11 Temmuz 2014 Cuma

Gençliğin Değişmez Seyahat Yöntemi: Otostop

Otostop kelimesinden bazılarımız çekiniriz, bazılarımız korkarız, bazılarımız ise tarif edilmez bir haz alırız. İşte biz o tarif edilmez haz alanlardanız. Şu an bu satırları yazarken bir taraftan da geride kalan hayatım boyunca otostop kilometre sayacımın belki de 6 haneli rakamları geçmiş olabileceğini düşünüyorum. Evet otostop bazılarımız için bir zevktir ve aynı zamanda bağımlılık yapar. Bunu otostop çeken ve bir daha otostop çekmeyi dört gözle bekleyen arkadaşlarımız iyi bilirler. Otostop çekmenin aslında çekinilecek bir tarafı olmadığını bir çoğumuz parasız kaldığımız zamanlarda öğrenmişizdir. Bir kısmımız ise arkadaş ortamında çılgınlık olsun diye otostopa kalkışmıştır. Sonuç olarak bir otostop seyahatinde ve seyahat sonrası otostopçuların kendilerini çok iyi hissettikleri bir gerçek. Eğer yolda kafa bir insana veya bir kaç güzel sohbet adama denk geldiysek yollar bitmesin isteriz. Zaten bir otostopçunun da ana fikri yolları yaşamak olmalıdır. Gittiğin yer değil, gittiğin yere giderken geçen zaman önemlidir. İşte tam da bu sebepten "tın tın otobüsle niye gideyim ki otostopla eğlenerek gitmek varken" diye bir felsefe yerleşir insanın kafasına. Bu da otostop bağımlılığını bahanelerle meşru hale getirecek en geçerli cümledir.

Ailesinin otostopa karşı olduğu tek insan siz değilsiniz, bir çoğumuz aynı problemle karşı karşıyayız. Ancak öğrencilik zamanlarında aileden uzaktayken ve üstelik para da yokken otostop karşımıza kurtarıcımız olarak çıkar. Mecburiyetten başlar ve bağımlılığa kadar gider. Şimdi sorabilirsiniz bağımlılık yapacak nesi var diye. Birincisi parasız seyahat. Aynı düşlerimizdeki dünya'nın ufak bir kesiti gibi. İkincisi değişik insanlarla hoş diyalog kurmak. Farklı insanları yoldayken tanımak insanın kendini iyi hissetmesini sağlayabilen bir olaydır. Üçüncüsü kasvetli otobüslere bulaşmadan hususi otomobilde rahat rahat yolculuk etmek ve dördüncüsü ise o hususi otomobilin deposuna benzini sizin doldurmamanız. Bu seçenekler bile otostopun gençler ve üniversite öğrencileri için ideal bir yolculuk seçeneği olduğunu anlatmaya yeterli.

Her şeyin dışında otostop;

* Vazgeçmesi zor olan bir terapidir.

* Yolda parmağımızı kaldırıp 10 saniye sonra ne olacağını bilmeden, "alırlar mı almazlar mı" düşünceleri arasında gözümüzü yoldan ayırtmayan bir dikkat unsurudur.

* Acaba burada kalır mıyım düşünceleri arasında bizi kısa zaman karamsarlığa iten bir olgudur.

* Önümüzden geçen aracın fren lambalarının yandığını görünce heyecanlanıp koşarak adrenalin artışına sebep olan bir spordur.

* Arabaya binince yapılması gereken muhabbet sayesinde insan ilişkilerini, konuşma ve diyalog kurma yetisini artıran bir öğretmendir.

* Konforlu ve parasız yolculuk ederken üzerinizde hiç bir yük hissetmediğiniz bir rahatlıktır.

Kısacası otostop bazılarımız için hayatın vazgeçilmesi imkansız bir parçasıdır.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat