkında bilgi versinler.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat