Ege’nin Durak Noktası: Ayvalık 0 239

Yaz gelince Ege Bölgesi’ne yolunuz düşüyorsa eğer Ayvalık’ta koskoca bir gün geçirmeden dönmek olmaz. Koskoca bir gün bile Ayvalığın muhteşem adalarını ve o güzelliğini yaşamaya yetmeyecektir ama sizin için çok değerli bir gün olacağı kesin. Türkiye’de en çok adaya sahip yer olan Ayvalık, aynı zamanda yaz gelince yapılabilecek bir çok etkinliği de içinde barındırır. Sarımsaklı plajlarından Cunda adasına, Ayvalık Tostundan Şeytan Sofrasına hafızalarda yer etmiş bir çok özgünlüğe sahiptir. Başlıca durak noktalarından biridir.

Ayvalığa nasıl giderim? Ayvalıkta ne yenir? Cunda adasına nasıl gidilir? Cunda adasında ne yenir? Ayvalıkta gezilecek yerler nereleridir? Ayvalıkta nerede kalınır? Ayvalıkta nerede denize girilir?

Ayvalık Balıkesir’in bir ilçesidir ve Balıkesir merkezden Edremit, Burhaniye yolunu takip ederek ulaşılabilir. Ayvalık tam olarak Çanakkale-İzmir yolu üzerinde bulunmaktadır. Ayvalık’ta gezilecek bir çok yer vardır, bunlardan başlıcası Şeytan Sofrasıdır. Şeytan sofrasında şeytanın ayak izi diye adlandırılan oyuk bir kaya vardır. Ayrıca manzarası, özellikle gün batımı manzarası mükemmeldir. Gidilecek yerlerden başlıcasıdır. Bunun haricinde diğer onlarca ufak ada ve Cunda gezilebilir. Ayvalıkta nerede kalırım sorusuna gelirsek, Sarımsaklı plajında bir çok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Bunun haricinde bazı yerlerde çadır kamplara rastlanabilir. Sarımsaklı haricinde Ayvalık merkezde de konaklanabilir. Ayvalıkta ne yiyebiliriz? Ayvalıkta meşhur Ayvalık tostundan başka bir şeyin yenilmesi düşünülemez ilk olarak. İkinci olarak da balık en güzel seçim olacaktır. Ayvalık’ta denize girilecek en güzel yer de Sarımsaklı plajıdır. Duşlar ve kabinler mevcuttur, geniş kum plaja sahiptir.

Cunda adasına gitmek için Ayvalık merkeze giriş yaptıktan sonra deniz kenarına inip Cunda tabelalarını takip etmek yeterli olacaktır. Cunda adası restoranların bol olduğu bir yerdir ve balık yiyip rakınızı yudumlarken manzarayı seyredebilecek en güzel yerdir. Balıkçılar boldur, tur şirketlerinin yatları da sürekli Cunda’yı ziyaret edip turist getirirler. Konaklama için tercih edilebilir ancak Ayvalık’ta konaklama daha mantıklı olacaktır.

Ayvalık Adaları

Akoğlu Adası ya da Kedi Adası
Alibey Adası ya da Cunda Adası
Aslı Adacığı
Büyük İlyosta Adası ya da Güneş Adası
Büyük Karaada veya Balık Adası
Büyük Maden Adası ya da Maden Adası
Çıplak Ada
Çiçek Adası
Gizli Kaya
Göz Adası ya da Raftel Adası
Güneş Kayası
Güvercin Adası
Hasır Adası
Ikız Kayalar
Kamış Adası ya da Kara Ada Kalın Ada
Kılavuz Adası ya da Pınar Adası ya da Mosko Adası
Kırlangıç Kayalari
Kız Adası
Kumru Adası
Küçük İlyosta Adası ya da Yumurta Adası
Küçük Karaada ya da Kutu Adası ya da Balkan Adası
Küçük Maden Adası
Lale Adası ya da Dolap Adası, Soğan Adası
Öker Adası
Sefil Ada
Taş Adası ya da Kayabaşı Adası
Taşlı Ada
Tavuk Adası
Yalnız Ada
Yelken Ada
Yellice Adası ya da Poyraz Adası ya da İncirli Adası, Ayvalık
Yumurta Adası
Yuvarlak Ada

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bolivya’da Tuz Gölüne Yansıyan Samanyolu Galaksisinin Nefes Kesen Fotoğrafları 0 301

Samanyolu Galaksisi Dünyaya yansırken

Bolivya’da bulunan ve dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni üzerinde çekilen fotoğraflar Uzayın ve Samanyolu’nun derinliklerini ve mükemmelliğini gözler önüne seriyor.

Daha önce Japonya, Kanada gibi ülkelerde müthiş dağ ve uzay fotoğraflarıyla öne çıkan Daniel Kordan adlı fotoğrafçı bu sefer de Bolivya’daki Salar de Uyuni tuz gölüne yansıyan uzay boşluğunu ve Samanyolu galaksisini emek verdiği çalışmayla en göz alıcı şekilde fotoğraflamayı başarmış. Mayıs 2016’da gittiği Bolivya’da bu müthiş kareleri yakalayan Daniel Kordan, uzayın derinliklerinde olup biteni merak eden ve hayatının her anını uzayın birer parçasıymış gibi geçiren insanların ve diğer tüm insanlığın nefesini kesen fotoğraflarını Bored Panda üzerinden yayınladı.

Salar de Uyuni üzerinde fotoğrafçıların jipi

 

Salar de Uyuni üzerinde Daniel Kordan’ın ekibinden

 

 

Solar Impulse 2: Zafere 1 Adım Kaldı 0 235

Solar Impulse 2

Sadece güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Yalnızca güneş enerjisiyle uçan Solar Impulse 2 dünya turunun son etabına başladı. Uçağın pilotlarından Bertrand Piccard, Kahire’den Abu Dhabi’ye doğru yola çıktı. Uçağın macerası 9 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlamıştı. Ekibe göre son etap, 17 etap arasında en zorlu uçuş. Bu son yolculuğun 48 ila 72 saat sürmesi bekleniyor.

Güneş Işığıyla Gece Gündüz Uçuyor

Solar Impulse 2, saatte ortalama 45 kilometre uçuyor. Gündüzleri güneş ışığından yararlanarak hızını arttırabiliyor. Lityum iyon piller aracılığıyla gün boyu enerji depolayarak geceleri uçmaya devam ediyor. Bu, Solar Impulse adlı araçtan sonra proje için geliştirilen ikinci model. 2,3 ton ağırlığındaki uçağın kanadındaki 17 bin foto voltaj hücresinin ürettiği elektrik pervaneleri hareket ettiriyor ve aküyü şarj ediyor. Uçağın kanat genişliği Jumbo jet Boeing 747’nin ölçülerini aşıyor.

Daha İyi Bir Dünya İçin

Uçağı dönüşümlü olarak kullanan İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve Andre Borschberg’in bu maceraya atılmalarının hedefi yenilenebilir enerjinin gücünü göstermek ve dünya çapındaki kullanımını yaygınlaştırmaktı. Piccard uçakla son yolculuğuna çıkmadan önce projenin ”daha iyi bir dünyayı” hedeflediğini söyledi.

Kaynak: ntv.com.tr

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: