Vize Nasıl Alınır? Vize Almanın Püf Noktaları 0 212

Vize Nasıl Alınır? Vize Almanın Püf Noktaları 0 213

Dünya üzerinde bir çok devlet olduğunu ve bu devletlerin kendi vatandaşları haricindeki vatandaşları ülkesine kolay kolay almadığını biliyoruz. Bir çok ülke girişleri kontrol altında tutmak için vize uygulaması yapmaktadır. Vize almak ise hiç kolay bir iş değildir. Ancak Dünya üzerinde gezilecek, görülecek çok yer varken vize almanın gerekliliği bariz ortadadır. Kısacası şu an bulunduğumuz ülkeden başka bir ülkeye seyahatte bulunup o ülkenin ekonomisine katkı sağlamak için bile vizeye ihtiyacınız var. Peki vize nasıl alınır? Kolayca vize almak mümkün müdür? Bu soruların cevabını Görülmesi Gerekenler‘de kısa kısa vermeye çalışacağız. Ekstra sorularınız olursa yorum kısmından veya mail adresimizden de ulaşabilirsiniz.

Vize Nasıl Alınır?

Vize almak için, seyahat edeceğiniz ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuru  ve cevap sürecinin hızlı işlemesi için evraklarınız eksiksiz olmalı ve istenilen şeyleri yerine getirmiş olmalısınız. Bunların başında hangi amaçla ülkeye giriş yapmak istediğinize dair dolduracağınız form geliyor. Formu doldurup ülkeye giriş yapmak istediğinizi beyan ettikten sonra görüşme yapmak için randevu almalısınız. Belgeleriniz kesinlikle eksiksiz olmalıdır ve kötü bir niyet taşımadığınızı yetkilelere kanıtlamak durumundasınız. Bunun sebebi de ülkeye daha sonra dönmemek kaydıyla giriş yapmak isteyenleri engellemektir. Görüşmede bir problem çıkmaması için size sorulan soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekmekte. Unutmayın, vize almanın yolu gideceğiniz ülkenin konsolosluk yetkililerinden geçmektedir. Eğer herhangi bir risk teşkil etmeyecek şekilde o ülkeye gitmeniz gerektiğini veya turistik seyahat etmek istediğinizi açıklarsanız vize almamak için hiç bir neden kalmaz.

Eğer bir işe sahipseniz ve çalışıyorsanız;

 * Hangi şirkette ne süredir çalıştığınızı gösteren imzalı bir yazı
 * SSK sicil kaydı
 * Şirketin ticaret sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası
 * Maaş bordrosu
 * Banka hesabınızın dökümü
 * Kredi kartlarınızın fotokopisi
 * Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, araba vs. belgeleri
 * Gideceğiniz ülkeye olan uçak bileti ve otel rezervasyonu
 * Sağlık sigortanız varsa fotokopisi

Öğrenciyseniz bunlara ilave olarak ailenizin bu seyahate sponsor olduğunu gösteren imzalı bir yazı ve öğrenci kimlik belgesini yanınızda bulundurmalısınız.

Ticari kimlikle vize başvurusu yapıyorsanız ve ticari bir sebeple vize istiyorsanız işinizle ilgili o ülkeye giriş yapmanız gereken herhangi bir durumu belgelemeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Akraba ziyareti için vize istiyorsanız yukarıdaki belgelere ek olarak akrabanızdan gelen bir davetiyeyle vize başvurusunda bulunmanız işinizi kolaylaştırır.

Schengen vizeniz veya dünya üzerinde kabul gören başka bir vizeniz varsa herhangi bir ülkeye vize almanız kolaylaşacaktır.

Başvurunuzda gelirinizi belgelemek vize almanızı kolaylaştıran etmenlerin başlıcasıdır. Eğer gittiğiniz ülkede maddi durumunuzun yeterli olduğunu düşünürlerse vizeyi daha kolay verirler.

Eğer gideceğiniz ülkeyi belirlediyseniz ve vize durumunu merak ediyorsanız Uluslararası Vize Haritasına göz atabilirsiniz:
http://www.dunyayikesfet.net/2014/07/10/uluslararas-vize-haritas-haziran-2014/

Veya gideceğiniz ülkeyi henüz belirlememişseniz ve hangi ülkeye daha kolay vize alınabileceğini araştırıyorsanız:
http://www.dunyayikesfet.net/2014/06/28/vizesiz-gidilebilen-ulkeler-2014/

İlgili konularımıza göz atabilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 301

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 235

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: