11 Temmuz 2014 Cuma

Gezginlerin Ekonomik Tercihi: Interrail Pass

Interrail Pass genellikle gezginlere yönelik başlatılmış bir uygulamadır. Avrupa Demiryolları İşletmelerinin uygulaması olan ve temelinde "trenle ucuz ulaşım" fikri olan bir oluşumdur. Interrail pass bileti olanlar tek bir biletle tren rotası üzerinde seçeceği ülkelerde belirli bir süre gezme ve kalma hakkı elde etmektedir. Bunun haricinde istediğin trene istediğin zaman binme hakkına da sahip olmaktadır. Özel tren yolculuğu değildir ancak Avrupa Demiryolları İşletmelerinin sunduğu seferler kullanılabilmektedir. Interrail Pass Avrupa'nın 30 ülkesinde 5 ile 30 gün arasında geçerli olabilmektedir. Fiyatlar değişken olmakla birlikte tüm seçenekler uygun fiyattadır. İsteğe bağlı olarak seçilmektedir.
10 günlük geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)
22 günlük geçerlilik süresi içersinde 10 günlük (Flexi)
15 gün sürekli geçerli,
22 gün sürekli geçerli ve
1 ay sürekli geçerli
Olmak üzere 5 farklı şekilde,
INTERRAIL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.
FLEXI SİSTEM NEDİR ?
    *
      Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.
    *
      Gezginin belirlediği tarih aralığında InterRail Global Pass biletinde 5 ve 10 gün, IntrerRail Bir Ülke Pass biletinde ise 3,4,6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.
      Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 22 Gün içinde 10 gün geçerli bilet : InterRailciye
      belirleyeceği 22 günlük tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk
      yapma hakkı sağlar.
      Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar.
    *
      Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir.
    *
      Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.
    *
     Akşam 19.00 ve sonrasında başlayıp saat 04.00’ten sonra devan edecek seyahatlerde ertesi günün tarihi geçerli olur.
SATIŞ PARA BİRİMİ

Biletinizi alırken TL olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.

BU FİYATLARA EK OLARAK ÖDEYECEĞİM BİR ÜCRET VAR MI?
Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

*
      Halkalı'dan çıkışın trenle yapılması halinde Bilet Ücretleri sayfasında belirtilen fiyatlara ek olarak Halkalı - Kapıkule - Halkalı (2. mevkide13.20 AVRO, 1.mevkide19,80 AVRO) bileti alınması gereklidir.
   *
      Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda yerinizi garanti etmek için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

INTERRAIL BİLETİ KONAKLAMAYI KAPSIYOR MU?
Hayır. InterRail bileti sadece bir tren pas biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamaz.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?
Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir tarihinde yolculuğa başlayabilirsiniz.

NEREDEN - HANGİ ÜLKEDEN BAŞLIYOR?
InterRail'inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. İsterseniz Türkiye'den başlatarak Bilet Ücretleri sayfamızda belirtilen ek ücretleri ödeyerek başka masraf yapmadan gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye'de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp InterRail'inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

NE ZAMAN VE NASIL ALABİLİRSİNİZ?
InterRail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 3 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

BİLETİ ALIRKEN NELER GEREKİYOR?
Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

BİLETİNİZİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?
InterRail Pass kartları TCDD’nin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul'da bulunan Gençtur, Gemini Turizm, Cosmopolitan, Global Vizyon, Viking Turizm, Ankara'da bulunan Ray Tur, Uygar Tours, Alemara Turizm ve Simetri Turizm seyahat acentelerinden satın alınabilir.

YOLCULUKLARDAN ÖNCE REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?
Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

INTERRAIL BİLETİM İLE HANGİ TRENLERİ KULLANABİLİRİM?
InterRail Pass hamilleri için bazı trenler için özel kurallar ve ücretlendirmeler uygulanır. (Söz konusu bilgiler InterRail bileti ile yolcuya verilen InterRail Kılavuzu 2014’de ve InterRail Haritası 2014’de yer almaktadır.) Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz

VİZE?
Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız.
Schengen Ülkeleri olarak anılan 14 Avrupa ülkesi ortak vize uygulamasına geçmişlerdir. Schengen vizesi ile tüm Schengen üyesi ülkeleri aynı vizeyle gezebilirsiniz.
Schengen'e Üye Ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İspanya, İtalya, İsveç, Hollanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan.
Geçerli olduğu ülkeler:

Almanya,
Avusturya,
Belçika,
Bosna-Hersek,
Bulgaristan,
Çek Cumhuriyeti,
Danimarka,
Finlandiya,
Fransa,
Hırvatistan,
Hollanda,
İngiltere,
İrlanda Cumhuriyeti,
İspanya,
İsveç,
İsviçre,
İtalya,
Karadağ,
Lüksemburg,
Macaristan,
Makedonya Cumhuriyeti,
Norveç,
Polonya,
Portekiz,
Romanya,
Sırbistan,
Slovakya,
Slovenya,
Türkiye,
Yunanistan

Daha detaylı bilgi için http://www.interrail.eu adresine başvurabilirsiniz.
Bu yazıdaki bilgiler Devlet Demiryolları sitesinden alınmıştır.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat