Türkiye’de Yaşam Kalitesi En Yüksek 3 Şehir 0 1103

Yaşam kalitesi nedir? Hangi kriterlere göre belirlenir? Bu sorular bana yöneltilecek olursa, kişi başına düşen milli gelire göre değil, kavramlara göre yanıt veririm. Örnek verecek olursak, “özgürlük”, “rahatlık”, “huzur ortamı” gibi kavramlar. Bu değerlendirmemi de bu ölçütlerde yaptığımı unutmayınız. İstanbul’da yaşayan bir aileye göre yaz kış Muğla / Bodrum’da veya Balıkesir / Altınoluk’ta yaşayan bir aile bir çok otoriteye ve ailenin kendisine göre daha yüksek yaşam standardına sahiptir. Bunun nedeni olarak, yaşın veya bıkkınlığın getirdiği sebeplerden ötürü daha rahat bir yerleşim birimine yerleşmek olduğunu söyleyebiliriz.

Edirne
Avrupa’nın Trakya kısmında bulunan Edirne bir çoğumuzun bildiği gibi orta nüfuslu, eskiden Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir Avrupa şehridir. Gerek insanların günlük yaşamları, gerek şehirdeki özgürlük ve huzur ortamı, gerekse insanlar arasındaki saygı da buna ek olarak kendini belli etmektedir. Turistik olarak da öne çıkan bir şehir olan Edirne, günlük yaşamda da tercih edilmesi gereken şehirlerden birisidir.

 

Çanakkale
Türkiye’de emeklilikten sonra yaşam için en çok tercih edilen bir kaç şehirden biri de Çanakkale’dir. Sessiz sakin bir balıkçı kasabası gibi gözüküp, kimi zamanlarda da insanların eğlenceyi her şeye tercih ettiği bir şehir. Her türlü yaşam tarzını içinde barındıran, ufak nüfuslu ama insana her şeyi sunan bir şehir. Kesinlikle yaşanılası bir yer. Bu şehirde sıkılmak pek de mümkün değil.

Eskişehir
Büyük bir öğrenci şehri, aynı zamanda Anadolu’nun ortasında bir Avrupa şehri. Eskişehir her kategoride yer edinebilecek bir şehir. Sosyal ve kültürel anlamda Türkiye’nin en kuvvetli ve en aktif şehirlerinden bir tanesi. Büyükşehirin getirdiği zorlukları bir kenara atarsak, saf ve güzel, yaşanılası bir şehir Eskişehir. Adı eski olmasına rağmen yeniliklere çok kolay ayak uydurup geleceğin şehirleşmesini bizlere sunuyor bu özelliğiyle. Tüm kategorilerde yaşam kalitesi yüksek bir şehir unvanını almayı hak ediyor.

 

Dünya Sinemasının Kalbi: Hollywood

Ekonomik Tatil Rehberine Göz Atmak İçin Tıklayın

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Previous ArticleNext Article

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dağcılar Sarıkamış Şehitleri İçin Allahuekber Dağlarına Tırmandı 0 361

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun gerçekleştirdiği Sarıkamış Şehitleri Anma Tırmanışı için 25 Aralık’ta yola çıkan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu üyeleri Umut Ulaş Tan, Hüseyin Kamış, Çağatay Önder, İrfan Önder, Esin Coşgun ve Türkiye Dağcılık Federasyonu üyesi diğer Dağcı Toplulukları, 27 Aralık 2015 tarihinde Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağlarının 3120 m. yükseklikteki zirvesine çıkarak tırmanışı tamamladılar.

1914 yılı Aralık ayında gerçekleşen Sarıkamış Harekatında binlerce şehit veren Osmanlı İmparatorluğu askerleri anısına TDF (Türkiye Dağcılık Federasyonu) tarafından her yıl yapılan Allahuekber Zirve Tırmanışı, 2015 yılında da yüzlerce dağcının katılımıyla gerçekleştirildi.

25 Aralık gecesi Sarıgün köyünde kamp kuran ÇOMÜDAT (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu) üyesi 5 dağcımız, 26 Aralık günü sabah saat 10:00’da tırmanış için harekete geçtiler ve saat 13:30’da zirve tırmanışının yapılacağı ana kampa vardılar. 27 Aralık günü sabah saat 07:00’de zirve tırmanışına başlayan dağcılarımız 09:30’da zirveye ulaşıp Sarıkamış Şehitleri için saygı duruşunda bulundular. 09:45’te inişe geçen dağcılar 14:30’da Sarıgün köyüne geri dönerek tırmanışı başarıyla gerçekleştirdiler.

Kaz Dağları Cumhuriyet Bayramı Zirve Tırmanışı Gerçekleşti 0 212

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu‘nun (ÇOMÜDAT) gerçekleştirdiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Kaz Dağları Zirve tırmanışı etkinliği Dağcılık Topluluğu üyesi 24 kişilik ekip tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

24 Ekim günü sabah saat 9:00’da Çanakkale’den 24 kişiyle hareket ederek saat 11:00’de Kaz Dağları Milli Parkında bulunan Ayazma Kamp Alanına varıp çadırlarını kuran ÇOMÜDAT ekibi, gece Ayazma’da konakladı. 25 Ekim sabaha karşı 03:30’da ise tırmanış rotasına girip yaklaşık 7 saatlik tırmanıştan sonra saat 10:30’da 1774 metre irtifaya ulaşıp Karataş Zirvesinde Türk Bayrağını ve flamalarını açan ekip ardından saat 11:00’de inişe geçti. 5 saatlik inişin ardından da saat 16:00’da kamp alanına varan dağcılar tırmanışı sorunsuz tamamladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Dağcılık Topluluğu’nun her yıl 18 Mart ve 29 Ekim için düzenlediği Kaz Dağları zirve tırmanışı özellikle 18 Mart’ta Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) ile birlikte hareket ederek yüzlerce dağcıyı Türkiye’nin en önemli oksijen ve doğal yaşam alanı Kaz Dağlarında buluşturuyor.

Popüler Başlıklar

%d blogcu bunu beğendi: