Devasa Metropol: Sao Paulo 0 158

Devasa Metropol: Sao Paulo 0 159

Büyük araştırmalar yapmış olmasak bile dünyanın en büyük şehirlerini az çok hepimiz biliriz. Tokyo, New York, Moskova, Hong Kong gibi şehirler dünyada nüfus yoğunluğunun ve nüfusun çok fazla olduğu şehirlerdir. Bir de bu şehirlerin arasında, hatta dünyanın ilk 5’inde adını pek de sık duymadığımız bir şehir yer alıyor: Sao Paulo. 30 Milyona yaklaşan nüfusuyla Sao Paulo bugün dünyanın en kalabalık şehirlerinden birisi. Evet belki tek tük orda burda adını duymuş olabilirsiniz. Ancak bir New York veya Tokyo kadar duymadığınıza da bahse varım. Neden adını pek sık duymuyoruz diyebilirsiniz. Bana sorarsanız şehrin kimliği ciddi anlamda bir dünya metropolü olmaya elverişli değil. Örneğin kendine has bir kültürü, mimarisi veya turist çekebilecek belli başlı özellikleri diğer büyük metropollere kıyasla pek yok. Her ne kadar Londra, İstanbul gibi şehirlerden çok daha büyük olsa da, o şehirlerin taşıdığı nitelikleri taşımıyor. Ancak yine de Brezilya’da gidip görülmesi gereken şehirlerden bir tanesi.

Ben Sao Paulo’nun fotoğrafını ilk gördüğümde gitmek istediğim yegane yerlerden birisi olmuştu. Bundan yıllar yıllar önce ansiklopedilerimden birine göz gezdirirken Sao Paulo sayfasına denk geldim ve tek bir fotoğraf gördüm. Fotoğrafta kilometrelerce kare alana yayılan binlerce gökdelenin panoramik fotoğrafı yer alıyordu. Nitelik olarak ilgi çekecek bir şey olmadığını düşünüyor olabilirsiniz ama o zamanlar ufak şehirde çocukluğunu geçiren birisi olarak hayallerimden biri de büyük dünya metropollerinden birini gezmekti. Fotoğrafı en ince detayıyla inceledikten sonra bir solukta Sao Paulo hakkında yazılan tüm yazıyı okudum. O günden beri de aklımın bir köşesinde “gidilecek yerler” başlığı altında her zaman Sao Paulo olmuştur. Henüz gitme fırsatım olmadı ama gidersem hakkında uzun bir yazı yazacağıma emin olabilirsiniz.

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 301

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 235

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: