13 Mart 2014 Perşembe

Standartları Belirleyen Ülke: İzlanda

İzlanda'yı bilenler veya daha önce hakkında en ufak bir araştırma yapanlar küçük ve soğuk bir ülke olduğunu bilirler. Bu yönüyle pek cezbedici gelmese de, İzlanda Dünya'daki ülkeler arasında dünyadan en bağımsız, bir o kadar da dünya standartlarını belirleyen bir ülke konumunda bulunmaktadır. En yakın büyük yerleşim birimine yaklaşık olarak 1000 km. uzaklıkta bulunan İzlanda bir ada ülkesidir. Ada ülkesi olmanın getirdiği dezavantajlar var tabi ki. Ancak diğer dünya devletlerinden kilometrelerce uzakta olmanın avantajları da yok değil. Bugüne kadar gündemde hep ABD, Almanya, Rusya gibi ülkelerden bahsedildiğini biliyoruz. Diğer ülkeler de, bu ülkelerle anlaşmalar sağlayan ve bir şekilde gündemde öne çıkan ülkeler. Adını pek duymadığımız bir çok ülke var dünyada. Ama İzlanda bu adını her zaman duymadığımız ülkeler arasında adından en çok söz ettiren ülke. Peki neden öyle?

İzlanda konumu itibariyle ve bir çok devlete olan uzaklığı nedeniyle dünya sahnesinde pek yer almayan bir ülke. Bir ada devleti olması İzlanda'yı siyasetin dünya üzerindeki kötü tutumundan ayıran bir unsur. Hiç bir ülkeyle komşu olmaması da, ülkenin dış işlerine barışçıl anlamda katkı sağlıyor. Öyle ki İzlanda ülkesi 2014 yılında IEP tarafından yayınlanan Dünyanın En Barışçıl Ülkeleri listesinde zirvede yer alıyor. Bunun belirlenmesindeki en büyük etken, savaş ve suçlular konusundaki ülke tutumları. İzlanda'nın bir ordusu yok, istikrarlı bir politikası var, insanlar huzurlu, suç oranı yok denecek kadar az, hapishaneler neredeyse boş ve okur-yazar oranı en tepelerde. Sakinliğin ve huzurun ülkesi olarak bir numarada oturuyor. Aynı zamanda önceki yıllarda yayınlanan "En Yaşanabilir Ülke" listesinde de birinciliğini koruyor.

Başkenti Reykjavik olan İzlanda, aynı zamanda dünya üzerinde en yoğun volkanik faaliyet gösteren kara parçası. Ülkenin nüfusu ise 320 bin kişidir ve nüfusun yaklaşık yarısı başkent Reykjavik'te yaşamaktadır. En önemli gelir kaynağı ise balıkçılıktır. İzlanda'nın turistik ve ilgi çekici odak noktaları da bulunmaktadır. Ülkede yer alan volkanlar, bazı bölgelerde sıcak su kaynağı oluşturmaktadır. Ayrıca kuzey ışıklarının görülebildiği bir bölgededir. Turistik geziden ziyade, yaşanabilir ülke olması İzlanda'nın en cezbedici özelliği. Tabi ki soğuk hava koşullarını göz ardı edebilirseniz.

Fotoğrafçılık

Müzik

Sanat